32 GB RAM gerekli mi?

Çok da gereksiz değil. Flight simulator, Minecraft RTX gibi oyunlar çok ram tüketiyorlar. Bu oyunları oynamayacaksanız almayın. 2x8 yapın yeter.

8x2 Dual Channel RAM oyun için gayet yeterli olacaktır. Tabi render, kurgu işleri yapmıyorsanız.

Yüksek doku paketleri ile video ve photo editlemesi yapacaksan, yüksek sample rateli müzik dosyaları ile uğraşacaksan, VSTi'ler çalıştıracaksan gerekli.

Onun dışında oyun ve günlük yapabilceğin işlerde 16 GB ile 32 GB arasındaki farkı anlamazsın. O nedenle yakın zamanda upgrade düşüncen yoksa 8X2 dual channel RAM kullanman daha akıllıca olur.

Ya da en iyisi 16 x 2 dual channel RAM alman, paran varsa. Bilgisayarın future proof olur.
Oyun için alacağım tamamen, amacım ilk olarak Single Channel 16 alıp ilerleyen 6 ay içerisinde bir tane daha 16 alıp Dual Channel yapmak. Kararsız kaldım şu anda.

Özel bir uğraşın ya da bilgisayar gerektiren bir mesleğin yoksa 16 GB öneririm. İleriyi düşünüp 32 GB alsan bile yakın zamanda DDR5'ler de piyasaya çıkacağından ve kısa sürede frekanslarının yüksek değerlere ulaşacağını tahmin ederek, ben olsam şu zamanlarda RAM üst-yükseltmesi yapmazdım. Sistemin şu an güncelse RAM'inin yetersiz gelmeye başlayacağı zamanın en az 3-4 yıl sonrası olacağını düşünüyorum ve o gün yaklaşırken daha kolay DDR4 RAM alabilirsin veya direkt sistem yükseltmesi de yapabilir misin düşün bunu.
Her ne kadar teknoloji parabolik olarak gelişse de ben mesela 20 GB DDR3 1333mhz 9-11CL(?)(2 dual 2 single) kullanıyorum ve yine de foto düzenleme ve oyunlarda bana yetiyor. Ama yine de arada keşke DDR4 olsaydı belki daha stabil ve kişisel olarak ben de rahat olabilirdim diyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı