3500X 5500XT bilgisayarda donma ve takılmalar oluyor

bemuvis

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
ADATA SU630
Ekran kartı
RX 5500 XT
Anakart
B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 3500x
Bilgisayarda Ryzen 5 3500X, RX 5500XT 8 GB, 8 GB RAM bulunuyor. Valorant ve League of Legends gibi çok sistem gerektirmeyen oyunlarda anlık FPS düşüşleri yaşıyorum ve oyun oynanmaz hala geliyor.
CPU benchmark yaptığımda;

dsa.png

Sonucunu elde ettim. Ekran kartım içinde solda yine gözüküyor. Kendi sınıfında karşılaştırıldığında neden %90'lık değerler elde edemiyorum anlamadım. Bir fikriniz var mı neden oluyordur bu sorunlar?
SSD'yi de test ettim, sonuçlar normal gözüküyor.
Bu arada ekran kartım için de en fazla 79 derece olmasına rağmen fanının yalnızca %32'sini kullanıyordu.

dsadsa.png

İşlemci testi sırasında da bunlar hep sabit kaldı. Bir şeyler yanlış gibi bilgisayarda ama çözemedim.(Derecenin düşmeye başladığı yerlerde testi kapatmıştım. Karşılaştırmayı görebilmek için.)

Tek kanal RAM ve Adata SU630 birleşince her şey olabilir. SU630 yüzünden Valorant gibi oyunlarda takılmalar yaşayanlar oluyor.

Sen sistemini 2x8 GB yap ilk bu zaten mecburi o sistem için, hala devam ederse o SSD'den kurtulman gerekebilir.

Bende de aynı SSD'i var benim RAM 8x2 herhangi bir sorun yaşamadım.🧿

Ram dışında bir çözümü yok mu ? Ram yüzünden drop yiyeceğimi düşünmüyorum açıkçası. Valorant ve League Of Legends 8 GB ram ile çalışabilecek oyunlar.

Ram dışında bir çözümü yok mu ? Ram yüzünden drop yiyeceğimi düşünmüyorum açıkçası. Valorant ve League Of Legends 8 GB ram ile çalışabilecek oyunlar.

Ryzen'lar ise tek kanal RAM ile mükemmel performans verecek işlemciler değiller. 2x4 GB kullansaydın yine sorun yaşamazdın.

RAM dışında bir çözümü yok mu? RAM yüzünden drop yiyeceğimi düşünmüyorum açıkçası. Valorant ve League of Legends 8 GB RAM ile çalışabilecek oyunlar.

Sistemine göre takılmama yapmaması lazım oyunlarda verimli performans almak için cift kanal tam takman gerek aksi taktirde takılmaları yaşamaya devam edersin. İstersen YouTube'dan bak cift kanal RAM ile tek kanal RAM arasındaki farklar diye bakabilirsin.

(Ekleme) şu an kullandığın 8 GB'lık RAM'in aynısından takabilirsin.

SSD'in de M.2 SSD olursa daha iyi olur.

Geri
Yukarı