4 pin CPU girişine 8 pin CPU güç kablosu takılır mı?

ebuwankenobi

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda anakartımı değiştirmeyi düşünüyorum. ASUS ROG STRIX B550-F almak istiyorum, ancak bu anakartta CPU güç girişi biliyorsunuzdur ki 8+4 pin şeklinde. Benim güç kaynağım yarı modüler bir model olan NZXT C750 80+ Bronze olan versiyon. Sabit 8 pin CPU güç kablosu var ve üzerinde de ekstradan bir CPU güç çıkışı var. Haliyle kutu içerisinden de 8 pin CPU kablo çıkıyor. Elimde daha önceden satın alıp kısa süre kullandığım CPU 8 pin 4+4 şeklinde ayrılan uzatma kablosu mevcut, kullanım senaryosu bunun için olmasa da sabit 8 pinlik CPU kablosunu 8 pine takıp da, PSU üzerindeki ikinci çıkışa kendi kablosunu takarak buna uzatmayı takıp kalan 4 pin girişe bu uzatma kablosunu ayırıp 4'lü kısmını taksam herhangi bir sorun yaşar mıyım güvenlik açısından? Kablo kaliteli, SilverStone marka. Kablolama için ek bir efor gerekecek ama o kısmı sorun değil.
Durumu etkilemese de belirteyim, diğer sistem özellikleri: Ryzen 5 5600 işlemci, 2 adet 8 GB 3600MHz RAM, RX 6700 XT ekran kartı.

Eğer yanlış anlamadıysam anakartta 8 + 4 pin cpu güç soketi var
güç kaynağındada 8 pin sabit + 8 pin modüler var

-Normal şartlarda 8 pin cpu güç kabloları 4+4 şeklinde ayrılır ama ayrılmıyor ise soket etrafında gerekli alan varsa doğrudan 8 pinin 4 ünü o yuvaya oturtabilirsin bir problem olmaz

4+4'SE ayirilmasi lazim takabilirsin yani ekstra kablo takmana gerek yok.

PSU kutusundan çıkan sabit 8 pin, uzatma üzerindeki 8 pin ise 4+4 ayrılıyor hocam.

Teşekkür ederim.

Eğer yanlış anlamadıysam anakartta 8 + 4 pin CPU güç soketi var
Güç kaynağındada 8 pin sabit + 8 pin modüler var

-Normal şartlarda 8 pin CPU güç kabloları 4+4 şeklinde ayrılır ama ayrılmıyor ise soket etrafında gerekli alan varsa doğrudan 8 pinin 4'ünü o yuvaya oturtabilirsin bir problem olmaz

Evet kendi kablosu sabit 8, sadece uzatma 4+4 ayrılabilir halde.

Ilgınc NZXT 4+4 pin CPU olarak belirtmis, sabitse uzatma kablosunu kullan o zaman.

Şu an anakarta takılı olan 4+4 olabilir belki bunu atlamış olabilirim ben, ciddi bir dalgınlık eğer böyleyse sizi oyaladığım için kusura bakmayın, bakacağım. Montajı yapalı epey olduğundan hiç hatırlamıyorum.

Geri
Yukarı