3060'lı Gaming Laptop Önerisi

Bütçe
28000
Acer Nitro bu bugün indirime girdi. İlk başta 24.999 TL idi yanılmıyorsam sonradan zam gelmiş fakat Ram takviyesi ile çok iyi olur bu cihaz. Asus ROG Strix eğer bütçe arttırabiliyorsanız RTX 3060'lı laptopların zirve cihazı budur. İsterseniz bu cihazın indirime girmesini de bekleyebilirsiniz. Çünkü bazen bu cihazın 28-29 bin TL arasına kadar düştüğünü gözlemlemiştim.

Bu arada attığınız model sorunlu bir model, o yüzden önermiyorum.

Acer Nitro bu bugün indirime girdi. İlk başta 24.999 TL idi yanılmıyorsam sonradan zam gelmiş fakat Ram takviyesi ile çok iyi olur bu cihaz. Asus ROG Strix eğer bütçe arttırabiliyorsanız RTX 3060'lı laptopların zirve cihazı budur. İsterseniz bu cihazın indirime girmesini de bekleyebilirsiniz. Çünkü bazen bu cihazın 28-29 bin TL arasına kadar düştüğünü gözlemlemiştim.

Bu arada attığınız model sorunlu bir model, o yüzden önermiyorum.

Hocam ryzen 6800h’ta ısınma sorunu var diyolar tek çekincem o. Sizin bilginiz var mı bu konuyla alakalı, ısınma sorunu var mıdır 6800hta?

Ekran kartları aynı olmasına rağmen watt farkları çok büyük FPS farkı yaratıyor. Laptop almadan önce (özellikle 3000 serisinde) bunları kontol etmeniz yararınıza olacaktır. Wattların (güç limitlerinin) önemini ekte ve şu videodaki 2 dakikada daha iyi görebilirsiniz. Konuda belirtilen laptopların watt değerlerini aşağıya yazıyorum. Bunlar sadece ekran kartı için geçerli. İşlemci karşılaştırmasını vs. diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Attığınız MSI Katana GF66 11UE'nin ekran kartı watt limiti 85watt [kaynak]
Diğer atılan laptopların ise:
Acer Nitro 5 güç limiti 140watt [kaynak]
ASUS ROG STRIX G15 güç limiti 150watt [kaynak]
HP Victus 16 (68P42EA) güç limiti ise 95watt civarı [Bir kullanıcısı paylaşmış, resmi sitesinde vs. bulamadım.]

Jarrod'sTech - How to Pick a Gaming Laptop - Avoid These Mistakes! [GO4owuDruFM - 1058x595 - 1...png

Son olarak, laptop alırken hem klavye hem monitör hem anakart hem pil alıyorsunuz. Sadece ekran kartı ve işlemciye göre laptop seçmeyin. Aletlerin ekranlarını, malzeme kalitesini, klavye ve touchpad kalitesini, pil büyüklüğünü (ve tabii ekran sürelerini) de karşılaştırın. Genel olarak en kaliteli markalar ASUS, MSI ve Acer (?) markalarını tavsiye ederim. Monster, Casper almayın. Hele hele Dell görürseniz kaçın.

Hocam ryzen 6800h’ta ısınma sorunu var diyolar tek çekincem o. Sizin bilginiz var mı bu konuyla alakalı, ısınma sorunu var mıdır 6800hta?
Hocam laptopların alayı zaten ısınıyor, önemli olan markanın nasıl bir soğutma bloğu/sistemi ile laptopu soğuttuğudur. Yani Ryzen 7 6800H'ı en serin bu laptopta kullanabilirsiniz. Alınabilecek en performanslı RTX 3060'lı laptop bu laptoptur. Max-P ekran kartı var zaten ROG Strix laptopta. Masaüstü RTX 3060 ile neredeyse kafa kafaya performans veriyor. Dediğim gibi bütçenizi biraz yükseltebiliyorsanız hiç sıkıntı çekmeden bu laptopu kullanırsınız diye düşünüyorum. Bir de ilerleyen zamanlarda bi DDR5 16 GB ram daha alabilirseniz 16x2 yapmış olursunuz tadından yenmez. Ekstra olarak belirteyim bu arada Asus ROG Strix laptopta DDR5 ramler bulunmakta. Fakat single channel 16 GB Ram bulunmakta. Bu da ilerleyen dönemde upgrade edebilmenize olanak sağlayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı