R5 3600X yük altındayken fazla ısınıyor

Tingo112

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir hafta önce PC topladım. Ryzen 5 3600X işlemci ve ASUS Radeon RX 580 8 GB ekran kartı kullandım. Anakart ise ASUS Prime B450 M-K modelini kullandım. Aşırı bir ısınma sorunum var. Oyun oynarken ekran bir anda kapanıyor ama kasa hala çalışıyor. İnternetten birkaç video izledim voltajını falan düşürdüm ama yine de kapanıyor. Ne yapmam lazım? Bu sorunu nasıl çözebiliriz? AMD kullanan herkes de bu sıkıntı oluyor mu?

Son düzenleme:
Isınma derken kaç derecelik bir sıcaklıktan bahsediyorsunuz? Büyük ihtimalle sıcaklık sorunu var evet ama gene de değerleri verin. Başka bir şeyden de problem çıkıyor olabilir.

Ekran kapandığı zaman fanlarda bir ses artışı yaşanıyor mu?
Termal macun uyguladınız mı?
BIOS ayarlarıyla oynadıysanız manuel olarak bir fanı kapatmış olabilirsiniz BIOS'u sıfırlamayı deneyin.

Arkadaşlar bir hafta önce PC topladım. Ryzen 5 3600X işlemci ve ASUS Radeon RX 580 8 GB ekran kartı kullandım. Anakart ise ASUS Prime B450 M-K modelini kullandım. Aşırı bir ısınma sorunum var. Oyun oynarken ekran bir anda kapanıyor ama kasa hala çalışıyor. İnternetten birkaç video izledim voltajını falan düşürdüm ama yine de kapanıyor. Ne yapmam lazım? Bu sorunu nasıl çözebiliriz? AMD kullanan herkes de bu sıkıntı oluyor mu?

Aynı işlemci ve anakartı kullanıyorum, oyun oynanırken ekran kapanıyorsa sorun işlemciden ziyade ekran kartında olabilir. R5 3600X ile stres testlerinde 105 dereceye kadar sorun yaşamadım, voltajın çok yüksek değilse işlermcide ısı sorunu olacağını düşünmüyorum fakat CPU ve GPU voltaj ve sıcaklıklarını kontrol eder ve bilgi verirsen daha kolay yardımcı olabiliriz.

Ekran kapandığı zaman fanlarda bir ses artışı yaşanıyor mu?
Termal macun uyguladınız mı?
BIOS ayarlarıyla oynadıysanız manuel olarak bir fanı kapatmış olabilirsiniz BIOS'u sıfırlamayı deneyin.
Ekran kapanınca sadece ekran kartının fanı duruyor.Termal macun işlemcinin kendi soğutmasının üzerindeki macun var.Herhangi bi fanı kapatmadım aksine fan ayarlarından fan hızını en yükseğe çektim.

Basit çözüm BIOS'tan CPB kapatmak. Ancak işlemci performansı çok düşer. İşlemci gerektiren işlemler yapıyorsanız undervolt işlemi ile yüksek Ghz ve düşük sıcaklık değerlerini yakalayabilirsiniz. Undervolt rehberleri bolca var. Kesin çözüm ise soğutucu alıp yüksek performansta kullanmak.

Geri
Yukarı