4 GB ile 8 GB tek kanal RAM arasında fark var mı?

canerkqw

Yoctopat
Bilgisayarımda 4 GB RAM ve 2 tane slot var. Geçen gün bir 4 GB daha RAM aldım. Fakat RAM slotumun bozuk olduğu ortaya çıktı. Şu anda çalışan bir tane slotum bulunuyor. 8 GB'lık bir RAM almayı düşünüyorum. Single channel ve Dual channel arasında bayağı fark olduğunu biliyorum. Ancak mecburen tek kanalda kullanmam gerekiyor. Yine de 4 GB ile 8 GB arasında tek kanal açısından fark var mı? Tek kanal da olsa performans açısından katkı sağlar mı, almak mantıklı mı?

Bilgisayarımda 4 GB RAM ve 2 tane slot var. Geçen gün bir 4 GB daha RAM aldım. Fakat RAM slotumun bozuk olduğu ortaya çıktı. Şu anda çalışan bir tane slotum bulunuyor. 8 GB'lık bir RAM almayı düşünüyorum. Single channel ve Dual channel arasında bayağı fark olduğunu biliyorum. Ancak mecburen tek kanalda kullanmam gerekiyor. Yine de 4 GB ile 8 GB arasında tek kanal açısından fark var mı? Tek kanal da olsa performans açısından katkı sağlar mı, almak mantıklı mı?
Tabii ki mantıklı.

Anakart modeli nedir? Günümüzde özellikle AMD anakartlar 8 GB'lık RAM'den daha ucuza bulunabiliyor ve elbette Dual channel farkı var. Fakat oyun oynuyorsanız Dual ya da Single channel fark etmez 8 GB RAM performansı sınırlıyor.

4GB belleğin yetersiz kaldığı programları artık daha rahat açabilirsiniz.Onun dışında zaten 4GB belleğin rahat rahat açtığı bir programda bellek miktarını arttırmak performans artışına sebep olmaz.Tavsiyem yeni anakart alıp 4GB'lik belleklerinizi orada kullanmaktır.2x4 performans açısından 1x8'den çok daha iyidir.Yine de anakart ve işlemcini belirtirsen ona göre hangisinin daha uygun olduğunu belirleyebiliriz.Üstte de belirtildiği gibi 500 liranın altına AM4 anakartlar bulmak mümkün.

Yeni konular

Geri
Yukarı