Rehber 4 adımda Linux'tan Windows'a geri dönme

psikoz

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar arkadaşlar 7-8 aydır LinuxMint kullanıcısıyım ve bariz bir şekilde sıkıldığımı hissettim, Windows'a geri dönmek istedim lakin bu zorlu süreçte internet üzerinden yaptığım araştırmalar beni kesin bir çıkar sonuca götürmedi, ve bende bu konuda hatalar alan arkadaşlara yardımcı olmak istedim. Bu rehber ile Windows USB oluştururken yaşanan sorunlara kökten çözüm üretmek amaçlı adım adım Windows'a geri dönüş klavuzu oluşturmak istedim. Başlıyalım..

Gerekenler
: En az 8gb USB bellek, Windows10 iso, woeusb

Adım 1 -

Windows 10 iso dosyasını microsoftun kendi sitesinden Linux tabanlı herhangi bir dağıtım olan makinemize indiriyoruz..

Adım 2 -
'df -h' komutu ile usb belleğimizi uçbirimde görüntülüyoruz, 'umount /dev/sda1' komutunu uçbirimde uyguluyoruz ve belleği biçimlendiriyoruz, /dev/sda sizin belleğinizin yoludur 'df -h' yazarak bellek yolunu öğrenebilirsiniz. İsterseniz Gparted kullanarakda "ntfs" olarak biçimlendire bilirsiniz, Gparted kullanımı YouTube gibi platformlarda mevcut..

Adım 3 -
'sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8'
'sudo apt update'
'sudo apt install woeusb'

Bu komutları uçbirime sırasıyla yazarak woeusb indiriyoruz..

Adım 4 -
'sudo woeusbgui'
Yazarak woeusb çalıştırıyoruz yazmak istediğimiz diski seçerek iso dosyamızı o disk üzerine yazdırıyoruz, üst kısımdaki seçeneklerden ntfs seçmeniz gerekmektedir..
Daha sonra bu işlem uzun sürebilir çünkü Windows için grub kurulumuda yapmakta eğer yapmaz ise zaten format atamazsınız ve sorunların çoğu bu yüzden karşınıza çıkar işlemin bitmesini sabırla bekliyoruz ve işlem tamamlandığında usb'niz boot edilmeye hazır...

Dipnot: Başka çözümlerde üretilebilir ama en kısa ve en sağlam çözüm budur 2 günlük büyük uğraşlar sonucu bu bilgileri toplayıp tekrardan windows'a geri dönebildim umarım işinize yarar..

Örnek Video:
YouTube

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Rehber olarak işaretlenebilirmiş bence. Bu arada Linux hakkında detaylı bilginiz var mı?

Tamamdır moderatörleri uyardım halletiler sağ olsunlar. :)

Elinize sağlık. Rehber olarak işaretlenebilirmiş bence. Bu arada Linux hakkında detaylı bilginiz var mı?

Değerli görüşünüz için teşekkürler. :) 🥰
Dual Boot yapabilirdiniz aslında.
Söylediğiniz doğru ancak zaten fazla bir depolama alanım yok ayrıca oyun oynamayı seviyorum 500gb bir SSD mevcut bilgisayarımda ve oynadığım oyunlar bunların çoğunu kaplıyor.

Az çok bilgim var Linux geçmek isterseniz popüler dağıtımları seçerek basit bir başlangıç yapabilirsiniz.
Örnek : LinuxMint

Az çok bilgim var Linux geçmek isterseniz popüler dağıtımları seçerek basit bir başlangıç yapabilirsiniz.
Örnek: LinuxMint

Az çok değil de yani en azından orta düzey bir bilgi. Çünkü yakında moderatör alınacak. Bilginiz varsa başvurun derim. Tabii foruma katkı sağlamanız gerek.

Geri
Yukarı