4+4 vs 4+8 GB RAM

ntrs87

Hectopat
4+4 RAM Dual chanel 4+8 ise sanırım Flex mode oluyor, 8 GB Dual 4 GB'da Single. Hangisi oyunlarda daha iyi verimli olur, daha fazla FPS verir ve hangisi darboğaz, drop vs yapmaz? Diğer özelliklerim: Intel Core i5 7200'u, NVIDIA GeForce MX130 2 GB GDDR5 Fortnite ve GTA oynamak istiyorum açıkçası. Başka bir şey söylemeyin sorum bu 4+4 mü 4+8 mi? Artı şöyle söyleyeyim arka planda Discord vb de açacağım ve ileriye dönükde olmasını istiyorum Fornite ve GTA 5 falan. Hangisi daha iyi çalışır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi ne bileyim yaw 4+8 mavi ekran yapar diyorlar uyumsuzluk vs teknik destekte taktıracağım ben takmayacağım bu arada. Ne yapsan bilemedim 8 GB RAM yetersiz 12 lazım ama ne yapmam lazım arkadaşlar sıkıntı olur mu 4+8 GB RAM?

Uzun zaman boyunca 8 GB 1600 MHZ ve 4 GB 1333 MHZ bellekleri kullandım herhangi bir olumsuz yanıyla karşılaşmadım. 8 GB'dan kat kat iyidir.

Kısa cevap : Bahtsız bedevi olmanız gerekiyor.

Normal şartlar altında farklı özellikte iki RAM beraber çalışabilir. Ancak bazen öyle bir denk gelir ki iki tane birebir aynı yani aynı model numarasına sahip RAM (2 tane aynı 1x8 RAM'den almaktan bahsediyorum) bile uyumsuzluk yapabilir. En güveniliri kit halinde almaktır. (2x8, 2x16, 4x8 gibi...)

Ama dediğim gibi bunun için çok şanssız olmanız gerekmekte. 4+8 bizzat da kullandım bir sorun olmadı. Ancak bazen öyle bir denk geliyor ki uyumsuzluk yapabiliyor. Normal şartlar altında herhangi bir sorun olmaz.

Son düzenleme:
Ayrıca 4+8 Dual Channel değil Flex Mode'da çalışır. Herhangi bir takılma veya LAG olmaz ancak Dual Channel'a göre %1-3 arası daha az performanslı olur ki bu oran da çok az.

Sakın 4+4 almak gibi bir hata yapmayın. 8 GB 1080P Ultra'da AAA oyunlarda yetersiz kalırken 12 GB yeterlidir. 100'de 3 gibi bir rakam için ekstra 4 GB RAM'den vazgeçmeyin. 8'den 12'ye geçerkenki 4 GB'ın faydasını görürsünüz. (Özellikle ekran kartınız güçlüyse)

Kısa cevap: Bahtsız bedevi olmanız gerekiyor.

Şimdi iki tane aynı RAM düşünün. İnternetten 1x8 GB olan RAM'den iki tane sipariş ettiniz. Bu RAM'ler birebir aynıdır, hatta model numalaralı bile değil mi? Bu RAM'ler bile uyumsuz çalışabiliyor. En güveniliri kit halinde almaktır. (2x8, 2x16, 4x8 gibi..)

Demek istediğim bu şansa bağlı. Bahtsız bedevi değilseniz herhangi bir sorun olmayacaktır. 4+8 bizzat da kullandım bir sorun olmadı. Ancak öyle bir denk geliyor ki bazen uyumsuzluk yapabiliyor. Normal şartlar altında herhangi bir sorun olmaz.

Kanka teknik destekte taktırcam ama onlar yapar herhalde değil mi? Adamlar işini biliyordur diye düşünüyorum ama inşallah.

Geri
Yukarı