4 GB RAM'den medet umanlar

Bu arkadaşlar çok garibime gidiyor, 4 GB RAM'i var Windows 10 kurmuş diyor RAM'i nasıl boşaltırım boşaltma kanka bir işe yaramaz, Chrome'da YouTube ve sahibinden açtığın zaman 2 GB yiyor zaten. Ruh hastası gibi nasıl becerdiyse 2 GB alete Windows 11 kurmuş diyor ki yeni gelen güncelleme ile fazla RAM tüketiyor, bir sorsana Microsoft 2 GB RAM'i hatırlıyor mu? Desek ki çok pahalı falan değil gayet alınabilir düzeyde DDR3 RAM'lar var (tavsiyem arabası olan birinden alın ikinci elde, ben şu zamana kadar ne zaman arabası olan birinden RAM aldıysam mesela 300 yazmış 200 diyorum buluşunca 50 TL alıyor, tipten kazanıyorum tabii çocuk gibi duruyordum o zamanlar.)
Sondaki tespitin güzel. Birkaç ay önce PSP alasım geldi. Buluşmaya küçük biri gelince parayla napacaksın dedim. Valorant'a yatıracakmış. Anlaştığımızdan fazla vermiştim.

Şu 4 GB ile akıyor diyenler galiba bilgisayarı hesap makinesi için kullanıyor, iddiaya girerim en dandik oyun için yok Chrome'u kapatayım, yok Discord'u kapatayım derdindelerdir.

4 GB'a yakın tüketmiyor, herhangi bir belirlenmiş bellek kapasitesi yok güncel işletim sistemlerinin. Ne kadar boş yerin varsa o kadar fazla tüketir, ben de yaklaşık 8 GB tüketiyor mesela. 2 GB belleğin varsa da muhtemelen 1.5 GB ayarında falan tüketir, Chrome açman 5 dakika sürer artık orası ayrı.
Bellek kapasitesi az olduğunda, sistem belleğin tamamını doldurmamak için birçok işlemi uykuda tutuyor. Kullanıcı her bir uygulama için ayrı ayrı istek yolladığında sistem bu işlemleri uykudan uyandırıyor ve en ufak bir Chrome sekmesi açılışında bile tonlarca işlemi tetiklediği için bellek ağzına kadar doluyor. 6 GB belleği olan eski bir iş sistemimde Windows 10'da boş bellek asla 2 GB görmedi. Sistemde Defender devre dışı, AV veya ek bir yazılım dahi yok.

Bu konu neden bu kadar ilgi gördü? Gecenin 4'ünde beynim çalışmaz ilen yazdığım konu, neyse komik cevap verenlere teşekkürler.

Bellek kapasitesi az olduğunda, sistem belleğin tamamını doldurmamak için birçok işlemi uykuda tutuyor. Kullanıcı her bir uygulama için ayrı ayrı istek yolladığında sistem bu işlemleri uykudan uyandırıyor ve en ufak bir Chrome sekmesi açılışında bile tonlarca işlemi tetiklediği için bellek ağzına kadar doluyor. 6 GB belleği olan eski bir iş sistemimde Windows 10'da boş bellek asla 2 GB görmedi. Sistemde Defender devre dışı, AV veya ek bir yazılım dahi yok.
Aynı şeyi demişiz zaten, ayrıca boş bellek miktarı hiç önemli değil.

Windows 11'e bir şey diyemem. Ama 4 GB RAM kullanıyorum 14 15 senedir bir yerde yetersiz geldiğini görmedim. En azindan bana rahatlıkla yetiyordu. 3 4 ay önce 10100F ye geçtim. Eski sistemim de Q9300 idi. Veya 400 unuttum.

Ben şuna takıldım telefonda pazarlığı yapıyorsun sonra yan yana gelince fiyatı kırıyorsun böyle gelenlere satmıyorum direk gönderiyorum. Etik değil bence.

Geri
Yukarı