3D LED TV tavsiyesi ve HERZ

• Konuyu başlatan EK.
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 5B

EK.

Hectopat
Yer
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Arkadaşlar yarın eve bi 3D LED TV alacağım. % 99 LG veya Samsung olacak marka. Bütçe max 1500 - 1600 TL. Model tavsiyesi kadar öğrenmek istediğim bir konu var. TV'lerde bu ''herz'' olayının önemi tam olarak nedir. Ben 200 Hz tv bakıyorum ama mesela 100 Hz bi tv alsam ne kaybetmiş olurum? Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

100-200Hz arasındaki farkı gözle ayırt etmen çok kolay değil, her ikisi de çok akıcı görüntü verir, ama şu sıralar artık 200Hz neredeyse standart olarak sunuluyor, 100Hz olan TV pek görmedim. Hatta yazılımsal olarak görüntü çoklanarak 800Hz gibi değerler belirten markalar modeller var. Kesinlikle Hz olayını kafaya takma.
Her teknolojik cihazda olduğu gibi televizyonlarda da belli başlı püf noktaları var. Mesela Samsung markası için örnek veriyorum. 6 serisi panele sahip bir televizyonu satın alabilecekken sırf Hz yüksek diye 5 serisi paneli olan modeli tercih etme. Aynı şey üst modeller için de geçerli. Önemli olan panelin görüntü kalitesidir. Kağıt üzerinde bir sürü değerler yazılır, yok dinamik kontrast oranı şu kadar, Hz şu kadar, bilmem kaç tane HDMI girişi vs.. Televizyon alacaksan gerçekten büyük bir mağazaya git, bol miktarda televizyonun bir arada sunulduğu kısma git, görerek tercihini yap. Bazı markalar eskiden televizyonlarını yan yana koydurmuyordu, hala öyle mi bilmiyorum. Örneğin ben televizyon aldığım sıralar Samsung ve Sony yan yana yoktu hiçbir yerde. Her ikisine de sordum, diğer markayı suçlayarak, "bizimkinin kalitesinin yanında sönük kalacağı için koymak istemiyorlar" demişlerdi. Kişisel yorumum Sony'nin bunu yapmak istememesi yönünde, zira görüntü kalitesi olarak aralarında fark olduğunu düşünmüyorum, fiyat olarak Sony oldukça fazlaydı o günlerde.
Uzun olmuş.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı