FreiSeele

Hectopat
Daha fazla  
RAM
32 GB 3200 MHZ
Anakart
B550 TOMAHAWK
Merhaba millet, yaklaşık 1 yıldır 3900X işlemci kullanıyorum şu ana kadar hiç BIOS voltaj ayarlarıyla oynamamıştım güç seçenekleri veya MSI yazılımı üzerinden performans geçişi yapıyordum sadece. 3 gün önce fark ettim ki yine normal bir şekilde kullanırken kasam boştayken fanları deli gibi çalışıyordu işlemci kullanımı düşük yani %5 altında olmasına rağmen, aidata 64 üzerinden sıcaklığı kontrol ettim ve ısının 90 derecelere dayandığını gördüm yalnızca internetten video izlerken. Virüs taraması yaptım trojan vs. birkaç virüs tespit etti ve temizlememe rağmen virüsler tekrar beliriyordu birkaç dakika sonra, risk etmemek için tüm disklerimi biçimlendirerek sıfırdan format attım. Sonrasında gördüm ki problem devam ediyor kasayı temizlemeyi macun yenilemeyi denedim (kasamı kısa süre önce temizlediğim için ondan kaynaklanabileceğini düşünmedim) işimi garantiye almak için en pahalılarından Thermal Grizzly marka termal macun aldım, MSI CoreLiquid 360r sıvı soğutmamın radyatörünün ızgarasını söküp yıkadım iyice ve fanlarını temizledim. Sonuç halen neredeyse aynı voltaj ayarlarını da değiştirmeyi denedim normalde 1.4 civarında bir rakamdaydı voltaj, ben 1.3-1.34-.138 v a düşürüp test ettim ve ne yaparsam yapayım sonuç hemen hemen aynı oldu misal şu an 1.38 v ve 4.20 GHz ayarda kullanıyorum ve sıcaklığım boştayken 50 derece altına inmiyor ve yine sadece browserda video vs. izlerken ara sıra 70 80 derecelere atak yapıyor. Sıvı soğutma pompası MSI yazılımı üzerinde 4300 RPM civarında çalışıyor gözüküyor, işlemci fanı da 1000-1500 RPM civarlarında çalışıyor. BIOS güncellemeyi ve işlemciyi takıp çıkarmayı dahi denedim tecrübesine dayanarak herhangi bir tavsiye verebilecek yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

İşlemci: AMD R9 3900X.
Sıvı soğutma: MSI CoreLiquid 360r.
Anakart: MSI B550 Tomahawk.

Ben de MSI CoreLiquid 240r kullanıyordum 2. defa bozuldu kimseye önermiyorum o sıvı soğutmayı ilki aldıktan 6 ay sonra bozuldu garantide değiştirdiler yenisi 5.5 ay sonra bozuldu artık gittim garanti de iade talebi istedim paramı geri aldım tavsiyem sıvı soğutmanı kontrol et biri demiş zamanında birkaç sıvı soğutma var önermiyorum millet ucuz diye gitmiş almış o sıvı soğutmayı. Bozulmuş olabilir.
Bozulduysa tavsiyem iade al paranı ben de şu an SilverStone PF240'ın indirime girmesini bekliyorum.
Garanti servispoint diye bir yer en azından problem yaşamadım bana şey demişlerdi sıvı soğutmalarda genelde onarım yapmıyoruz değişim veya iade ile sonuçlanır dedi 2 defa da öyle oldu garantisi duruyorsa kurtul bana kalırsa.

Hocam Dragon Center user senario CPU ve fan kısmı aktifken silent moduna alıp bakar mısınız bir?

Sıvı soğutmanızdan memnun musunuz o da iyi onu da düşünüyorum.

Ben de MSI CoreLiquid 240r kullanıyordum 2. defa bozuldu kimseye önermiyorum o sıvı soğutmayı ilki aldıktan 6 ay sonra bozuldu garantide değiştirdiler yenisi 5.5 ay sonra bozuldu artık gittim garanti de iade talebi istedim paramı geri aldım tavsiyem sıvı soğutmanı kontrol et biri demiş zamanında birkaç sıvı soğutma var önermiyorum millet ucuz diye gitmiş almış o sıvı soğutmayı. Bozulmuş olabilir.
Bozulduysa tavsiyem iade al paranı ben de şu an SilverStone PF240'ın indirime girmesini bekliyorum.
Garanti servispoint diye bir yer en azından problem yaşamadım bana şey demişlerdi sıvı soğutmalarda genelde onarım yapmıyoruz değişim veya iade ile sonuçlanır dedi 2 defa da öyle oldu garantisi duruyorsa kurtul bana kalırsa.

Memnunum. Boşta 28-33, Oyunlarda 43-49, Stres testinde 54-58 derece oluyor.

Silent mod fanların hızını düşürmüyor mu? Daha çok ısınmaz mı?

Mis gibi ya voltaj düşürme CPB gibi bir şey ellediniz mi hiç.
Düşürüyor ama ben de anlamadım onu çok garip fanlar hızlandıkça sıcaklık artıyor. Silent modda en az sıcaklık oluyor. CPB ellemedim ellersem Dragon Centerdaki seneryalorı kullanamam. O seneryolar cpu hızını da değiştiriyor. Silent 1700-2000 mhz arası, balanced 3600-4000mhz, extreme performans 4600 de takılıyor genelde boşta 3800e düşüyor.

Düşürüyor ama ben de anlamadım onu çok garip fanlar hızlandıkça sıcaklık artıyor. Silent modda en az sıcaklık oluyor. CPB ellemedim ellersem Dragon Center'daki seneryalorı kullanamam. O seneryolar CPU hızını da değiştiriyor. Silent 1700-2000 MHz arası, balanced 3600-4000MHz, Extreme performans 4600 de takılıyor genelde boşta 3800e düşüyor.

Ben customize modda kullanıyorum CPB kapalı şekilde kullanılabiliyor olması lazım.

Düşürüyor ama ben de anlamadım onu çok garip fanlar hızlandıkça sıcaklık artıyor. Silent modda en az sıcaklık oluyor. CPB ellemedim ellersem Dragon Center'daki seneryalorı kullanamam. O seneryolar CPU hızını da değiştiriyor. Silent 1700-2000 MHz arası, balanced 3600-4000MHz, Extreme performans 4600 de takılıyor genelde boşta 3800e düşüyor.

Hocam ben 4200 MHz de kullanıyorum 1.38 v güçte şu an AMD yüksek performansta güç seçeneklerinde de, silent moda geçtiğimde güç tasarrufuna alıyor otomatik olarak ses epey azalıyor ama sıcaklık hala aynı 53 derece bandında.

Şu ana kadar problem yaşamamıştım pek aslında memnundum MSI yazılımı üzerinde de normal çalışıyor gibi gözüküyor değerleri aidata üzerinde de aynı şekilde pump değerleri normal ama işlemci yüke bile girmeden 70 derecelerde kilitleniyor hatta 80 90 üzerine atıyor ara sıra sebepsiz.

Ayrıca paramı iade almaya kalksam direk vermezler onarıma gitmeden sanırım, kaldı ki iade verseler bile o gün aldığım fiyat üzerinden verirler ve şu anki kurdan dolayı aldığım fiyatın üzerine epey koymam gerekir yeni bir sıvı soğutma için epey sıkıntılı durum.
YouTube'dan 2K video açtığımda bile sanki oyun açmışım gibi 70 derecelere fırlıyor ayrıca.

Son düzenleme:
Ben 2 hafta önce yaptım bunları çok olmadı evet onarım kısmına gidiyor fakat o riski almayacaklarını tahmin ediyorum düzgün kapatamazlarsa sıvı sızmasından sistem zarar görür diye. Genelde değişim iade çıkıyor ve evet aldığınız fiyat üzerinden iade gerçekleşir bozuksa bozuk olarak kullanmanın anlamı yok bence.
Ben de de öyleydi Twitch'ten yayın izlediğimde fırlıyordu direkt.

Ben de zamanında alırken MSI abi ya kalitelidir gibisinden aldım benim kasa anakart ekran kartı monitör hepsi MSI fakat sıvı soğutma da tavsiye etmiyorum.
Garantiye elden verdim 16.30 gibi ertesi günün sabahı iade talebim onaylandı benim hızlı sonuçlanmıştı.
Hocam ben 4200 MHz de kullanıyorum 1.38 v güçte şu an AMD yüksek performansta güç seçeneklerinde de, silent moda geçtiğimde güç tasarrufuna alıyor otomatik olarak ses epey azalıyor ama sıcaklık hala aynı 53 derece bandında.

Şu ana kadar problem yaşamamıştım pek aslında memnundum MSI yazılımı üzerinde de normal çalışıyor gibi gözüküyor değerleri aidata üzerinde de aynı şekilde pump değerleri normal ama işlemci yüke bile girmeden 70 derecelerde kilitleniyor hatta 80 90 üzerine atıyor ara sıra sebepsiz.

Ayrıca paramı iade almaya kalksam direk vermezler onarıma gitmeden sanırım, kaldı ki iade verseler bile o gün aldığım fiyat üzerinden verirler ve şu anki kurdan dolayı aldığım fiyatın üzerine epey koymam gerekir yeni bir sıvı soğutma için epey sıkıntılı durum.
YouTube'dan 2K video açtığımda bile sanki oyun açmışım gibi 70 derecelere fırlıyor ayrıca.

Reklam gibi olmasın İncehesap'ta her cuma Gaming gecesi oluyor rastgele ürünler geliyor stoklara eskiden uygun fiyatlıydı bu aralar yavaş yavaş bozmaya başladı oraları takip edip uygun fiyata alabilirsin ben ekran kartını oyun kolu vb şeyleri oradan almıştım.

Garantisi var fakat nereye gönderebilirim İstanbul için bir tavsiyeniz var mı aldığım firmaya mı yoksa direk MSI'a mı iletmeliyim bir de ürünü.

Geri
Yukarı