4K düşük-orta ayarlar vs 1080p high-Ultra ayarlar

Voisxe

Centipat
800x600 çözünürlükte ayarlar yüksek Ultra'da bile olsa 1920x1080pnin düşük ayarlarından çok daha kötü oluyor, 4K'da Low ayarlarda bile 1080p yüksek ayarları tokatlar mı?

4K ülkemizde hala emekleme aşamasında bence, o yüzden 1080p derdim. Ekonomi sağ olsun.

Konuya dönecek olursak, bence 2K Ultra olsa tamam fakat arada çok fazla çözünürlük farkı oluyor. Ben olsam 4K Low derdim.

800x600 çözünürlükte ayarlar yüksek Ultra'da bile olsa 1920x1080pnin düşük ayarlarından çok daha kötü oluyor, 4K'da Low ayarlarda bile 1080p yüksek ayarları tokatlar mı?

Çözünürlük ekrandaki piksel yoğunluğunu (yanlış bilmiyorsam) belirler. Görüntü ne kadar net olursa o kadar iyi gözükür bence.

Tokatlar derim, en basitinden 1080p üzerinden %200 render scale edince bile sanal 4K'nın verdiği görsel lezzet muazzam, native 2160p'yi düşünemiyorum bile, tabii Low/Medium detay meselesi oyununa göre göze batıp veya batmayacak çeşitlilikte detay farklılıkları ortaya çıkarabilir fakat genel anlamda 4K Low'ın bile 1080p Ultra'dan daha başarılı olduğu düşüncesindeyim.

Oyundan oyuna değişir bence 2020 öncesi oyunlarda low ayarlar çamur gibi oluyor ama mesela dying light 2 de low ve ultra arasında o kadarda fark yok 4k low alır sanırım.

Oyundan oyuna değişiyor bence bu durum. Witcher 3, Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda düşük ve ultra ayarlar arasında büyük fark var. Düşük ayarlara aldığın zaman dokular, detaylar ortadan kayboluyor. Bu oyunlarda 1080P ultra benim tercihim olur. Yakın zamanda çıkan Dying Light 2 düşük ayarlarda bile oldukça iyi duruyor. O oyunu 4K düşük ayarlarda oynamak 1080P ultradan daha iyi sonuç verir muhtemelen. Bir de çözünürlük yükseldikçe uzaktaki nesnelerin tırtıklı görünümü azalıyor. Yüksek çözünürlüğün böyle de önemli bir tarafı var.

Ekran boyutuna bağlı bir durum. Her şey çözünürlük değil. Dokular, çevre detayları ve filtreleme devreden çıktıktan sonra piksel yoğunluğu artsa neye yarar. Render edilmeyen detayların neresini göstersin 4K bile olsa. Kalitesiz, detaysız ve yüzeysel bir görüntü alırsınız sadece.

Piksel yoğunluğu çok düşük ama bütün ayarlar sonda olsa da büyük bir ekranda görüntü bir şeye benzemez. Uygun çözünürlük ve detay dengesini tutturmak lazım. Biri birini döver düşüncesi yanlış. Koşulları çok değişken bir soru.

Geri
Yukarı