4GB 1333 MHZ DDR3 Ram Seçimi

mrcrane

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, anakartım bu: GA-H55M-S2H

GIGABYTE - Motherboard - Socket 1156 - GA-H55M-S2H (rev. 1.0)

Bilgisayarla birlikte gelen ram'ler de şunlar: 2 tane KVR1333D3N9/2G

Şimdi ben bir tane 4GB DDR3 1333MHZ Ram alıp bir tane 2GB Ram'i çıkartıp diğeriyle birlikte 6 GB olarak kullanmak istiyorum, zira 2 slot var.

KVR1333D3N9/4G bulamadığım için de şu an ne alabileceğimi pek bilmiyorum. Yabancı forumlarda biraz araştırdım Ram'ın IC değerinin, çip yapısının Anakartla uyumlu olması gerekiyormuş. Tam olarak ne olduğunu anlamadım ama mantığını kavradım. Mesela benim arayıp bulamadığım KVR1333D3N9/4G'nin mimarisi şu şekilde:

"based on sixteen 256M x 8-bit"

http://www.kingston.com/dataSheets/KVR1333D3N9_4GKC.pdf

Hepsiburada'da satılan tek Kingston 1333MHZ DDR3 4GB ram olan KVR13N9S8/4 modelinin ise şu şekilde:

"based on eight 512M x 8-bit"

http://www.kingston.com/dataSheets/KVR13N9S8_4.pdf

Bu sebeple bunu alıp takarsam bendeki ramle uyumlu olmayacak veya hiç de çalışmayabilir, bir kullanıcı yorumu şu şekilde:

"Yorum yaparken ürünü satın alacak kişilere yardımcı olacak, bilgilendirecek ölçüde yorum yapmaya özen göstermekte fayda var. Bu ram 8 çipli ve single sided yani tek taraflıdır. Anakartınızın üzerinde Kingston KVR1333 serisi ram kullanıyor iseniz ki KVR1333 serisi 16 cip ve double sided yani çift taraflı 8 ön + 8 arka olmak üzere 16 çipli. sakın KVR13N serisi yani bu ürün grubundan almayınız, bırakın birlikte çalışmayı ürün Asus P7h55-M, Asus P7h55-M LX, Asus P7 H55-M LE anakartlarda tek başına da çalışmamaktadır. Almadan önce anakartınıza uygun olup olmadığını anakartınızın web sitesinden kontrol edin."

Kingston ValueRam 4GB 1333MHz DDR3 Ram (KVR13N9S8/4) Fiyatı

Özetle çip mimarisi "based on sixteen 256M x 8-bit" bu şekilde olan 4 GB 1333MHZ DDR3 Ram (tek) arıyorum. Yakın zamanda araştırma yapıp alan varsa diye bu şekilde detaylı sormak istedim, hemen cevap alabilirim diye. Sanırım Kingston alamayacağım o yüzden farklı bir markanın aynı özelliklere sahip ramlerini araştırıyorum, yardımcı olabilecek biri çıkarsa sevinirim. (Bilgisayarın başka bir parçasını değiştirmeyi veya yeni bir bilgisayar toplamayı da düşünmüyorum, en azından şimdilik)

Biraz geç oldu sanırım ama ben de bu Gigabyte GA-H55M-S2H anakartın ram konusunda çok seçici olmasından muzdaribim.Neredeyse desteklediği 4GB ram bulunmuyor.Bulunsa bile piyasada yok.Bir tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı