Bu bütçe ile R9 380x veya GTX 970'li sistemler toplanabilir aslında, ama ben yine de bunu tavsiye ederim.
İşlemciyi overclock edeceğinizi sanmıyorum, öyle işlere girişecek biri değilsiniz pek. Yine de ileride overclock'lamak istersiniz diye z170 koydum anakartı. Firmaların yazılımları ile ''K'' ibaresi olmayan işlemciler sorunsuz bir şekilde overclock'lanabiliyor. Eğer kafanıza eserse ileride bir işlemci soğutucusu alıp overclock yapabilirsiniz rahatça.
İsterseniz bir 8gb ram daha koyabilirsiniz. Hatta koymanızı öneririm render sistemi için.
Samsung'un 850 EVO'su diğer ssd'lere oranla daha performanslıdır, özellikle HyperX Fury'ye oranla :)
Bazı arkadaşların ''K'' ibareli cpu koyup işlemci soğutucusu koymadığını gördüm. İnsan hata yapabilir, ben de yapabilirim. Bu yüzden sistemi almadan önce uzunca bir araştırma yapmanızı öneririm.
Oyun da oynayacağınızı söylemiş olduğunuz için monitöre özellikle dikkat ettim.
Ve son olarak render sistemlerinde kesinlikle Nvidia'yı tavsiye ederim.

Dosya Ekleri

• 4000 2.png
    4000 2.png
    38 KB · Görüntüleme: 192
Bu bütçe ile R9 380x veya GTX 970'li sistemler toplanabilir aslında, ama ben yine de bunu tavsiye ederim.
İşlemciyi overclock edeceğinizi sanmıyorum, öyle işlere girişecek biri değilsiniz pek. Yine de ileride overclock'lamak istersiniz diye z170 koydum anakartı. Firmaların yazılımları ile ''K'' ibaresi olmayan işlemciler sorunsuz bir şekilde overclock'lanabiliyor. Eğer kafanıza eserse ileride bir işlemci soğutucusu alıp overclock yapabilirsiniz rahatça.
İsterseniz bir 8gb ram daha koyabilirsiniz. Hatta koymanızı öneririm render sistemi için.
Samsung'un 850 EVO'su diğer ssd'lere oranla daha performanslıdır, özellikle HyperX Fury'ye oranla :)
Bazı arkadaşların ''K'' ibareli cpu koyup işlemci soğutucusu koymadığını gördüm. İnsan hata yapabilir, ben de yapabilirim. Bu yüzden sistemi almadan önce uzunca bir araştırma yapmanızı öneririm.
Oyun da oynayacağınızı söylemiş olduğunuz için monitöre özellikle dikkat ettim.
Ve son olarak render sistemlerinde kesinlikle Nvidia'yı tavsiye ederim.
Daha yüksek fiyata islemci ve ekran kartını düşürmüşsünüz. Ayrıca anakartı 3400 mhz ye cıkarmışsınız ramlar 2400 mhz ramı yükseltmeden anakart hızını yükseltmenin hiç bi anlamı yok.

@shakhadeel @merttrkz emeğinize teşekkür ederim. Nvdia konusunda hemfikirim... Anakart beğendiğim anakart... Monitör ilke seçtiğim ve çok istediğim monitör fakat bütçe meselesi var. O nedenle pc yerine monitöre para yatırmak pek sağlıklı değil gibi... Ondan boş yere işlemci ve ekran kartını düşürmeyelim diye düşünüyorum. 390x tek sapphire de gtx 970 le aynı fiyat daha pahalı bütçeyi aşıyor ayrıca nvidia almayı düşünüyorum...

Daha yüksek fiyata islemci ve ekran kartını düşürmüşsünüz. Ayrıca anakartı 3400 mhz ye cıkarmışsınız ramlar 2400 mhz ramı yükseltmeden anakart hızını yükseltmenin hiç bi anlamı yok.
Anakarttaki o problemin sebebi z170 koymuş olmam. İleride overclock edilebilmesi için z170 koyduğumu söyledim.

Anakarttaki o problemin sebebi z170 koymuş olmam. İleride overclock edilebilmesi için z170 koyduğumu söyledim.
Usta anakart ram arasındaki farkı açıyorsun boşuna, arkadaşın seçtiği anakartlada overclock yaparsın. Ayrıca k olmayan işlemciye overclock yapmakta mantıklı değil.

aynen kardeşim bende ondan z170 anakart seçmiştim...
Senin seçtiğin 3200 MHz arkadaş 3400 MHz olanı seçmiş ondan dedim.

Onun seçtiği anakart Vatan Bilgisayar'da yoktur büyük ihtimal o yüzdendir. Ram ile anakart arasında fark açmak zorundayım eğer ileride overclock yapılacaksa. Oraya z170 koyulacak yani. Skylake'de ''K'' ibaresi olmasa bile zarar vermiyor işlemciye. Ayrıca anakart üreticileri (MSI, Asus, Gigabyte gibi markalar) bunu destekliyor.

Skylake K işlemciden vazgeçip anakart yükselterek overclock düşünmek ne kadar mantıklı? Ayrıca ikinizede söylüyorum render yapmak için bir değişiklik yapmak lazımsa gereksiz yere yüksek mhzli anakart almak yerine anakart hızında RAM almak gerekir. Render için RAM hızı etkilidir.RAM hızı artırın yada ramlarla uyumlu anakart seçmeye çalışın.

Skylake K işlemciden vazgeçip anakart yükselterek overclock düşünmek ne kadar mantıklı? Ayrıca ikinizede söylüyorum render yapmak için bir değişiklik yapmak lazımsa gereksiz yere yüksek mhzli anakart almak yerine anakart hızında RAM almak gerekir. Render için RAM hızı etkilidir.RAM hızı artırın yada ramlarla uyumlu anakart seçmeye çalışın.
Canım kardeşim belli ki pek bilgin yok. K ibareli işlemci alsan bile z170 anakart alman gerekir, daha doğrusu z170 önerilir. Yani K ibareli işlemci alsa bile anakart değişmeyecek. Orada yazan 3400mhz desteklediği max değerdir, 2400mhz ram herhangi bir sorun yaratmaz. Eğer K ibareli işlemci alınacaksa bile anakart değişemez, değiştirilemez. Değiştirilecekse K ibareli işlemci alınmaz.

Yani anakartı değiştirme şansımız yok. Ve tüm Skylake işlemcilere overclock yapılabildiği için K ibareli işlemci koymaya gerek duymuyorum. Ve bu da paranın cepte kalmasını sağlıyor.

Ram hızı dediğin gibi arttırılabilir, bu alıcıya kalmış. Render sistemi topladığı için illa ki onun da bilgisi vardır. Ama çok bir fark yaratmayacağını da biliyorsundur. 20 saniye süren bir render işleminde 1,5 saniyedir belki oluşacak fark.

Canım kardeşim belli ki pek bilgin yok. K ibareli işlemci alsan bile z170 anakart alman gerekir, daha doğrusu z170 önerilir. Yani K ibareli işlemci alsa bile anakart değişmeyecek. Orada yazan 3400mhz desteklediği max değerdir, 2400mhz ram herhangi bir sorun yaratmaz. Eğer K ibareli işlemci alınacaksa bile anakart değişemez, değiştirilemez. Değiştirilecekse K ibareli işlemci alınmaz.

Yani anakartı değiştirme şansımız yok. Ve tüm Skylake işlemcilere overclock yapılabildiği için K ibareli işlemci koymaya gerek duymuyorum. Ve bu da paranın cepte kalmasını sağlıyor.

Ram hızı dediğin gibi arttırılabilir, bu alıcıya kalmış. Render sistemi topladığı için illa ki onun da bilgisi vardır. Ama çok bir fark yaratmayacağını da biliyorsundur. 20 saniye süren bir render işleminde 1,5 saniyedir belki oluşacak fark.
Dostum z170 almayın dedimmi ? Sen 3200 MHz anakartı fiyatı yüksek olan 3400mhz ile değiştiriyorsun gözümden kaçmış felan de bari bunu savunma. Ayrıca denemediğiniz şeylerde rakamsal degerler vermeyin 1,5 saniye felan komik.Bilmiyor olabilirsin tabikide bilmediğin birşeyi savunmamalısın o zaman. 3200 MHz anakartı daha pahalıya 3400mhz yapiyorsun sorun olmaz diye RAM 2400 de kalsın o zaman bunumu savunuyorsun? Ramı 2800 MHz ( bütçe varsa daha fazla ) yapıp anakartı 3200 MHz seçmek hakkında ne düşünüyorsun merak ettim? Ayrıca ram hızının etkisini yük altında hissersin render da rama en çok yük bindiren işlemdir 1,5 saniyemi 2 saniyemi bilmem ama etkisinin olduğundan eminim.Ekleyeyim z170 in 2800 MHz modelide bulunuyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı