3600MHz CL16 RAM vs 3200MHz CL16 RAM

B450 olması farketmez. OC’nin mantığı zaten yüksek frekansta minimum voltaja inmek. Bunun için deneme yanılma yapacaksın bol bol ki tam değeri yakalayabilirsin. Her bellekte bir olmuyor tabi ama baktığım kadarıyla senin zar iyi. 1.45V’un altına düşersin diye düşünüyorum. 1.45V zarar verecek kadar yüksek değil, 1.45V’a kadar sorun olmaz. Gecikme değerlerinde düşebildiğin kadar düşünce voltajı düşürmeye başlarsın.

X570 te daha iyi sonuçlar yakalanabildiğini düşündüm veya söylentiler hatırlıyorum (Dediğiniz gibi tamamı zar ile alakalı).
Tamam, denemeye geçiyorum.

X570 te daha iyi sonuçlar yakalanabildiğini düşündüm veya söylentiler hatırlıyorum (Dediğiniz gibi tamamı zar ile alakalı).
Tamam, denemeye geçiyorum.
Daha iyi olabilir belki ama devasa fark yaratmaz. FCLK'u manuel ayarlayarak B450 ile 3733MHz'te çalıştıranlar var.

Daha iyi olabilir belki ama devasa fark yaratmaz. FCLK'u manuel ayarlayarak B450 ile 3733MHz'te çalıştıranlar var.
Voltajı değiştirmeden verdiğiniz değerleri girdim:
Adsız.png

Standart 1.20V mi idi? (Dikkat etmedim).
Aldığım ram modelini almadan önce çok araştırdım (3700MHz CL16-17 dahil çıkabilen mükemmel F/P ramlar).

Yok yok programı kurmayı ve kullanmayı biliyorum. Voltajı 1.37 ye sabitlesem ne olur? (Auto olduğu için masaüstüne gelince veya gerekli alanlarda otomatik artırıyor değil mi?)
Rehberde bunların hepsinden bahsettim zaten dostum. Amaç yüksek voltaj ilk başta sonra deneye deneye düşüreceksin. Yeterli olmayabilir 1.37V net bir şey diyemem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı