31.5", 144Hz+, 2K VA panel monitör önerisi

Bu da Amazon'dan bir müşteri yorumu.

1616879458777.png

Hocam 3000 lira için çok fazla şey istiyorsunuz maalesef.

Şu LG'yi biraz daha araştırayım olmadı bütçemi biraz daha arttırıp tekrar bakarım :D.

Alabilirsiniz ancak fazla bir şey beklemeyin diğer monitörler daha kaliteli ama tabii ki daha pahalı.

Biraz bakltığım zaman LG'nin attığınız Samsung'la denk (hatta yer yer daha iyi) olduğunu görüyorum, acaba Samsung'ta fazladan 700-800 verilecek ne gibi bir avantaj var?

Şu LG'yi biraz daha araştırayım olmadı bütçemi biraz daha arttırıp tekrar bakarım :D.

Biraz bakltığım zaman LG'nin attığınız Samsung'la denk (hatta yer yer daha iyi) olduğunu görüyorum, acaba Samsung'ta fazladan 700-800 verilecek ne gibi bir avantaj var?
sRGB oranı çok az hocam, LG’nin.

sRGB oranı çok az hocam, LG'nin.

Peki son bir soru sorayım, renk körü olup renklerin tonunu yer yer seçemeyen birisi için sence sRGB çok etki eder mi? Yani seni rahatsız ettiği kadar beni de rahatsız eder mi? Gözlerim renk konusunda sıkıntılı olduğu için monitör alırken gözümle görmem gerektiğini düşünüyorum, çünkü sizin gördüğünüz renk tonlarını-farkını bazen ben algılayamıyorum :D. Fakat verdiğiniz tavsiyeleri dikkate alacağım, muhtemelen bir süre daha bekleyip bütçeyi artırıp daha üst modellere bakacağım.

Peki son bir soru sorayım, renk körü olup renklerin tonunu yer yer seçemeyen birisi için sence sRGB çok etki eder mi? Yani seni rahatsız ettiği kadar beni de rahatsız eder mi? Gözlerim renk konusunda sıkıntılı olduğu için monitör alırken gözümle görmem gerektiğini düşünüyorum, çünkü sizin gördüğünüz renk tonlarını-farkını bazen ben algılayamıyorum :D. Fakat verdiğiniz tavsiyeleri dikkate alacağım, muhtemelen bir süre daha bekleyip bütçeyi artırıp daha üst modellere bakacağım.
Farkeder hocam, renk canlılığı önemlidir tabii. Ben bütçeyi arttırıp ViewSonic monitörü almanızı öneririm. Aralarında %25 sRGB farkı var.

Renk körlüğü hakkında çok bilgili değilim ama tahminlerimi yazayım. Yazdıklarım asla kesin bilgiler değildir.

Renk körüyseniz hangi renkleri göremediğinize göre değişir bu. Mesela kırmızı tonlarını göremiyorsanız ve sRGB %125 olan monitörün %25'lik fazlalığının çoğu kırmızı renklerde ise pek fark olmayacaktır. Yine de renk karşıtlığı artacağından hiç etki etmez diyemem sanırım.

Bunun için monitörün renk uzayının şekline bakmalısınız (Monitörün hangi renklerde daha iyi olduğu) ki bunu sadece Rtings, PCmonitorsinfo gibi ayrıntılı inceleyen siteler yayınlıyor ve bu siteler de doğal olarak her monitörü inceleyemez.

Dediğiniz gibi test etme şansınız var ise yazdıklarıma takılmanıza gerek yok. Tekrar hatırlatayım, bu yazdıklarım akıl yürütmeden ibaret sadece.

Bunu da okuyabilirsiniz. Rehber: Monitörlerde renk gamı nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı