3060 Ti için anakart önerisi

Bütçe
1000-4500

Whoshua

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar yakın zamanda Intel i5-11400F 6 çekirdek 2.60 GHz işlemci ve RTX 3060 Ti Gaming OC D6X 256 bit GDDR6X 8 GB ekran kartı almayı planlıyorum. Buna uygun anakart önerebilir misiniz? Ayrıca bu sisteme 650 watt PSU yeterli olur mu?

Merhaba yakın zamanda Intel i5-11400F 6 çekirdek 2.60 GHz işlemci ve RTX 3060 Ti Gaming OC D6X 256 bit GDDR6X 8 GB ekran kartı almayı planlıyorum. Buna uygun anakart önerebilir misiniz? Ayrıca bu sisteme 650 watt PSU yeterli olur mu?

Hocam konu biraz yanlış olmuş işlemciye göre anakart alınır ekran kartına göre değil. Konumuza gelirsek LGA 1200 soketi olan herhangi bir anakartı alabilirsin diye biliyorum. PSU olarak da sertifikalı bir 650W yeterli olur muhtemelen ama 2024 yılında neden Intel 11. nesil ve 30 serisi diziyorsun anlamadım. Sanki 40 serisi ve Ryzen 7. nesil daha mantıklı gibi ve geleceğe yatırım yapmış olursun diğer türlü 1080p en yüksek ayarlarda 1-2 yıllık falan ömrü var.

Anlıyorum hocam peki siz ne önerirsiniz ekran kartı ve işlemci olarak?

Yani hocam Sinerji / Hepsiburada tarzı güvenilir bir yerden alıyorsanız:
i5 11. nesil 5 bin desek Gigabyte 3060 Ti Gaming OC da 14bin desek. 19 bin in 15 binine 4060 Ti alsanız geri kalan 4 bine 2 bin ekleseniz 6 bine R5 7600 alırsınız yaptığınız sistem öncekinden çok daha iyi olur. İşlemci Ryzen olduğundan raminizde ne kadar yüksek MHz değerine sahip ise aynı oranda işlemcinizede yararı dokunacaktır. Ekran kartları hemen hemen aynı zaten ama 40 serisi daha güncel olduğu için zaten arada da pek bir fiyat farkı yok o yüzden onu da alabilirsiniz. Böylece anakartın AM5 almak zorunda kalırsın dolayısıyla da 2 yıl sonra işlemcin ya da ekran kartın yetersiz bile kalsa ki sanmıyorum velevki kaldı diyelim. O zaman AM5 soketi olan 7800x3D gibi çok daha güçlü bir işlemci veya AMD'nin bundan sonra çıkaracağı yeni nesil işlemcilerin (AM5 soketinde olursa) güçlü olanını direkt alıp takabilirsin. AMD de Intel'in aksine anakartını her işlemcide değiştirmeye gerek kalmıyor. Ekran kartında ise DLSS 3.0'dan yararlanmış olursun. Sadece kaybın 2 bin TL (62 dolar) olur hatta FPS'in artıcağı için ve gelecektede geliştirilebilir olacağından kâr a geçmiş olursun. Ama tabii senin bileceğin iş yine de yardımım dokunduysa ne mutlu bana iyi günler…

Hocam söylediğiniz gibi 4060 Ti, R5 7600 ve yanında bu anakartı alsam gelecekte başım ağrır mı? Bana uzun vadeli 4-5 yıl sorun çıkarmayacak sistem lazım.

Hocam söylediğiniz gibi 4060 Ti, R5 7600 ve yanında bu anakartı alsam gelecekte başım ağrır mı? Bana uzun vadeli 4-5 yıl sorun çıkarmayacak sistem lazım.

Arkadaşın dediği gibi gitmeniz daha sağlıklı olur, ha biraz daha beklerim derseniz RTX 50xx kartları çıkacak.

Anladığım kadarıyla bütçen biraz kısıtlı ve 2-3 bine AM5 olan bir ATX anakart alamazsın gibi duruyor. Yani hocam baktığın anakart Micro ATX bir anakart ve ben Micro'larda neler bulunur ne olmalıdır falan pek bilmiyorum ne desem yanlış olur. Daha önce Micro ATX kullanmadım bilen biri varsa o yazarsa daha iyi olur senin için. Onun dışında aynen dediğim gibi 30 serisi ve 11. nesil yerine bunlar seni daha çok götürücektir hatta ileride kenarda can sıkıntısından birikmiş paran olursa ve canın isterse upgrade edip ömrünü uzatabilirsin. Bir de not düşeyim istersen ekran kartını AMD bakabilirsin. Ben daha önce kullanmadım fakat yazılımına sövenler hatta nefret edenler bulunmakta o yüzden bu konuda sözüm yok ama bir bakarsan çok daha uzun ömürlü bir PC dizebilirsin muhtemelen.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı