1080P Maksimum Ayarlar vs 1440P Orta-Düşük Ayarlar

Ben olsaydım 1440p monitör alırdım. Öyle ayarları lap diye ortaya çekmeye de gerek kalmaz. Yüksek ayarlarda oynatır, maksimum da olmayıversin. Bazı gereksiz ayarlar var hiçbir halta yaramadığı halde FPS'yi epey düşüren. Böyle tek tek ince ayar çekersin gül gibi oynarsın. Ayrıca hayatın oyun oynamak ile geçmiyor. Film izliyorsun, fotoğraflara bakıyorsun, videolar izliyorsun falan. 1440p monitörde 1080p görüntü bulanık görünür. 1080p görüntü, 1080p monitörde daha net görünür.

AMD RX 3000 Serisi Ekran Kartları Sızdırıldı - Technopat
AMD'nin 7 Nanometre Ryzen 3000 İşlemcileri Sızdırıldı - Technopat
Bu bulanıklık çok fazla rahatsız etmez değil mi ? Zaten maksimum ayar takıntım yok. Eğer 1440P de 1080P çok rahatsız etmiyorsa 1440P bir monitör alacağım hem ileride monitör sıkıntısı çekmemek için hemde dediğiniz gibi dizi ve filmlerde işin işinde. 3000 serisi ekran kartlarını bende büyük hevesle bekliyorum, umarım değer.
Birde bayağı araştırdıktan sonra bu iki monitör arasında kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz veya tavsiye edebileceğiniz daha iyi bir model var mı ? Samsung olanın paneli daha iyi sanırım var. ama MSI olan da görsel olarak çok hoşuma gidiyor.
MSI
Samsung

Şu anda 1080p monitör kullandığını var sayarak şöyle bir şey hazırladım. Birebir ölçeklidir, yani buradaki farkın aynısını göreceksin. Fotoğrafları indir ve tam ekranda açarak ardı ardına geçiş yap ki farkı tam görebilesin. Daha gerçekçi test olması adına kapat aç yapabilirsin.
1.jpg2.jpg

Şu anda 1080p monitör kullandığını var sayarak şöyle bir şey hazırladım. Birebir ölçeklidir, yani buradaki farkın aynısını göreceksin. Fotoğrafları indir ve tam ekranda açarak ardı ardına geçiş yap ki farkı tam görebilesin. Daha gerçekçi test olması adına kapat aç yapabilirsin.
Eki Görüntüle 349998Eki Görüntüle 349999
Şu an 720P monitör kullanıyorum.
Denedim ve aradaki fark beni etkilemez. 1440P monitörde kesin olarak karar kaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
720p değildir 768p'dir? 1366x768 mi, 1360x768 mi? Farkı görebilmen için yeniden yapmam lazım.
dgdffhfj.jpgdfgdfg.jpg

Son düzenleme:
Evet bulanıklığı daha net hissettim. Yine de 1440P almam daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Yıllarca 768P TN panel monitörden sonra ilaç gibi gelecektir. :kıkırda:
Daha önce linkini verdiğim iki monitör arasından hangisini tavsiye edersiniz ? Veya o fiyat bandında daha iyisi var ise başka tavsiyeniz var mı ? Ayrıca değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. :)

Çok pahalı! Bu kadar fırlamana gerek yok bence.

@GCN Hocam birde sizi yakalamış iken sorayım. Monitörlerde sürekli karşıma çıkan sRGB, Adobe sRBG ve NTCS nedir ? önemli midir ?
Çok pahalı! Bu kadar fırlamana gerek yok bence.
Maalesef kurdan dolayı fiyatlar çok uçuk. Siz ne düşünüyorsunuz aklınızda var mı bir model ?

O kart için bence 1080P takıl. İleride daha iyi 2K monitörler çıkarsa ekran kartıyla beraber değiştirirsin. Şu an yeni yeni 2K monitörler yaygınlaşıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı