4 GB RAM'den medet umanlar

@Criesley

Az daha abart, nereye yetmiyor 8 GB RAM? Yağ gibi akıyor şuan OS 8 GB RAM'li cihazımda.
Güncel oyunlarda yetmiyor desek daha doğru. 8GB bana hiç yetmiyordu açıkçası. 16'ya yükselttim rahatladım. 8GB varken GTA5 bile hepsini kullanıyordu bilgisayar aşırı yavaşlıyordu. Şuan 14GB kullanıyor.

Ben Windows 11 kullanıyorum uyumlu değil PC'm ama 8 GB RAM'im var taş gibi.

Oyun ve Render gibi işler olmayacaksa 4 GB RAM yeterli günlük kullanıcı için. Konudan konuya atlamak da garip olmuş.
Konu sahibinden bağımsız şekilde cevaplarsam değil. İşletim sistemi kendi bileşenleri 4GB'a yakın bellek tüketiyor. 4 GB bellek ile ancak Windows 8.1 gibi bir sistem kullanılabilir. Windows 10 ve 11 çok fazla UWP tabanlı olmaya başladı. Bu da bellek tüketimini katlayarak arttırıyor.

Konu sahibinden bağımsız şekilde cevaplarsam değil. İşletim sistemi kendi bileşenleri 4GB'a yakın bellek tüketiyor. 4 GB bellek ile ancak Windows 8.1 gibi bir sistem kullanılabilir. Windows 10 ve 11 çok fazla UWP tabanlı olmaya başladı. Bu da bellek tüketimini katlayarak arttırıyor.
Gereksiz hizmetleri silinmiş Windows 10 sürümleri var (kullanıcıların yaptığı diye biliyorum). Eğer onlardan kullanırsa sıkıntı yok. 2 GB tüketse 2 GB kalır. Günlük kullanıcı zaten en fazla dizi/film izler. Onları da başka alternatif olarak Chrome yerine Opera GX veya Edge kullanır. Windows 11'e gelirsek 8 şart gibi :D.

Ülubu bu tip bir konu için pek doğru bulmasam da konu sahibine katılıyorum.
Kötü donanım kullanıp kötü sonuç alıyorum diye yakınamazsınız.

Ben 5 yıldır beklediğim oyunun kapalı betasındayım ve bilgisayarım bırakın oyunu oynamayı, daha açamıyor bile. Gidip konu açıp saçmalamıyorum. Neyin ne olduğunu biliyorum çünkü.

Şu 4 GB ile akıyor diyenler galiba bilgisayarı hesap makinesi için kullanıyor, iddiaya girerim en dandik oyun için yok Chrome'u kapatayım, yok Discord'u kapatayım derdindelerdir.
4 GB'a yakın tüketmiyor, herhangi bir belirlenmiş bellek kapasitesi yok güncel işletim sistemlerinin. Ne kadar boş yerin varsa o kadar fazla tüketir, ben de yaklaşık 8 GB tüketiyor mesela. 2 GB belleğin varsa da muhtemelen 1.5 GB ayarında falan tüketir, Chrome açman 5 dakika sürer artık orası ayrı.

Geri
Yukarı