3090 Suprim X'da hasar var

Arkadaşlar sıvı soğutmaya müdahale etmem gerekti. Müdahale ederken tornavida elimden düştü ve ekran kartının üzerinde ki devrelere vurdu. Sağ alt tarfta bir hasar var. Bunlar nedir çok sıkıntı çıkarır mı? Kart çalışıyor ama görüntü vermiyor. MSI servisi biraz sıkıntılı, dışarıda yapılabilir mi? Kart 3090 Suprim X daha 6 aylık.
Kondastörlerin lehimleri gg.

Ensa Bilgisayarda kartın tamirini yaptırdık. Ercan beyle görüştüm serviste farklı sebepten ötürü gelen bir 3090 suprim daha varmış. Onun üzerinden kondansatörlerin ölçümlerini yapıp benimkilerini yenisiyle değiştirdi. Garantiye niye göndermedin diyecekler içinde servis pointte ki servis elemanlarıyla yaptığım görüşmelerde kaçamak cevap vermeleri içimi huzursuz etti. Ercan bey sağolsun kendisi de ben yaparım ama önce garantiye gönderin demesine rağmen yaptığımız konuşma da açıklamaları, konuya yaklaşımı, teknik bilgisi beni oraya yönlendirdi. Artık garantim ensa bilgisayar :)

İşi bilen için çok basit birşey.
Geçmiş olsun aman dikkat. 🤗
Teşekkür ederim. Servise resimleri atmama rağmen net konuşamaması çok üzücü gerçekten. Tek bildikleri iade değişim raporu vermek.. Bu olaya vesile olan sıvı soğutmada aynı gün servis pointte değişim/iade aldı.

Ensa Bilgisayarda kartın tamirini yaptırdık. Ercan beyle görüştüm serviste farklı sebepten ötürü gelen bir 3090 suprim daha varmış. Onun üzerinden kondansatörlerin ölçümlerini yapıp benimkilerini yenisiyle değiştirdi. Garantiye niye göndermedin diyecekler içinde servis pointte ki servis elemanlarıyla yaptığım görüşmelerde kaçamak cevap vermeleri içimi huzursuz etti. Ercan bey sağolsun kendisi de ben yaparım ama önce garantiye gönderin demesine rağmen yaptığımız konuşma da açıklamaları, konuya yaklaşımı, teknik bilgisi beni oraya yönlendirdi. Artık garantim ensa bilgisayar :)

Güzel iş olmuş. Şahsen servisin kötü niyeti olmasa bile elde böyle çok değerli bir kart varken "bu tamir olmuyor al paranı git" denme ihtimali korkuturdu. Her halükarda tamir masrafı olacaktı. İşini bilen kişilere denk gelmişsin iyi olmuş.

Reis ne yaptın sen ya, bir de bir şey olmamış gibi çalıştırmışsın bu kafadan bende istiyorum. Şaka bir yana sen kartı pert e çıkarmışsındır orası güç pinlerine bağlı oradan voltaj regülatörüne gidiyor ve sen şu an şakasız ekran kartının çipini yakdın. Evet nasıl emin olabiliyorum tecrübe. Garanti karta garantisiz muamele yapacakdır PCB çizik ve fabrikadan çizik PCB ile çıkamaz hem gözle hem lazer optik ile taranıyor. Allah rahmet eylesin severdik NVIDIA'yı.
Birkaç gün sonra siyah ekran duman ve plastik kokusu gelirse hiç şaşmam konusu buraya açılır rez alın.

Reis ne yaptın sen ya, bir de bir şey olmamış gibi çalıştırmışsın bu kafadan bende istiyorum. Şaka bir yana sen kartı pert e çıkarmışsındır orası güç pinlerine bağlı oradan voltaj regülatörüne gidiyor ve sen şu an şakasız ekran kartının çipini yakdın. Evet nasıl emin olabiliyorum tecrübe. Garanti karta garantisiz muamele yapacakdır PCB çizik ve fabrikadan çizik PCB ile çıkamaz hem gözle hem lazer optik ile taranıyor. Allah rahmet eylesin severdik NVIDIA'yı.
Birkaç gün sonra siyah ekran duman ve plastik kokusu gelirse hiç şaşmam konusu buraya açılır rez alın.

Bende öyle düşünüyorum düşünsene 3090 aldın ve garantiye güvenmeyip gittin bilgisayarcıya yaptırdın.
Birkaç gün sonra sorun çıksa garanti de gitti ortada kalacak kart.

Anakartımın arka PCBsinde 1 cm yarım çizik oldu ve inanır mısınız bilgisayar Power tuşuna basmamla alev aldı durduramadık şalterde atmadı tüm componentler yandı. Ucuz etin yahnisi güzel olur 1 ay sonra görürüm ben. Çünkü orada çalışan insanlar kendini Allah zannedip 0 fizik matematik ve mikroişlemci bilgisiyle 2 3 lehim hattı çekip ısı tabancası kullanıp kendilerini mühendis ilan ettikleri için diyecek söz olduğunu sanmıyorum.

Servis zaten yapamaz bu bir. İkincisi servis yapamayacağı için dış merkezde yaptırıyor. Oldu olacak içine atom bombası da girmiş olsun. Zaten servis yapamayacağı için her şartta dışarıda yapılacaktı. Emin olun bazı ustalar benim diyen mühendise taş çıkarıyorlar. Düşünceniz katılmamakla birlikte saygı duyuyorum.

Geri
Yukarı