433 MHz telemetri şifreleme nasıl yapılır?

Bilal3450

Hectopat
Pixhawk uçuş kartıyla bilgisayar arasındaki bağlantıyı kurabilmek için böyle bir telemetri kullanıyorum.

Ama çevredeki başka sinyaller yüzünden bağlantı karışabiliyor. Bunun için telemetriyi şifrelemeye karar verdim. Nasıl şifreleyebileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bence frekans sıkıntılı. Gelişmiş dronelar 5-6 GHz bandı kullanılıyor çoğunlukla. Daha yüksek frekanslar daha stabil menzil dezavantajına rağmen. Belki de bant genişliğinin azlığından tıkanıyordur, frekans azsa hem stabilite azalır hem de veri akış hızı azalır.

Uçuş bilgisayarının şifreleme yapabileceğini ve şifreli veriyi okuyabileceğini sanmıyorum. Araya Arduino veya Raspberry Pi gibi bir kart konulmalı ve ona göre yazılım kurulmalı. Sırf bunun için yazılmış kod var mıdır bilmiyorum.

@SideWinder, el yapımı drone konusunda çalışmaları olan bir forum üyesi. Belki fikri vardır.

Bence frekans sıkıntılı. Gelişmiş dronelar 5-6 GHz bandı kullanılıyor çoğunlukla. Daha yüksek frekanslar daha stabil menzil dezavantajına rağmen. Belki de bant genişliğinin azlığından tıkanıyordur, frekans azsa hem stabilite azalır hem de veri akış hızı azalır.

Uçuş bilgisayarının şifreleme yapabileceğini ve şifreli veriyi okuyabileceğini sanmıyorum. Araya Arduino veya Raspberry Pi gibi bir kart konulmalı ve ona göre yazılım kurulmalı. Sırf bunun için yazılmış kod var mıdır bilmiyorum.

@SideWinder, el yapımı drone konusunda çalışmaları olan bir forum üyesi. Belki fikri vardır.
Çevredeki sinyaller halledilebilir. Ama yine de şifreleyip daha güvenli bir hale getirmek istiyorum. Bildiğiniz hazır şifrelenmiş telemetriler var mı? Ya da Mission Planner gibi uçuş görev programlarıyla bu işlem yapılabilir mi? @SideWinder

Geri
Yukarı