480 GB SSD vs 1 TB HDD

habib123

Decapat
Yukarıda gördüğünüz gibi hangisi? Oynayacağım oyunlar Assassin Creed Origins, Odyssey, FIFA-17-18-19, Witcher 3, GTA 5. Yani single player hikayeli oyunlar, sizce hangisi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikisi aynı fiyata mı? Normalde GB başına 4 kata varan farklar var. Yani 1TB HDD'nin fiyat dengi 250GB SSD'dir aşağı yukarı.

Sanırım başlık sahibi satın almak yerine hangisine kurarsa daha iyi oluru soruyor.

Sonuca gelirsek; ben oyun için topladığım bilgisayarımda hakkımı HDD olarak kullandım. Bugün hala benim kadar hızlı bir şekilde oyun yükleyen/silen birisine güven verecek SSD yok.

Ayrıca SSD'ler hızlılar ama internetimiz değil. Bir oyunu bitirince öbürüne yer açmak için onu silmek, yeni oyunu indirmek kafadan bir gece. Onun yerine tüm oyunlarını yükleyip, oyun açılırken 10-15 sn fazla beklemeyi tercih ederim.

Herhangi bir oyunda streaming performansı sorunu da yaşamadım. Yani HDD, oyun yuklemelerinde sabrı olan herkes için gayet yeterli.

Bu ikisi aynı fiyata mı? Normalde GB başına 4 kata varan farklar var. Yani 1TB HDD'nin fiyat dengi 250GB SSD'dir aşağı yukarı.

Sanırım başlık sahibi satın almak yerine hangisine kurarsa daha iyi oluru soruyor.

Sonuca gelirsek; ben oyun için topladığım bilgisayarımda hakkımı HDD olarak kullandım. Bugün hala benim kadar hızlı bir şekilde oyun yükleyen/silen birisine güven verecek SSD yok.

Ayrıca SSD'ler hızlılar ama internetimiz değil. Bir oyunu bitirince öbürüne yer açmak için onu silmek, yeni oyunu indirmek kafadan bir gece. Onun yerine tüm oyunlarını yükleyip, oyun açılırken 10-15 sn fazla beklemeyi tercih ederim.

Herhangi bir oyunda streaming performansı sorunu da yaşamadım. Yani HDD, oyun yuklemelerinde sabrı olan herkes için gayet yeterli.

Haklısınız çoğu yerde. Size fazlasıyla katılıyorum ama şahsen ben de SSD taraftarıyım. SSD oyunlardan çok Windows 10 için gerekli hale gelmeye başladı. HDD'ler yavaş yavaş zorlanmaya başladılar. SSD olmadan gerçekten rahat bir bilgisayar deneyimi çok zor.

Yakın zamana kadar ben de SSD'siz kullanıyordum bilgisayarımı. Aldıktan sonra fark ettim, ben aslında kullanamıyormuşum bu bilgisayarı. Takılmalar, geç yüklenmeler vb. olaylar gerçekten insanın canını sıkıyor. Bunların yaşanmaması için SSD şart oldu artık.

Haklısınız çoğu yerde. Size fazlasıyla katılıyorum ama şahsen ben de SSD taraftarıyım. SSD oyunlardan çok Windows 10 için gerekli hale gelmeye başladı. HDD'ler yavaş yavaş zorlanmaya başladılar. SSD olmadan gerçekten rahat bir bilgisayar deneyimi çok zor.

Yakın zamana kadar ben de SSD'siz kullanıyordum bilgisayarımı. Aldıktan sonra fark ettim, ben aslında kullanamıyormuşum bu bilgisayarı. Takılmalar, geç yüklenmeler vb. olaylar gerçekten insanın canını sıkıyor. Bunların yaşanmaması için SSD şart oldu artık.
peki 120 gb ssd+ 1tb hdd yapsam ?

Windows konusunda çok haklısınız. Sırf bu gibi davranışları yüzünden sevmediğim bir kaç firmadan birisi Microsoft. Resmen donanım üreticileriyle yaptığı anlaşmalar doğrultusunda insanlara zorla ürün sattırmak için böyle yapıyorlar.

Windows 10'un alt işlemlerine baktığınızda Windows 7'den hafif olması bile mümkünken bir şekilde ortalığı karıştırıp inadına yavaşlıyor gibi sanki.

SSD'nin yerini tutmaz ama bunun da çözümü Norton'un başlangıç optimizasyonu ve Defraggler ile düzenli disk birleştirme. Tabi ki bir de hızlı bir HDD.

250 GB SSD'ler ortalama 200₺-250₺ arasında bulunuyor. Bir HDD zaten ortalama 250₺. Yani 1 TB HDD dengi 250 GB SSD. 250 GB SSD, teorik olarak kullanılamayan kısmı ve Windows'un kapladığı kısmı çıkarınca 200 GB kaldığını düşünün. Programdır, odur budur, küçük 1-2 oyundur 150 GB kaldı dersek, yetersiz bence. Her gün oyun indirmek istemiyorsanız HDD kesinlikle. Ben de HDD aldım zaten yeni sistemime, bütçe düşük olunca yapacak bişey yokö

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı