4 GB kotalı internet ile yaşamış olanlar

Babam uyurken video izlerdim. Bir keresinde uyandığını fark etmemiştim ve 15 GB kotanın 10'unu yemiştim. Sonrasını düşünün artık.

Ben VINN değil de ADSL kullanıyordum. 2009-2010 gibiydi. Modem sadece kablolu bağlantı sağlıyordu. Babam o donem 15GB kotalı alıyordu TurkNet'ten. 1-2 sene sonra sınırsız yaptırıp Wi-Fi detekli bir modem almıstı.

Gece gece aklıma geldi de biz zamanında 4 GB kotalı internetle nasıl geçiniyorduk ya. :) hiç unutmam akraba misafir geldiği zaman o ay hiç Online oyun oynayamazdım. Geldiklerinde genelde misafir diye pek bir şey diyemezdim ama gelen misafir çocuksa fişi çeker yaşıtımsa interneti, video sitelerine girerek boşa harcamasını acı çekerek izlerdim. Nereden nerelere... O değil de harbiden neden 4 GB kota veriyorlardı? Kota neden vardı bunun sorgulanması lazım :D üstelik epey para veriyorduk bir de illaki arada ipin ucu kaçardı aşardık, faturaya birden binerdi para. Harbiden mantıklı bir açıklaması var mı acaba? Örneğin bu Mbps işlerinde de neden desteklenen maksimum hızı vermek yerine farklı paketler sunuluyor? Meseleye tahmini olarak para kazanmak için şeklinde yaklaşanlar bence diye belirtirse sevinirim. Umarım mesele sadece daha fazla kazanmak değildir. Gerçi ne olabilir ki? Anlayacağınız üzere kafam epey karışık. :D varsa böyle eski nesil internet anılarınızı anlatın da nostalji olsun. Çevirmeli öten internetlere kadar yolumuz var. :D.
Yıllar önce üst üste 3 ay 90-100 lira fatura ödeyince wi-fi'ye geçmiştik daha ucuza geliyodu hala o fiyatı aşmadı ne kazıkmış be zamanında.

Ben hem 4GB kotalı VINN kullanırdım hem de 4GB kotalı Türk Telekom ADSL kullandım. İlk önce Türk Telekom 4GB ADSL kullanıyorduk internet bitmek bilmiyordu. Sonradan interneti kapattırıp VINN a geçmiştik.

Çok değişik zamanlardı 4GB kotalı internet kullanılan günler. 1 ay boyunca sadece Facebook'tan Farmville veya Pool Live Tour oynayarak kotayı aştığım, zaten kabarık gelen faturanın daha da uçmasına sebep olduğum günlerdi. Şimdi günlük kullandığım internet günde en az 10GB. Nasıl yetiyormuş anlamıyorum hala. :D

Oyunların demosunu indiriyordum bitmesin diye vay be. :/

Metin 2 indirmiştim o kotayla, zaten o zamanlar zamanımın çoğu dışarda arkadaşlarla oynamaya gidiyordu. Eve gelince de Metin 2 oynuyordum. Ve abi kotayı illaki hepimiz aşmışızdır o zamanlar. Çok güzel zamanlardı ya, 4 GB internetimiz vardı ama şu anki birçok sınırsız şeyden daha çok keyif veriyordu kanımca.
Hala çalışıp çalışmadığını merak ediyorum. Başarılı olabildiniz mi ?
Aga sen de mi yapacaksın yoksa 😄.

Geri
Yukarı