4GB RAM Kullanılabilir Miktar 2.7

Zosfer

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.

2x2 (4GB) DDR2, Çift kanal bellek ve Nvidia gt405 paylaşımlı ekran kartı sahibiyim.
Sistemde 4GB RAM olmasına rağmen kullanılabilir miktar 2.7 GB olarak görünüyor.
1.3 GB'lık miktar ise donanıma ayrılmış.

Şimdi diyeceksiniz ki; forumda bunun gibi onlarca konu var.
Evet bunun gibi onlarca konu var ama o konulara verilen cevaplar şu şekilde; "Windows 7 ve sonrası bunu otomatik ayarlıyor, ihtiyaç olduğunda kullanılabiliyor."

Ancak ben böyle bir tecrübe edinemedim. Tarayıcıda onlarca sekme açık ve arka planda birkaç program çalışırken bellek miktarı maksimum 2.5-2.6 GB seviyelerinde kullanılıyor. Bazen bir Windows penceresi açılıyor ve "Bilgi kaybını önlemek için programları kapatın" şeklinde bir uyarı veriyor. Yani o donanıma ayrılmış 1.3 GB'lık bellek miktarı asla kullanılamıyor. Özellikle sanal bilgisayarda bir işletim sistemi çalışırken veya Bluestack gibi bir yazılım çalışırken RAM kullanımı tavan yapıyor ve sistemde kasmalar meydana geliyor. Fare imleci dahi bir köşeden diğer köşeye zor gidiyor.

Bunun Windows üzerinde bir ayarı ya da başka bir yolu var mı?

Ek olarak:
Anakart: Biostar p4m900 m7-fe (BIOS güncel)
İşlemci: Pentium E2200
İşletim Sistemi: Windows 8.1

Benim bilgisayarımda da senin sorundan vardı. Bilgisayarımın 8 gb ram'i var iken sadece 3.4 gb kullanabiliyordum, yani 4.3 gb lık bir belleği sistem harcıyordu. Sorunu araştırdığımda anakartta sorun var gibi şeyler duydum, fakat bir konuda windows'un yeni sürümünü indir diyordu. Gerçekten de windows 10'a yükselttiğim de sorun ortadan kalkmıştı.

Uzun zamandır Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum ama bir türlü fırsat bulamadım. HDD'de çok fazla sayıda önemli diyebileceğim dosyalar var. Önce bunları yedeklemem lazım. Sonra Windows 10 sıfırdan kurulum yapmayı düşünüyorum. Ama birkaç ay daha Windows 8.1 kullanacağım gibi görünüyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı