300 TL Mekanik Klavye Tavsiyesi

Zgrrs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Aslında tam olarak tercih ettiğim, masamda görmek isteyeceğim özellik ve görsel olarak benim ihtiyacımı beğenimi kazanacak donanım HyperX Alloy FPS Pro Red Switch olsa da bu kadar yüksek meblağlara çıkmak istemiyorum.
Her ne kadar mekaniğin, basım hissiyatının, basım aralığının, swithlerin çok önemli olduğu irdelense de 20 TL'lik bir donanımla da görülecek iş için 450 TL'lere çıkmak da istemiyorum.
Yukarıda ki düşünceme rağmen tabi ki bende masamda 20 TL'lik bir ekipman olmamasını tercih ettiğimden makul aralıklarla bir klavye alma düşüncesindeyim fakat yukarıda da belirttiğim gibi beklentilerim çok spesifik ve bunu karşılayacak bir ürün bulmak da doğal olarak zorlaşıyor.
-Madem mekanik tavsiye ediliyor, mekanik olmalı.
-Sesin, hem beni hem çevremi rahatsız etmemesi açısından, kahverengi yada kırmızı switch olmalı.
-Işıklandırması, klavyenin tamamını ve tuş aralarını değil sadece harf ve rakamları belirginleştirecek şekilde olmalı.
-Ebat olarak çok büyük olmamalı, numerik bölüm olabilir ama kasayı genişletecek harici alanlar ne kadar az olursa da o kadar iyi olur.
Yukarıda yazdıklarımdan yola çıkarak ve bunlardan mümkün mertebe feragat ederek bir kaç model belirledim hatta KDV indirimi sırasında neredeyse aceleyle birini çekiyordum.

1 - Royal Kludge G87 = 232 TL
2 - Sharkoon KBD Purewriter RGB Kırmızı = 339 TL
3 - Sharkoon KBD Skiller Mech SGK3 = 300 TL ( İndirimde 254 TL ye düşmüştü.
4 - Bloody B740A = 374 TL
5 - Bloody B930 = 450 TL ( İndirimde 380 TL ye düşmüştü)

Öncelikle klavyede, özellikle mekanik klavyelerde en önemli detay olan switch rengini ürünün sayfasında belirtmeyen yada kafa karıştıracak şekilde ifade eden, dolayısı ile alıcıyı zora sokan firmaların her birine teşekkür ediyorum.
Yukarıda listelediğim ürünlerden sadece 5 numara harf ve rakamları ışıklandırmış geri kalanlar klavyenin her tarafını ışıklandıracak şekilde dizayn edilmiş. Forumda ürün ile ilgili bir yazıda fiyatına değmeyeceği yazdığından alamadım, gerçi o fiyatın kaç TL olduğu belirsizdi riske etmek istemedim. Switch rengi belirsiz.
3 numarayı KDV indiriminde almaktan son anda döndüm çünkü görselinde harf dizilimi hiç güven vermiyordu. P'nin yanında Ü, L'nin yanında Ö olması gibi detaylar kafa karıştırıcı, ayrıca switch rengi muallakta.
4 numara aslında hem görsel olarak hem de ışıklandırmasının kısıtlılığı sebebi ile almak isteyeceğim bir ürün değil ama yine de koydum listeye, belki birileri ikna edebilir.
2 numaranın bir de numerik bölümünün olmayan modeli var sanki oda daha çok hoşuma gitti ama satışta bir yer bulamadım.
1 numara ise fiyat olarak benim almaya içimin sineceği tek model olsa da hem beklemek gerekecek hem de biraz fazla cafcaflı gibi, ama imkansız da değil. Fiyat ve performans olacaksa neden olmasın.
Dediğim gibi fiyat olarak yukarıda yazılı olanlar benim beklentilerimin üstünde olsa da belki uygun bir firma yada indirim ile alınabilir donanımlar. Bunlar hakkında deneyim, bilgi yada bunlar dışında yukarıda ki şartları karşılayacak tavsiyelerinizi almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdığınız 5 klavyede forumda çok önerilen markalar değil şahsi fikrim o markalara o kadar para vermeyin öneri olarak da Steelseries M400 yada bütçeyi biraz zorlayıp G413 öneririm.

Her başlık açtığımızda ceza almak kaçınılmaz olduğundan yazamadım.
M400 bir türlü sevemedigim bir ürün, bütün görsellerinde ışığı gözümü yakıyor. Gerçek halini goremedigimiz için de emin olamıyorum. Çünkü bütün firmalar devlet sırriymis gibi kapalı kutu satmakta ısrarlı.
G413 genel olarak ihtiyaclarimi karşılıyor gibi gozuktugunden takipteydim ama daha öncede tavsiye edilmediğine şahit oldum.

Royal Kludge anlaşıldığı üzere bir Çin markası :) Bloody'nin eski ürünleri değil ama yeni ürünü yani P930 güzel bir indirimde alınabilir. Diğer 2 ürün olan Sharkoon ürünleri hakkında istediğin soruyu yolla gelsin. İki ürün hakkında da merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin. :)

Low Profile kullanmak çok büyük bir kolaylık özellikle yazı yazarken. Kesinlikle büyük fark yaratıyor ama oyun için pek bir farkı olacağını düşünmüyorum. RGB aydınlatma olarak SGM3 çok daha fazla efekte ve imkana sahip. PureWriter almayı düşünürsen bunlara dikkat etmen yeterlidir.

Dosya Ekleri

• P2240105.JPG
    P2240105.JPG
    195,9 KB · Görüntüleme: 234
  • P2240108.JPG
    P2240108.JPG
    207,9 KB · Görüntüleme: 223
  • P2240098.JPG
    P2240098.JPG
    230,3 KB · Görüntüleme: 214
  • P2240104.JPG
    P2240104.JPG
    279,8 KB · Görüntüleme: 199
  • P2240105.JPG
    P2240105.JPG
    197,7 KB · Görüntüleme: 178
  • P2240106.JPG
    P2240106.JPG
    281,2 KB · Görüntüleme: 175
  • P2240107.JPG
    P2240107.JPG
    219,1 KB · Görüntüleme: 159
  • P2240108.JPG
    P2240108.JPG
    207,9 KB · Görüntüleme: 166
  • P1150046.JPG
    P1150046.JPG
    241,1 KB · Görüntüleme: 143
  • P1150053.JPG
    P1150053.JPG
    233,6 KB · Görüntüleme: 164
Resimdekilerden bir tanesi Purewriter diğeri SGK3 herhalde, ışıklandırma olarak çok fazla efekte ihtiyacım yok aslında. En kötü senaryo ile tek renk yapabileceğim seçeneği olsa yeterli. Işıklandırmada, amacım ortalığı şenlendireyimden ziyade, olur da karanlıkta bilgisayar başında olmam gerekirse tuşları görebilmek. Fakat yukarıda belirttiğim gibi sadece harfleri değil bütün klavyeyi ışıklandırıyor olmaları karanlıkta daha büyük bir karmaşa ya sebep oluyor, aslında rahatsız ediyor.
Yani her ne kadar klavyenin çerçevesinde ki extra genişlik benim hoşlanmadığım bir şey olsa da SGK3' ü indirimde 254 TL ye alsam pişman olmazdın diyorsun öyle mi?
Bir de Low Profil, klavyede neyi ifade ediyor, numerik tuşların olmayışını mı yoksa tuşların kısa olmasını mı?

Resimdekilerden bir tanesi Purewriter diğeri SGK3 herhalde, ışıklandırma olarak çok fazla efekte ihtiyacım yok aslında. En kötü senaryo ile tek renk yapabileceğim seçeneği olsa yeterli. Işıklandırmada, amacım ortalığı şenlendireyimden ziyade, olur da karanlıkta bilgisayar başında olmam gerekirse tuşları görebilmek. Fakat yukarıda belirttiğim gibi sadece harfleri değil bütün klavyeyi ışıklandırıyor olmaları karanlıkta daha büyük bir karmaşa ya sebep oluyor, aslında rahatsız ediyor.
Yani her ne kadar klavyenin çerçevesinde ki extra genişlik benim hoşlanmadığım bir şey olsa da SGK3' ü indirimde 254 TL ye alsam pişman olmazdın diyorsun öyle mi?
Bir de Low Profil, klavyede neyi ifade ediyor, numerik tuşların olmayışını mı yoksa tuşların kısa olmasını mı?
Numerik tuşlar var üründe nasıl ifade etsin ki :) TKP diye belirtilir eğer yoksa. Low Profile direkt çevirisi gibi yani daha alcak tuş yapısı ve swtichleride ona göre özelleştirilmiş.
Aydınlatma olarak karmaşadan bahsetmişsin ama hiç öyle bir şey yok. Efektleri değiştirebilirsin yani karışık bir dalga efektinden rahatsız olacaksan. Ben LED'lerinin gücünü görebilmen adına ekledim öyle bir görsel. Kısacası SGK3 mutsuz etmez özellikle uygun fiyatını düşünürsek.

Linkini eklediğim PureWriter' da numerik olduğunu biliyorum, ben TKL olanını bulamadım diyorum.
Low Profil kullanmak çok büyük kolaylık demişsin ama neyden bahsettiğinden emin olmak istedim. Forumda zaman zaman söylenmek istenenle söylenen birbirini tutmayabiliyor.
Video da TKL olanı da var, benim o daha çok hoşuma gitti. Numerikler çok fazla bizim gibi kullanıcıların işine yaramıyor, masa da gereksiz yer işgalinden başka bir şey değil, olursa da öldürmez ama muhasebeciler, mali müşevirler çok kullanır numerik.
SHARKOON PureWriter

Linkini eklediğim PureWriter' da numerik olduğunu biliyorum, ben TKL olanını bulamadım diyorum.
Low Profil kullanmak çok büyük kolaylık demişsin ama neyden bahsettiğinden emin olmak istedim. Forumda zaman zaman söylenmek istenenle söylenen birbirini tutmayabiliyor.
Video da TKL olanı da var, benim o daha çok hoşuma gitti. Numerikler çok fazla bizim gibi kullanıcıların işine yaramıyor, masa da gereksiz yer işgalinden başka bir şey değil, olursa da öldürmez ama muhasebeciler, mali müşevirler çok kullanır numerik.
SHARKOON PureWriter
Türkiye'de satılanlar TKL versiyonu değil zaten :) Low profile benim için büyük rahatlık. Kişiden kişiye değiştiği için genelgeçer bilgi olarak yorumlamamak lazım. Şayet hoşuna giden model PureWriter modeliyse tavsiye edebilirim. Çok uzun zamandır benimle değil ürün o yüzden uzun kullanımda ne tip sorunlar çıkartır bir fikir sahibi değilim.

Kararsızım, tarif ettiğime en yakın model B930 oda indirimle bile 380 TL' ye düşebildi. Aslında sorun değil ücreti neyse verip HyperX Alloy FPS Pro Red Switch alır geçerim ama bu meblağlara yükselmek istemiyorum.
Geçenlerde, Teknosadan aldığım uyduruk Preo mouse yerine Sensei 310 aldım aralarında hiçbir fark hissetmiyorum.

Bir sürü araştırma sonrasında MAQ27CQ monitör aldım, ne FPS ne MS ne çözünürlük, taktım kullanıyorum, detaylarına hala bakmadım.
Ben diğer kullanıcılar gibi değilim sanırım, aldığım donanımlar masada hoş durmaktan başka bana pek bir kullanım kolaylığı sağlamıyor ya da herkesin dikkat ettiği, önemsediği, ballandırdığı şeyler benim için sanıyorum önemsiz ki fark edemiyorum.
Sonuç olarak vay be ne iyi etmişim de almışım diyemeyeceğim bir donanıma daha dünyanın parasını vermek istemiyorken, belki bu sefer fark yaratır diye de görmezden gelmek de istemiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı