4300-4000 TL İşlemci ve Anakart Önerisi

Hocam intel için bütçem yetmiyor. Bütçe 3.500 TL' ye düştü. 😞 Sağından bakıyorum solundan bakıyorum. Darboğaz yaşayan görmedim hala. Dediğiniz gibi FPS olarak performans az olabilir İntel işlemcilere göre. Fakat sonuçta 2700x, 6700K' dan da iyi işlemci sonuçta değil mi? Az önce Battlefield 5 yine denedim. Rahat oynatmıyor. Böyle arada takılıyor anlık. Akıcı da değil. Ara ara GPU kullanımı düşüyor. DSR ile 2K yapıp da denedim. Fakat sonuç aynı. Son kararım şu şekilde olacak büyük ihtimal:

GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING AMD Ryzen 2000 Soket AM4 DDR4 3200MHz(O.C) HDMI Anakart | ITOPYA
Oyunlar için daha iyi diyemem ama render için daha iyi evet. Hocam bak kaç defadır söylüyorum oyunlarda çekirdek performansı önemli, çekirdek sayısı değil. 9600K alırsanız bütçe yetiyor.

2700X 9600K'dan pahalı bu arada. 1080P de ben kesinlikle 2. nesil Ryzen almazdım.
Benim derdim çok çok FPS alayım değil. Ryzen 2700x sonuçta i7 6700K' nın yaptığı darboğazı yapar mı bana? Tekrar demek isterim, darboğaz sorunum FPS düşüşü değil. Takılma. Örneğin Witcher 3 arazide koşarken hiçbir sorun yok ama şehire girince, şehirde ki insanları her yüklemede takılıyor. Veya Battlefiled 5 haritaya ilk girdiğimde takılıyor. Her takılma da MSI Afterburner'a baktığımda GPU kullanımı anlık düşüyor. İşlemci ısısı da 84-87 arası gidip geliyor.
Bana şuan darboğaz konusun da sıkıntı olmaz diyorsanız direk alacağım parçaları.

Bir çok kullanıcı görüyorum ve hala da araştırıyorum. 60 Hz 1080p monitörde bile Ryzen 2700x ve RTX 2070 ile kullanıyorlar. Sorun yok onlarda. Ben 2K veya 4K monitöre para verip 60 FPS oynamak istemiyorum.
Ryzenlerde dediğim gibi opitimizasyon sorunları olduğu için FPS drop ve takılmalar yaşayabilirsin. Daha önce de söylemiştim.

Sen belli Ryzen alacaksın hocam bari 3. nesili bekleyin yakında piyasaya çıkacak.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    439,8 KB · Görüntüleme: 68
Oyunlar için daha iyi diyemem ama render için daha iyi evet. Hocam bak kaç defadır söylüyorum oyunlarda çekirdek performansı önemli, çekirdek sayısı değil. 9600K alırsanız bütçe yetiyor.

2700X 9600K'dan pahalı bu arada. 1080P de ben kesinlikle 2. nesil Ryzen almazdım.

Ryzenlerde dediğim gibi opitimizasyon sorunları olduğu için FPS drop ve takılmalar yaşayabilirsin. Daha önce de söylemiştim.

Sen belli Ryzen alacaksın hocam bari 3. nesili bekleyin yakında piyasaya çıkacak.
Hocam bence boşuna yormayın kendinizi, arkadaş konu açmış tavsiye almak için fakat belli ki kulak asmıyor. Ryzen almak istiyorsa bırakın 1080p için Ryzen alsın. Hayır yani madem kararlısın o zaman konu açmayın. Ben de sizinle aynı görüşe sahibim i5 9600K’nın en azından 2 yıl yeterli olacağını düşünüyorum. Zaten 2 yıl sonra ne olacağını kimse bilemez. Belki oyunların çekirdek ihtiyacı daha da artacak o yüzden 8 çekirdekli işlemci almak demek 4-5 yıl rahat kullanırım demek değil. En azından ben böyle düşünüyorum.

Hocam doğru i5 9600k fazla fps veriyor.Ama 2 veya 3 sene sonra cpu kullanımı %95 civarlarında gezer.Gelecek açısından pek iyi gözükmüyor.İntel alınıp uzun süre kullanılıcaksa i7 alınmalı.Ryzen 3.nesil beklenmesi iyi olur.Şunun şurasında 22 saat kaldı.Ben artık saat sayıyıroum.Çünkü aylardır toplamaya çalıştığım sistemi yarın ki olucak tanıtımdan sonra tamamlayacağım.Tek çekirdek performansı artmışsa yeni nesili bekliyeceğim.Fazla değişkenlik yoksa 2.nesil ile devam edeceğim.Temmuz ayına çok bırakmayın derim.Amerika ile olan s 400 sorunu yüzünden temmuz ayında dolar artıcak.

Tekrar söylüyorum. Ryzen 2700x almamın sebebi büyük oranda fiyatı. Şunun cevabını alamadım 6700K ile takılma yaşıyorum. 2700x ile bunu yaşar mıyım yani darboğazı? Performans aramıyorum. Zaten 6700K dan daha stabil çalışacağı için şuan ki durumdan daha iyi olur muyum? Kısacası Ryzen 2700x ve RTX 2070 1080 P de darboğaz yapar mı?

Hocam doğru i5 9600k fazla fps veriyor.Ama 2 veya 3 sene sonra cpu kullanımı %95 civarlarında gezer.Gelecek açısından pek iyi gözükmüyor.İntel alınıp uzun süre kullanılıcaksa i7 alınmalı.Ryzen 3.nesil beklenmesi iyi olur.Şunun şurasında 22 saat kaldı.Ben artık saat sayıyıroum.Çünkü aylardır toplamaya çalıştığım sistemi yarın ki olucak tanıtımdan sonra tamamlayacağım.Tek çekirdek performansı artmışsa yeni nesili bekliyeceğim.Fazla değişkenlik yoksa 2.nesil ile devam edeceğim.Temmuz ayına çok bırakmayın derim.Amerika ile olan s 400 sorunu yüzünden temmuz ayında dolar artıcak.
Anlatmak istediğim de bu zaten. Eğer yeni nesil Ryzenler tek çekirdek performasında Intel’e ayak uydurabildiyse ve daha hesaplıysa tabiki Ryzen. Fakat i7 konusuna gelicek olursam. Belki 3 yıl sonra oyunlardaki çekirdek artışı beklenenden daha fazla olursa ? Eğer böyle olursa yeni nesil işlemciler de oyunlara ayak uydurmak için daha fazla çekirdek sayısına sahip olacaklar. O yüzden 4-5 yıl daha götürür demek yanlış olur. Kaldı ki i7 9700K ve i5 9600K arasındaki fiyat farkı 1000 TL. Arkadaşın sahip olduğu işlemci i7 6700 ve bu işlemci çıkalı aradan 3 yıl geçti sayılır ve durum ortada yetersiz kaldığını kendisi söylüyor. i7 9700K’nın da 3 yıl sonra bu duruma gelmeyeceği ne malum ? O yüzden yeni nesil Ryzen’lerin eğer tek çekirdek performansı denildiği gibi ise Ryzen alınmalı fakat beklenen gibi olmazsa kısıtlı bütçede oyun için i5 9600K’nın alınması taraftarıyım.

2700x ve rtx 2070 olan birini ve 1080p çözünürlükte kullanan birine sormaya çalışın.Veya videoları izleyin.

Kullanan gördüm. Baktım videolara sıkıntı yoktu. Ama zamanında 2070' i aldığımda 6700K videolarında da sıkıntı yoktu ama varmış. 😊
Video da acemiyim özellikle başlangıç ve bitiş de. Bandicam' ı açınca işlemci kullanımı hep arttı. Ama yinede bir bakarsanız çok iyi olur. Normalde GPU kullanımı %95 ler de falan oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı