3600X sistem kendini resetliyor

Nothinqtolose

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 aydır başımı ağrıtan sorunla karşı karşıyayım, 2 ay önce nereden başladığı belirsiz durduk yere bilgisayar kenidi resetleme durumuna geçiyor ve hiçbir şey olmamamış gibi yeniden başlıyor. Araştırmalar sonucu ve gelen öneriler sonucu yaptıklarımı aşağıya sırasıyla belirtiyorum. Sorun hala devam etmekte;

1- PSU bozuktur kesin; evet bu sorun her yerde yazıyor PSU sharron mu öyle bir şeydi 650W gönderdim o sırada bekleyemedim gittim yeni PSU aldım Cooler Master 750W denedim yine aynı sorun devam etti PSU sorunsuz olarak geldi 2 PSU ile denemelerimi gerçekleştirdim değişmedi sonuç.

2- Anakart arzalanmıştır; servise gitti gerekli testleri yaptıklarını söylediler herhangi bir sorun bulunmamış.

3- RAM arızası; 2 adet 8 GB RAM mevcut her türlü kombinasyonlarını denedik tekli taktım vs slot değiştirdim. En sonda da Memtest86 mı ne 4 saat onu yaptım 0 hata verdi.

4- AIDA64 testli ile CPU'yu kontrol ettim her şey normal testte en yüksek sıcaklık 80 oldu herhangi bir sıkınttı olmadı test sırasında stok fan olduğu için bu %100 çalışmada sıcaklık değerlerinin normal olduğunu düşünüyorum.

5- Kasa uzay montaj kurulu yaptım yine de sıkıntı devam etmekte.

6- 2 adet hardiskim mevcut bir M.2 SSD Adata diğeri samsuns SSD ikisineide en az 2 şer kez temiz kurulum Windows yaptım ayrı ayrı denedim yineden reset atmakta.

7- Her şey fabrika ayarlarında gerekli BIOS güncellemeleri driverlar vs her şey güncel. Hatta daha düz Windows kurduğumda driverları daha indirmeden bile reset atıyordur kendi kendine.

Bilgisayar içeriği.

Anakart: B550 GAMING Plus.
İşlemci: 3600X stok fanlı.
Ekran kartı: MSI 1660 Super Gaming X.
RAM'ler: Corsair Vengeance 2x8 GB DDR4 3200 MHz.
Harddisk: 500GB Adata M.2 SSD ve 500GB Samsung Evo 500GB.

Arkadaşlar, hevesle aldım her parçasını daha 3. ayın sonunda böyle sorunla karşı karşıyayım son 2 aydır çok sıkıldım kırasım geliyor PC'yi. Lne yapmam lazım? Kendim toplamaya yaptım. Komple bilgisayarı bir yere gönderebilir miyim? Elimden bir şey gelmiyor artık daha fazla. Not:

Tamam, o zaten konuyla ilgili değil. O anda denk gelmiştir diye düşünüyorum. Yapacaksanız da CPB kapatıp, voltaj ayarını yapıp kaydedin, öyle deneyin. Yine olmazsa tekrar BIOS pili sökmek gerekir ama olmaması gerek. Bu da bir sorun olabilir fakat o sonra bakılacak şey olsun. Öncelikle, dediğim gibi VGA ışığı ekran kartı, monitör yani görüntü bağlantıları ile ilgili. Onları kontrol edin.

Tamam, o zaten konuyla ilgili değil. O anda denk gelmiştir diye düşünüyorum. Yapacaksanız da CPB kapatıp, voltaj ayarını yapıp kaydedin, öyle deneyin. Yine olmazsa tekrar BIOS pili sökmek gerekir ama olmaması gerek. Bu da bir sorun olabilir fakat o sonra bakılacak şey olsun. Öncelikle, dediğim gibi VGA ışığı ekran kartı, monitör yani görüntü bağlantıları ile ilgili. Onları kontrol edin.

Maalesef olmuyor işlemleri yaptıkdan sonra VGA ışıgı yanmaya başlıyor BIOS ekranı bile gelmiyor.

Dostum boşta diskin varsa veya ufak bir parça ayırabilirsen, orda windows 10 1909 sürümünü deneyebilirmisin
Öncelikle canını sıkma hayat kısa :) . Biraz ayrıntı vereyim pc'yi alalı benimde 3,4 ay oldu ve 2 aydır aşağı yukarı bu sorun ile boğuşuyorum fanlar ışıklar açık ama sistem kapanıyor , türkçe ingilizce her yere bakıyorum ,şöyle söyleyim kendim elektronik bilgisi olan ufak onarımlar yapan biriyim sorunun nerden kaynaklandığını ben de tam anlayamadım ,çünkü hiçbir hata kodu yok günlükde ani kapandığından güç hatası diye geçiyor, haftalık denemler yapıyorum 2 aydır pc, masaüstü, oyun veya internette gezerken farketmeksizin yarım saniyelik bir donma ve kapanma ile devam ediyor herşeyi sırayla denedim seninkiler dahil 5 kere format attım herşeyi güncelledim yine olmadı , bazen günde 2 3 kere bazense 2 gün hiçbir şey olmuyor ve bende geçmişe yolculuk yapmaya karar verdim ve zamanı geriye aldım evet :) pc aldıgım tarihe baktım o gün çıkan windows ve tüm o tarihli sürücüleri ve kurdum 5 gün önce 1909 sürümünü yükledim şuana kadar bir kapanma olmadı. Tabi benim kendi çözümümü daha onaylayamadım ve seninkiyle aynı sorun olmama ihtimali var ama denersen ne kaybedersin. Sabırlar dilerim.

Son düzenleme:
Şöyle bir durum oldu sadece CPB kapatınca bilgisayar sakinledi. Sanırım işlemciyi saçma sapan yüksek değerlerde çalışıyor. 3600X'in Base clock ayarlarını nasıl yapbilirim manuel @Kelebek_1034
Dostum boşta diskin varsa veya ufak bir parça ayırabilirsen, orda windows 10 1909 sürümünü deneyebilirmisin
Öncelikle canını sıkma hayat kısa :) . Biraz ayrıntı vereyim pc'yi alalı benimde 3,4 ay oldu ve 2 aydır aşağı yukarı bu sorun ile boğuşuyorum fanlar ışıklar açık ama sistem kapanıyor , türkçe ingilizce her yere bakıyorum ,şöyle söyleyim kendim elektronik bilgisi olan ufak onarımlar yapan biriyim sorunun nerden kaynaklandığını ben de tam anlayamadım ,çünkü hiçbir hata kodu yok günlükde ani kapandığından güç hatası diye geçiyor, haftalık denemler yapıyorum 2 aydır pc, masaüstü, oyun veya internette gezerken farketmeksizin yarım saniyelik bir donma ve kapanma ile devam ediyor herşeyi sırayla denedim seninkiler dahil 5 kere format attım herşeyi güncelledim yine olmadı , bazen günde 2 3 kere bazense 2 gün hiçbir şey olmuyor ve bende geçmişe yolculuk yapmaya karar verdim ve zamanı geriye aldım evet :) pc aldıgım tarihe baktım o gün çıkan windows ve tüm o tarihli sürücüleri ve kurdum 5 gün önce 1909 sürümünü yükledim şuana kadar bir kapanma olmadı. Tabi benim kendi çözümümü daha onaylayamadım ve seninkiyle aynı sorun olmama ihtimali var ama denersen ne kaybedersin. Sabırlar dilerim.
Çok hakılısın dostum ama malesef sürekli olunca canını sıkıyor bu insanın o sürümü indirmeye çalışıyorum eğer 1 saat kapanmazsa indirip denicem çok teşekkür ederim

CPB kapatın. Clock Ratio gibi bir yer olmalı, onu 38.00 yapın. CPU Voltage gibi bir yer olmalı, onu da 1.1 yapın. CTR 1.1 ve Ryzen Master yükleyin. CTR üzerinden Diagnostic testi yapıp sonuçları paylaşın.

Geri
Yukarı