Çözüldü 3600MHz RAM'de Yalnızca 3200MHz XMP Profili var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmreK

Kilopat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX B450'e - Ryzen 1600 AF - Team Group 8x2 16 GB 3600MHz CL19 RAM'li bir sistem aldım. RAM'lerin XMP ayarının olduğunu biliyordum, BIOS'a girip D. O.C.P. Kısmına geldiğimde yalnızca 3200MHz'lik bir profille karşılaştım mecburen onu seçmek durumunda kaldım. RAM'lerin gerçekten sahip olduğu (veya olması gerektiği gibi) 3600MHz'lik XMP profilini geri getirmeye yönelik bir imkan var mıdır? Veya RAM'lerimi nasıl 3600MHz olarak çalıştırabilirim?
BIOS güncellemesi yaptım.
RAM linki: TeamGroup T-Force VULCAN TUF DDR4 3200 MHz review
(Tolga Bey; @actanonverba [kendisi 1 ay banlanmış] arkadaşım sizin bu konuda bilgili olduğunuzu ve etiketlemem gerektiğini söyledi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. @Tolga Samet)
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemi kapatıp fişini çekip birkaç dakika bekle.

Belki anakart üstünde bulunan enerji boşalırsa belki sorun çözülür.
Vallahi biraz sözünüzden çıkmak gibi olacak ama ben ilk başta DRAM'i denemek istiyorum CL14 demiş o bi bakmak istiyorum :D Ama sizin dediğinizi de deneyeceğim. Ve şöyle bir durum var, %10 demişsiniz ama %1300'lere geldi 5 dakikada zaten tam anlayamadım zaten tıkladığım an %60'lara geliyor benim kaçırdığım bir nokta mı var acaba...
1586537714892.png

Bilen sizsiniz ama hakikaten içimde kaldı bir deneyeyim şu DRAM'i lütfen... hahahah :D
Yine ayrı bir geri zekalılık yapıp 2000MB yerine 2MB seçmişim... Düzeltiyorum...

Estağfurullah hocam olur böyle şeyler 😄

DRAM'i deneyebilirsin tabi ki. CL 14 çalıştırır büyük ihtimalle. Samsung B-Die, boru değil. Çiplerin ilahlarından🙂 Ben yavaştan alalım diye biraz daha garanti değerler yazmıştım. Cüretkar gitmeyi tercih edersen uyarım 😄

Şimdi DRAM Calculator'daki yukarıda Fast Preset'te BIOS'ta gördüğüm bütün değerleri girdim. Dediğiniz gibi memtest de yaptım. RAM cayır cayır:
1586539653884.png

Fakat şöyle enteresan bir sıkıntı yaşadım. PC'yi açtığım zaman, ilk olarak boot hızımda bir düşüş var gibime geldi anlamsız şekilde? İkincisi daha enteresan. Klavye ve mouse ilk win10 ekranı geldiğinde (şifre girilen kısım) çalışmıyor. 5-10 saniye sonra USB takınca çıkan ses çıkıyor ardından çalışmaya başlıyor. Buna da tamamım daha enteresanı şu. Razer Mouse kullanıyorum ve RGB preseti var. Mouse'un RGB'si hiçbir şekilde çalışmıyor. Razer Synapse, mouse'un Razer olduğunu göremiyor. Lütfen Razer bir mouse takın diyor. Klavye ve mouse'u windows'tayken söküp bir daha taktım ama yine aynı sorun oldu? :D Anlayamadım yani :D Acaba voltajlar mı çok düşük kaldı ama bilmiyorum yani memtest'te dediğinizi yaptım. Enteresan ya... Mouse'u klavyeyi elimize almayalım da... Hadi onu geçtim boot falan yavaşladı. :D Setup'ı elimize almayalım CL14 giricez diye :D

Vallahi bilmiyorum çok enteresan yani... Klavye ve mouse win10 ekranı geldikten 15 saniye sonra kullanılabilir hâle geliyor, mouse tümden gitti zaten standart bi kırtasiyeden alınan mouse'a döndü :D Mavi yemedim hiç ama defalarca yeniden başlattığımda da hep aynı şey oldu. Şu an 4. yeniden başlatmadayım herhalde mouse da klavye de aynı :D

Voltajlar şu şekilde, CL değerlerinin hangileri olduğunu tam olarak yazabilirseniz bana sevinirim... Cahilliğime verin hakikaten bilmiyorum çünkü... Anladığım kadarıyla siz kırmızıyla işaretleri olanları auto'da bırakmamı söylüyorsunuz. Sarıyla kare içine aldıklarım CL değerleri oluyor değil mi? Ben bir pc'yi fişten çekip bekleyeyim 5 dakika telefondan takip edeceğim yanıtlarınızı eğer kırmızılarsa direkt onları auto'ya alıp öyle bootlarım pc'yi. Geliyorum 10 dakikaya :D
1586541382145.png

Dosya Ekleri

• 20200410_203328 (2).jpg
    20200410_203328 (2).jpg
    90,4 KB · Görüntüleme: 35
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı