3800X sisteme kasa tavsiyesi

Bütçe
1000

BBurakBey

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
Arkadaşlar merhabalar, aşağıda ki donanımlara sahip bir bilgisayar sahibiyim. Fakat o dönem bütçe suyunu çektiği için kasa yönünden ucuza kaçmak durumunda kaldım. Şimdi bir kasa arayışındayım isteğim ise basit soğutması yeterli olsun. Temperli cam ve güzel RGB aydınlatmaya sahip olsun. Şu anki kasamda Cyberpunk 2077'de işlemci 85'in üstüne çıkıyor. Temperli camı açınca 65'i görüyorum ama bu sefer toz çekiyor...

Kasa donanımı.
İşlemci: AMD Ryzen 7 3800X.
Ekran kartı: ASUS RTX 2080S.
Anakart: ASUS Prime X570-P.
RAM: Corsair Vengeance Pro 8x2 3600 MHz.
Kasa: Sharkoon rev200 modeli.

(Kasayı hem ekran kartını güzel bir biçimde gösterdiğinden, hem de ekonomik olduğundan zamanında tercih ettim. Namı diğer ters kasa olarak da geçer :) )

Basit ve soğutma yönünden iyi kasalar olarak aklıma zalman geliyor fakat onlar da tarz olarak ortalamanın altında kalıyor bence. XPG invader kullanmıştım. 8 fan yeri var kasanın içi buz gibi oluyor ona bakabilirsiniz.

Kasadan ziyade bence soğutucu alın veya mevcut soğutucunuzu değiştirin. O kasada öyle bir problem yaşanmaz normal şartlarda.

Kasadan ziyade bence soğutucu alın veya mevcut soğutucunuzu değiştirin. O kasada öyle bir problem yaşanmaz normal şartlarda.

Soğutucu olarak AMD Ryzen'in verdiği soğutucuyu kullanıyorum. Wraith Prism modelinden.
Basit ve soğutma yönünden iyi kasalar olarak aklıma Zalman geliyor fakat onlar da tarz olarak ortalamanın altında kalıyor bence. XPG invader kullanmıştım. 8 fan yeri var kasanın içi buz gibi oluyor ona bakabilirsiniz.

Kasa harika görünüyor fakat ekstradan fan da almam gerekecek. Kurulumu ne kadar zor oluyor ki?

@BBurakBey bence kasayı değiştirip zahmete girmeyin, bir ton iş. Kasanız gayet iyi. Bana kalırsa iyi bir işlemci soğutucusu almanız yeterli.

Kasa model olarak ters kasa olduğu için düzgün bir işlemci soğutucusunu ayarlamak çok zor. Hava ile soğutan bir fan tercih edeyim desem işlemci kör noktada kaldığı için tam bir hava soğutması mümkün olmuyor. Sıvı soğutma yapayım desem güzel bir sıvı soğutma olmasına dikkat ederim. Güzelleri 900 lira kadar bir fiyat aslında almayı düşündüğüm kasa ise Cooler Master Masterbox TD500 modeli o da 1050 lira gibi bir fiyata sahip. Ters kasa modelinde ileride bir gün düzeltme yapmak istersem ileride sorun olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı