32 GB RAM yükseltmesi

Bütçe
1000

Hemlot

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Bir sistem topladım.

Ryzen 5 5600 işlemci.
Gigabyte RX 6700 XT eagle ekran kartı
Gigabyte B550 Gaming X V2 anakart.
Kioxia Exceria G2 1TB SSD.
Corsair RM750 750W 80+ Gold PSU.
darkFlash DK431 kasa
T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 2x8 3600MHz RAM

Sorum şu ki hem fiyatı artmadan hem de ileride aynı marka MHz uyumu yaşamamak adına RAM yükseltmek istiyorum.

Quad, Dual vs. birçok kavram var. İçinde kayboldum.
Şimdi yine aynı MHz ve marka model RAM alırsam 4x8 32 GB 3600 MHz Dual çalışacak değil mi? İşlemcim Quad desteklemediği için.
1 ve 3. slot ayrı 2 ve 4. slot RAM ayrı mı çalışacak? Performans sorunu veya herhangi başka sorun yaşar mıyım?

Merhaba. Bir sistem topladım.

Ryzen 5 5600 işlemci.
Gigabyte RX 6700 XT eagle ekran kartı
Gigabyte B550 Gaming X V2 anakart.
Kioxia Exceria G2 1TB SSD.
Corsair RM750 750W 80+ Gold PSU.
darkFlash DK431 kasa
T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 2x8 3600MHz RAM

Sorum şu ki hem fiyatı artmadan hem de ileride aynı marka MHz uyumu yaşamamak adına RAM yükseltmek istiyorum.

Quad, Dual vs. birçok kavram var. İçinde kayboldum.
Şimdi yine aynı MHz ve marka model RAM alırsam 4x8 32 GB 3600 MHz Dual çalışacak değil mi? İşlemcim Quad desteklemediği için.
1 ve 3. slot ayrı 2 ve 4. slot RAM ayrı mı çalışacak? Performans sorunu veya herhangi başka sorun yaşar mıyım?

2 Dual Channel'ın olacak. Performans tarafında net bir kazanç ya da kayıp şu an için yaşamazsın. İleride 16 GB'ın yetersiz geldiği senaryolarda 32 GB ciddi fark atmaya başlayacaktır.

İleriden kastın ne kadar ileri?
Yani 16 GB en az 2-3 sene daha yetecek sana.
Akabinde zaten elindeki işlemci yetmemeye başlayacak.
AM5'e geçiş yapacaksın ve elindeki 32 GB RAM'i boşuna yapmış olacaksın çünkü RAM'lar AM4'e uyumlu.

Yani şu anda 8 kişisiniz 16 kişilik arabanız var. Diyorsunuz ki 16 kişilik daha araba alayım.
Ama 8 kişisiniz :)
Cevap; Şu anda gereksiz. 2-3 sene sonra yetmeyince tekrar durum değerlendirmesi yapın.

AM5'e geçiş yapacaksın ve elindeki 32 GB RAM'i boşuna yapmış olacaksın çünkü RAM'lar AM4'e uyumlu.

Yani şu anda 8 kişisiniz 16 kişilik arabanız var. Diyorsunuz ki 16 kişilik daha araba alayım.
Cevap; Şu anda gereksiz. 2-3 sene sonra yetmeyince tekrar durum değerlendirmesi yapın.

AM4 platformu üzerinde R7 5800x3D güncellemesi falan yaparsa 2-3 yıldan çok daha fazla götürür.

AM4 platformu üzerinde R7 5800x3D güncellemesi falan yaparsa 2-3 yıldan çok daha fazla götürür.

Bir de öyle bir şey var. En az süreyi söyledim 2-3 sene diye.
Arkadaş belki en üst seviye oyunlar oynamak isteyecek o yüzden en düşükten tuttum.
Yoksa 2020'de 3600X almıştım, 2022'de 5600X'e yükselttim. Yükseltmemiş olsam bile 1-2 sene daha götürürdü beni.

Aynı sistem özelliklerine sahip bilgisayarım var. Forza Horizon 5'te Extreme ayarlarda RAM sınıra epey yaklaşıyor, hatta uyarı veriyor. Üstelik arka planda Steam ve AMD Adrenalin dışında başka hiçbir şey açık değil. Bu sistemi tüm ayarlar en yüksekte rahtalıkla kullanmak için 32 daha ideal olur. Tabii yakın zamanda AM5 sisteme geçiş düşüncesi yoksa.

WhatsApp Image 2023-08-28 at 23.22.25.jpeg

Aynı sistem özelliklerine sahip bilgisayarım var. Forza Horizon 5'te Extreme ayarlarda RAM sınıra epey yaklaşıyor, hatta uyarı veriyor. Üstelik arka planda Steam ve AMD Adrenalin dışında başka hiçbir şey açık değil. Bu sistemi tüm ayarlar en yüksekte rahtalıkla kullanmak için 32 daha ideal olur. Tabii yakın zamanda AM5 sisteme geçiş düşüncesi yoksa.

Eki Görüntüle 1924942

Hocam güzel noktaya değindiniz. Bir üst mesajımda da en az süreyi söyledim 2-3 sene diye dedim.
Extreme ayarlar. Ve geriye kalan 2 GB RAM daha var.
1000 lira gerçi RAM'leri pahalı da değil. Kendi seçimi. Ama ben olsam yükseltmezdim.
AM5 geçme düşüncesi yoksa bile 2-3 sene rahat götürür.
Varsa zaten yükseltmemeli.
1000 lira koymaz diyen biriyse bütçesi varsa elbette alsın koysun rahat eder. Ama bence gereksiz.

@Toran Bey'in dediği çok doğru ama sistemi yeni topladığım için uzun yıllar bir parça ekleyemeyeceğim. @imnotagamer'ın dediği gibi şu an öyle üst seviye oyunlar oynamıyorum ama ileride oynamak istediğim taktirde yetersiz gelebilir. Dediğim gibi farklı bir RAM uyumlu olsa bile görsel açıdan aynı marka model RAM, takmak isterim. Piyasada bulamama durumuyla karşılaşmak istemem. Birkaç ay içinde yükselteceğim sanırım. Cevaplarınız için teşekkür ederim. @Rona

Eki Görüntüle 1924942
Hocam merhaba, 2x8 ramimi 2x16 olarak güncellemek istiyorum fakat performansı ne derece etkiler onu bilemiyorum. Rust oynuyorum ve oyun optimizasyonu tam bir çöp. Sunucudan sunucuya değişmekle beraber aldığım fps oynamak için yeterli fakat %1 fps düşük ve %99 fps değerim yer yer 30'a iniyor. Oyun optimizasyonu çöp olduğu için tam olarak bilemiyorum fakat ram darboğazı yaşadığımı düşünüyorum. Ekran kartı ve işlemci kullanımım en iyi senaryoda bile %80i görmezken (ki bunlar kendi içerisinde darboğaz yapmıyor, 11400f+3060 12GB) ram kullanımım 14-15 GB bandında geziyor. Herhangi bir fps artışı beklemiyorum fakat donmaların azalmasını ve %99 fps değerimin iyileşmesini bekliyorum. Benzer bir sorun yaşayan biri olarak sizin bu konuda bir bilginiz var mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı