3500-4000 TL arası V4 ve DADG2 sistem tavsiyesi

Hangisi?

• 1. Kasa

Oy: 0 0,0%
  • 2. Kasa

• 3. Kasa

• 4. Kasa

Oy: 3 15,0%
  • 5. Kasa

Oy: 15 75,0%
  • 6. Kasa

Oy: 2 10,0%

• Oy verenlerin toplamı
    20

Jamiryox7

Centipat
Herkese merhaba. 3500-4000 lira arasında bir sistem toplayacağım. Donanım arşivi v4 ve DADG2 çok kafama yattı. Fakat birkaç değişiklik yapsam daha mı mantıklı olacak, onu size danışmak istiyorum. 5-6 farklı seçenek oluşturdum. Elimde 256 GB M2 SSD, 700W Thermaltake PSU, 2 adet fan ve FreeSYNC destekli monitör bulunuyor. Bunları da baz alarak sizce kaç numaralı sistemi tercih etmeliyim? Nedeniyle birlikte yazabilirseniz çok sevinirim.

1. Ryzen 5 1600
MSI RX580 8 GB Ekran Kartı
MSI B450M PRO-VDH
CORSAIR 8 GB RAM
Toshiba 480 GB SSD
THERMALTAKE V2 KASA

3500 TL

2. Ryzen 5 1600
MSI RX580 8 GB Ekran Kartı
MSI B450M PRO-VDH
CORSAIR 8x2 GB RAM
ADATA 240 GB SSD
Seagate 1 TB HDD
THERMALTAKE V2 KASA

3800 TL

3. Ryzen 5 2600
MSI RX580 8 GB Armor Ekran Kartı
MSI B450M PRO-VDH
CORSAIR 8 GB RAM
ADATA 240 GB SSD
THERMALTAKE V2 KASA

3750 TL

4. Ryzen 5 2600
Gigabyte 450M S2H Anakart
Gskill 8 GB RAM
Asus RX590 8 GB
Cooler Master Master Box Lite 5 Kasa
ADATA 240 GB SSD

3900 TL

5. Ryzen 5 2600
Gigabyte 450M S2H Anakart
Gskill 8 GB RAM
Asus TUF 1660Ti 6 GB Ekran Kartı
Cooler Master Master Box Lite 5 Kasa
ADATA 240 GB SSD

4000 TL

6. Ryzen 5 3600
Asus Prime 450M Anakart
Corsair 8 GB RAM
Asus Dusl RX580 4 GB Ekran Kartı
James Donkey 480 GB SSD
Corsair Carbide Spec 05 Kasa

3800 TL

5 sistem zira içlerinde ekran kartı performansı olarak en iyisi o gibi gözüküyor.
RX580 ile 250-300 liralık farka değer mi peki? Testlere baktığımda Asus TUF diğer 1660Ti’lara göre biraz geride kalıyor FPS olarak. Ben de FreeSync destekli monitör var beni düşündüren kısım o. RX580 daha mı mantıklı olur diye düşünüyorum bu yüzden. Bu arada da 5. kasayı itopyada bulunan DADG2 kasasında değişiklik yaparak topladım. 3989 TL yapıyor tam olarak. O kasada beni düşündüren diğer şey de Master Box Lite 5 kasasının hava sirkülasyon sorunu olduğu söylenmiş birçok yerde. 3 ve 5 arasındayım daha çok.

Son düzenleme:
RX580 ile 250-300 liralık farka değer mi peki? Testlere baktığımda Asus TUF diğer 1660Ti’lara göre biraz geride kalıyor FPS olarak. Ben de FreeSync destekli monitör var beni düşündüren kısım o. RX580 daha mı mantıklı olur diye düşünüyorum bu yüzden. Bu arada da 5. kasayı itopyada bulunan DADG2 kasasında değişiklik yaparak topladım. 3989 TL yapıyor tam olarak. O kasada beni düşündüren diğer şey de Master Box Lite 5 kasasının hava sirkülasyon sorunu olduğu söylenmiş birçok yerde. 3 ve 5 arasındayım daha çok.
Kesinlikle 1660 Tİ daha iyidir. RX 580 ile 1660 Tİ arasında çok fark var. Diğer 1660 Tİ’ların gerisinde de kalsa yine de daha iyidir. Dediğiniz gibi kasanın hava akışı berbat. Bu arada ben de V4 sistemi özelleştirerek aldım. V4’ten eser kalmadı ama olsun adı V4 :) Ben de DADG2 alacaktım. Tam sipariş vereceğim gün V4 çıktı. Sabah sipariş verecektim iyiki vermemişim dedim. Çünkü kasanın hava akışı berbattı ve o zaman Wraith Max soğutucu vardı. Her açıdan daha avantajlıydı. Bu arada şunu da söylemek isterim DADG2’deki 1660 Tİ eklentisi kalktı. RX 590 stoğu olmadığı için böyle birşey yapmışlardı ama şuan tekrar geldi. O yüzden 1660 Tİ yok.
FreeSync konusunda da sıkıntınız olmasın çünkü artık FreeSync monitörlerde de G-Sync kullanılabiliyor. Ben şuan kullanıyorum. Hem önemli olan Sync teknolojisi değil monitörün Hz kapasitesi. Ben mesela 75 Hz monitör aldım. G-Sync açıkta olsa monitörün FPS’ini geçemeyen oyunlarda (Zula) yırtılmalar oluyor. O yüzden V-Sync kullanıyorum. Bilmiyorum anlatabildim mi?

Asus TUF'un diğer 1660Ti’lara göre geri kaldığı testleri atabilir misin? Elimdeki RX590'u bugün iade edip yerine Asus TUF almayı düşünüyordum.

Kesinlikle 1660 Tİ daha iyidir. RX 580 ile 1660 Tİ arasında çok fark var. Diğer 1660 Tİ’ların gerisinde de kalsa yine de daha iyidir. Dediğiniz gibi kasanın hava akışı berbat. Bu arada ben de V4 sistemi özelleştirerek aldım. V4’ten eser kalmadı ama olsun adı V4 :) Ben de DADG2 alacaktım. Tam sipariş vereceğim gün V4 çıktı. Sabah sipariş verecektim iyiki vermemişim dedim. Çünkü kasanın hava akışı berbattı ve o zaman Wraith Max soğutucu vardı. Her açıdan daha avantajlıydı. Bu arada şunu da söylemek isterim DADG2’deki 1660 Tİ eklentisi kalktı. RX 590 stoğu olmadığı için böyle birşey yapmışlardı ama şuan tekrar geldi. O yüzden 1660 Tİ yok.
FreeSync konusunda da sıkıntınız olmasın çünkü artık FreeSync monitörlerde de G-Sync kullanılabiliyor. Ben şuan kullanıyorum. Hem önemli olan Sync teknolojisi değil monitörün Hz kapasitesi. Ben mesela 75 Hz monitör aldım. G-Sync açıkta olsa monitörün FPS’ini geçemeyen oyunlarda (Zula) yırtılmalar oluyor. O yüzden V-Sync kullanıyorum. Bilmiyorum anlatabildim mi?
Kafamdaki tüm soruları giderebilecek bir yorum yapmışsınız. Çok teşekkürler öncelikle. DADG2’de şuan +83 TL gibi bir fiyata Asus TUF 1660TI eklenebiliyor. Monitör benim de 75 Hz. Olmadı G-Sync destekli 144 Hz’e geçiş yaparım. Elimde 250 GB M2 SSD olmasından dolayı maliyeti düşürsün diye 120’lik SATA SSD almayı düşündüm. Geriye tek sorun olarak kasa kalıyor. Ne gibi bir önlem alınabilir kasa için? Seçenek sunmamışlar pek.
Asus TUF'un diğer 1660Ti’lara göre geri kaldığı testleri atabilir misin? Elimdeki RX590'u bugün iade edip yerine Asus TUF almayı düşünüyordum.

Ben bayağı arayarak bulmuştum da adresi vs. hiç hatırlayamıyorum. Ya kart yeni çıkmış ya da çok popüler değil. 1660 modeli çıkıyor ama 1660TI modelinin testi ve videosu çok az. Sanırım yabancı bir forumda görmüştüm. Soğutması diğer ROG ve Phoenix serisine göre biraz daha kötüydü. Bazı oyunlarda da 7-8 FPS farkediyordu. Tekrar denk gelirsem muhakkak atayım size. Ama benim de gördüğüm kadarıyla RX590’dan %20’lik bir üstünlüğü söz konusu. İmkanınız varsa değiştirin.
2. sistemin işlemcisini "Ryzen 5 3600" yaparsan en güzeli o olcak. O yüzden oy vermiyorum.
Maalesef kasa hazır olduğu için özelleştirme seçeneklerinde bulunmuyor. Kendim toplarsam da bütçemi çok fazla aşıyor. 5. Sistem mantıklı gözüküyor şimdilik. Çok teşekkürler size de.

Son düzenleme:
6. sistem en iyisi fakat RAM 16GB yapılmalı ve James Donkey SSD değiştirilmeli. Kasa da değiştirilmeli mümkünse PSU ayrı kasa ayrı alınmalı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı