3600 sistem için OC gerekli mi?

JusTaUseR

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistemim:
Ryzen 5 3600.
Palit RTX 3070 Gaming Pro OC.
Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3200 C16 2x8GB.
Samsung 860 Evo 500GB.
MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi.
Cooler Master H500 ARGB.
Cooler Master MWE750 white (kasayla beraber geldi)
Samsung Odyssey G5 27'
1. işlemciyi stok fanı ile kullandığımdan ısınıyordu ben de frekansını 4GHz'ye voltajı da 1.2v ye getirdim. Prime95'de saniyesinde çakılıyor ama onun dışındaki tüm testlerde sorun yok ve kapanma da yaşamadım. Sizce sorun yaratır mı?
2. SSD, PSU ve RAM için bir stres testi var mı? Benchmark değil altını çizeyim. Bu arada ayrıca Benchmark önerirseniz de iyi olur.
3. PSU'nun sıcaklığını fan hızını vs nereden görüntüleyebilirim ya da PSU'da sensör var mı?
4. RAM'leri ve ekran kartını OC etmeli miyim?
5. monitörümü neyle test edebilirim?

Çok pardon konuyu onaylayan moderatör arkadaş beni alakasız konu başlığı gerekçesiyle banlamış ama koyduğu başlık daha da alakasız. Konuyu tam okuyabilir misiniz rica etsem? Sorduğum soru başlıktaki değil.

Sistemim:
Ryzen 5 3600.
Palit RTX 3070 Gaming Pro OC.
Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3200 C16 2x8GB.
Samsung 860 Evo 500GB.
MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi.
Cooler Master H500 ARGB.
Cooler Master MWE750 white (kasayla beraber geldi)
Samsung Odyssey G5 27'
1. işlemciyi stok fanı ile kullandığımdan ısınıyordu ben de frekansını 4GHz'ye voltajı da 1.2v ye getirdim. Prime95'de saniyesinde çakılıyor ama onun dışındaki tüm testlerde sorun yok ve kapanma da yaşamadım. Sizce sorun yaratır mı?
2. SSD, PSU ve RAM için bir stres testi var mı? Benchmark değil altını çizeyim. Bu arada ayrıca Benchmark önerirseniz de iyi olur.
3. PSU'nun sıcaklığını fan hızını vs nereden görüntüleyebilirim ya da PSU'da sensör var mı?
4. RAM'leri ve ekran kartını OC etmeli miyim?
5. monitörümü neyle test edebilirim?

1-Yaratmaz ama başka bir işlemci fanı alsan daha rahat edersin.
2-PSU ve RAM'i bilmiyorum ama SSD'yi sağlık testine sokabilirsin ya da okuma yazma hızını test edebilirsin.
4-RAM'lerini istersen OC leyebilirsin sıkıntı olmaz.
5-Monitörünü ölü pixel testine sokabilirsin.

1-Yaratmaz ama başka bir işlemci fanı alsan daha rahat edersin.
2-PSU ve RAM'i bilmiyorum ama SSD'yi sağlık testine sokabilirsin ya da okuma yazma hızını test edebilirsin.
4-RAM'lerini istersen OC leyebilirsin sıkıntı olmaz.
5-Monitörünü ölü pixel testine sokabilirsin.

Fanı değiştiremediğimden voltajı düşürdüm ısınma kalktı ama işte dediğim gibi Prime95'de çakılıyor. SSD için sağlık testi yaptım ama stres testine sokabilir miyim yani belli bir süre sınırlarını zorlamak manasında. Aynı şekilde RAM ve PSU için de arıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı