3D yazıcıya webcam bağlanır mı?

Yani nasıl webcam bağlıyoruz bunu öğrenmek istiyorum ama anladığım kadarıyla zaten yazıcı da Type-C olduğu için aynı zamanda webcami Type-C üzerinden bağlamayı da bilmemiz gerekmiyor mu?

Hocam elime ulaşınca detaylı bilgi veririm ama o güç alması için sanırım, ya aslında webcami bağlıyoruzda makineye nasıl anlıyor bağladığımızı ben onu anlamadım, ben şimdi mesela Webcam'i yazıcıya USB ile bağladıktan sonra fluidd üzerinden direkt ekleyip kullanabilecek miyim? @Siyah Martı

Neptune 4'de Type-C sadece sistem hata düzeltmesi için(debugging).

N4'de video akışı çok düşük FPSli bu arada.

@Salih Gürbüz
SE'ye kamera bağlamak için Octoprint vb. çözümlerden faydanılanılıyor, Rasperry vb. yatırım gerekli ama bunlarla uğraşmak yerine elinizde atıl duran bir eski bir Android telefon varsa uygun bir app yardımıyla telefon kamerasını kullanmak denenebilir. Hangi Android sürümünü destekliyor bilmiyorum, bakarsınız.

Genel kullanım deneyimi nasıl bilmiyorum ama az önce kurduğum Octo4a ile (Neptune 4'e USB'den bağlanan kamera kalitesine oranla) hem çok daha akıcı hem de kaliteli görüntü alınabiliyor. Kayıt sırasında telefon ekranı kapalıyken arka planda çalışabiliyor.

t1.jpg

Son düzenleme:
@Salih Gürbüz
SE'ye kamera bağlamak için Octoprint vb. çözümlerden faydanılanılıyor, Rasperry vb. yatırım gerekli ama bunlarla uğraşmak yerine elinizde atıl duran bir eski bir Android telefon varsa uygun bir app yardımıyla telefon kamerasını kullanmak denenebilir. Hangi Android sürümünü destekliyor bilmiyorum, bakarsınız.

Genel kullanım deneyimi nasıl bilmiyorum ama az önce kurduğum Octo4a ile (Neptune 4'e USB'den bağlanan kamera kalitesine oranla) hem çok daha akıcı hem de kaliteli görüntü alınabiliyor. Kayıt sırasında telefon ekranı kapalıyken arka planda çalışabiliyor.
Hocam şimdi biraz Octoprinti araştırdım ve gerçekten çok hoşuma gitti. Piyasada ki en uygun fiyatlı yazıcılara ufak masraflarla üst seviye yazıcılarda olan bazı güzel özellikler eklenebiliyormuş. Sizin söylediğiniz kamera özelliği dışında Pek çok özellik var. Uzaktan yazıcıyı kontrol edebiliyoruz, örneğin aynı modelden 3 adet basıyorsunuz ve bir tanesinde bir sorun çıktı onun baskısını durdurup diğerlerine devam etmesini sağlayabiliyoruz. Ayrıca Kamera yalnızca baskıyı görmemize yaramıyor yapay zeka sayesinde bir baskı hatalı çıktığında, spagetti vs olduğunda bunu algılayıp bizi WhatsApp'dan uyarabiliyor.

Benim elimde şuan bir Rasperry pi 2 ve eski bir webcam var. Şuan pek zamanın yok ama müsait olunca gerçekten bu bahsettiklerimi yapmayı çok istiyorum. Yalnız hocam merak ettiğim bir şey var bende eski bir Android telefon da var ve telefonda da Octoprint uygulaması var. Acaba bu bahsettiğim özellikleri Rasperry pi olmadan telefonu yazıcıya bağlayarak da yapabilir miyim?

Eski telefonu kamera olarak kullanmak;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rasperry Pi ile yazıcı kontrolü;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben sadece kamera özelliği için uygulamaya baktım, o özelliği için makineye bağlamak gerekmiyor, ev WiFi'ına bağlanıyor, verdiği lokal adresten kamera ve ana arayüze ulaşabiliyorsun.

Printer bağlama özelliği var ama her makine bağlanabiliyor mu, ne gerekiyor, yetenekleri ne vb. sorulara dair cevabım yok.

Uygulamayı Ender 3 V3 SE özelinde araştırman daha iyi olur.

Son düzenleme:
Hocam şimdi biraz octoprinti araştırdım ve gerçekten çok hoşuma gitti. Piyasada ki en uygun fiyatlı yazıcılara ufak masraflarla üst seviye yazıcılarda olan bazı güzel özellikler eklenebiliyormuş. Sizin söylediğiniz kamera özelliği dışında pek çok özellik var. Uzaktan yazıcıyı kontrol edebiliyoruz, örneğin aynı modelden 3 adet basıyorsunuz ve bir tanesinde bir sorun çıktı onun baskısını durdurup diğerlerine devam etmesini sağlayabiliyoruz. Ayrıca kamera yalnızca baskıyı görmemize yaramıyor yapay zeka sayesinde bir baskı hatalı çıktığında, spagetti vs olduğunda bunu algılayıp bizi WhatsApp'dan uyarabiliyor.

Benim elimde şu an bir Raspberry Pi 2 ve eski bir webcam var. Şu an pek zamanın yok ama müsait olunca gerçekten bu bahsettiklerimi yapmayı çok istiyorum. Yalnız hocam merak ettiğim bir şey var bende eski bir Android telefon da var ve telefonda da octoprint uygulaması var. Acaba bu bahsettiğim özellikleri Raspberry Pi olmadan telefonu yazıcıya bağlayarak da yapabilir miyim?

Eski telefonu kamera olarak kullanmak;

Raspberry Pi ile yazıcı kontrolü;

WhatsApp'dan değil hocam, hem sana uygulama bildirim gönderebiliyor hem de bir arkadaşım sana çağrı atabiliyor demişti ama ben göremedim öyle bir şey, kamera için fluidd e bağlanıyor, kendi algılamıyor yani kamerayı, bir de söylediğiniz çoğu özellik paralı onun için ya tek seferlik 630TL'ya da ayda 11TL ödeyeceksiniz.

@Salih Gürbüz @Siyah Martı Trendyol üzerinden 230TL'ye Piranha webcam aldım, USB portu üzerinden bağladım makineye ve bu video üzerinden kurulumunu yaptım, zaten PuTTY ile bağlanıp 2 kod yazıyorsunuz aktifleşiyor, bu komudu her klipper başlatıldığında açılması için Firmware'ye ekliyorsunuz bir de bu kadar, aklınızda bir soru var ise yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
WhatsApp'dan değil hocam, hem sana uygulama bildirim gönderebiliyor hem de bir arkadaşım sana çağrı atabiliyor demişti ama ben göremedim öyle bir şey, kamera için fluidd e bağlanıyor, kendi algılamıyor yani kamerayı, bir de söylediğiniz çoğu özellik paralı onun için ya tek seferlik 630TL'ya da ayda 11TL ödeyeceksiniz.

@Salih Gürbüz @Siyah Martı Trendyol üzerinden 230TL'ye Piranha webcam aldım, USB portu üzerinden bağladım makineye ve bu video üzerinden kurulumunu yaptım, zaten PuTTY ile bağlanıp 2 kod yazıyorsunuz aktifleşiyor, bu komudu her klipper başlatıldığında açılması için Firmware'ye ekliyorsunuz bir de bu kadar, aklınızda bir soru var ise yardımcı olabilirim.
Hocam Ender 3 V3 SE için kaynak bulamadım. Benim yazıcım galiba Ender 3 V2 ile benzer bir yazılım kullanıyor. Ender V2 için aratma yapsam olur mu?

@Siyah Martı

Telefonu USB ile ender 3 V3 SE'ye bağlayarak Octoprint'in çalışıp çalışmadığını denedim. Kamera çalışıyor. Bilgisayar üzerinden gcode atıp baskıyı başlatıp durdurabiliyorsun. Sıcaklık ayarları, offset ayarları vs. de yapabiliyorsun. Elimde eski bir cep telefonu olmadığı için daha detaylı kurcalamadım.

Sadece kamera için kullanacaklar droidcamx uygulamasıyla telefonu cihaza bağlamadan kablosuz kamera olarak kullanabilir.

Hangi firmware'yi kullanıyor?
Hocam marlin kullanıyor ve galiba Ender 3 V2'nin ekranı ile benzer arayüze sahip.

Telefonu USB ile ender 3 V3 SE'ye bağlayarak Octoprint'in çalışıp çalışmadığını denedim. Kamera çalışıyor. Bilgisayar üzerinden gcode atıp baskıyı başlatıp durdurabiliyorsun. Sıcaklık ayarları, offset ayarları vs. de yapabiliyorsun. Elimde eski bir cep telefonu olmadığı için daha detaylı kurcalamadım.

Sadece kamera için kullanacaklar droidcamx uygulamasıyla telefonu cihaza bağlamadan kablosuz kamera olarak kullanabilir.
Hocam USBC ile mi bağlantı yaptınız? Birde baskı da spagetti vs olunca algılayan yapay zeka özelliğini denediniz mi?

Geri
Yukarı