3600X boşta 45-55 derece

roka1

Femtopat
Daha fazla  
RAM
corsair vengeance 16gb (8x2) dual 3600mhz ddr4
SSD veya HDD modeli
samsung 980evo ve samsun 860evo sata
Ekran kartı
asus rog strıx 3060ti
Anakart
asus tuf b450pro
İşlemci
amd ryzen5 3600x
Sistemi 2-3 yıl önce arkadaşımla beraber kafama göre parca parca topladım, hepsini birden değil aşama aşama aldım. Yalnız sağda solda araştırdıkça ve bilgilendikçe bazı şeylerin farkına varıyorsunuz. Sistemim boşta calısırken CPU sıcaklık değerleri 45-55 arası ortalama ile geziyor bu bana biraz fazla ve dalgalı geldi. Bunu önlemek icin en basta CPU voltajını düşürdüğümde sistem siyah ekranda kalıyor ve acilmiyor. Ana kartım TUF450 Pro, CPU 3600X. Sonra eski Auto haline getirdim düzeldi. Sonra da cbp olayını disable yaptim bıraktım; bunun sonucunda sıcaklık düştü ama performans olarak kayboluyor tabii ki. Stok fan kullanıyorum. Bu durumu en dengeli şekile nasıl getirebilirim? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.
Sistem bilgilerimi aşağiya kataloga giriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan kullanıyorsanız normal. Ben de stok fan ve biraz underclock (4 GHz'e düştüm) + undervolt (-0.10000) ile Ryzen 5 5600 kullanıyorum ve genellikle boşta bu sıcaklıklarda geziyor (bu yazıyı yazarken 43 derece)

Ryzen 2600X işlemcim var boşta sistem performans modundayken dediğiniz gibi 45-50 arasında zıplamalar şeklinde sıcaklık değerleri mevcut. Buna çözüm olarak güç planı oluşturup en yüksek işlemci değerini %25'e çektim 35 derecelere falan düştü. Bu şekilde yapıp oyun esnasında performans moduna geçebilirsiniz. Fakat sistem yükteyken çok yüksek sıcaklıklara çıkmıyorsa çok kafanıza takmanıza gerek yok. Benim yükte en fazla 70 dereceleri görüyor.

Geri
Yukarı