31.5", 144Hz+, 2K VA panel monitör önerisi

Renk körlüğü hakkında çok bilgili değilim ama tahminlerimi yazayım. Yazdıklarım asla kesin bilgiler değildir.

Renk körüyseniz hangi renkleri göremediğinize göre değişir bu. Mesela kırmızı tonlarını göremiyorsanız ve sRGB %125 olan monitörün %25'lik fazlalığının çoğu kırmızı renklerde ise pek fark olmayacaktır. Yine de renk karşıtlığı artacağından hiç etki etmez diyemem sanırım.

Bunun için monitörün renk uzayının şekline bakmalısınız (monitörün hangi renklerde daha iyi olduğu) ki bunu sadece Rtings, PCmonitörsinfo gibi ayrıntılı inceleyen siteler yayınlıyor ve bu siteler de doğal olarak her monitörü inceleyemez.

Dediğiniz gibi test etme şansınız var ise yazdıklarıma takılmanıza gerek yok. Tekrar hatırlatayım, bu yazdıklarım akıl yürütmeden ibaret sadece.

Bunu da okuyabilirsiniz. Rehber: Monitörlerde renk gamı nedir?

Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Duruma göre 2500 olan ürünü alıp kendi gözümle test etmeyi düşünüyorum. Peki sizin bu fiyatlarda önerebileceğiniz bir ürün var mı?

Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Duruma göre 2500 olan ürünü alıp kendi gözümle test etmeyi düşünüyorum. Peki sizin bu fiyatlarda önerebileceğiniz bir ürün var mı?
Bu bütçede özellikle 32" için seçenekler çok kısıtlı. LG alınabilir gözüküyor.

Kağıt üstünde Viewsonic renk gamı olarak biraz daha üstün ama Viewsonic VX serisine diğer VX serisi modellerden gelen bir ön yargım olduğundan önermek içimden gelmiyor, ki başka bir arkadaş ölü piksellerin daha sık çıkabildiğiniz yazmış.

Bu bütçede özellikle 32" için seçenekler çok kısıtlı. LG alınabilir gözüküyor.

Kağıt üstünde ViewSonic renk gamı olarak biraz daha üstün ama ViewSonic VX serisine diğer VX serisi modellerden gelen bir ön yargım olduğundan önermek içimden gelmiyor, ki başka bir arkadaş ölü piksellerin daha sık çıkabildiğiniz yazmış.

O zaman ben en iyisi LG'yi alayım, gelince kendim testlerimi yapayım eğer memnun kalırsam kullanırım baktım renkleri tatmin etmiyor yollarım geri bütçemi arttırıp 4 binlere çıkıp daha doğru düzgün bir ürün alırım.
@SkyRose Merhabalar dostum tekrar rahatsız ediyorum ama altta bulunan ürün hakkında düşünceleriniz nedir?

Son düzenleme:
O zaman ben en iyisi LG'yi alayım, gelince kendim testlerimi yapayım eğer memnun kalırsam kullanırım baktım renkleri tatmin etmiyor yollarım geri bütçemi arttırıp 4 binlere çıkıp daha doğru düzgün bir ürün alırım.
@SkyRose Merhabalar dostum tekrar rahatsız ediyorum ama altta bulunan ürün hakkında düşünceleriniz nedir?
Alıp test ettiniz mi acaba?

Alıp test ettiniz mi acaba?

Yok hocam, bütçeyi arttırıp daha iyi bir model almaya karar verdim. Sonra ekran kartları düşmeye başlayınca en iyisi parayı ekran kartına saklayayım istediğim fiyata düşerse ekran kartı alırım dedim duruyorum öyle.
1637148843797.png

Aylar sonra gelen düzenleme: Görseldeki ürünü aldım, memnun kaldım, istediğim özelliklerin hepsi var fiyat istediğim civardaydı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı