5 Fana sahip kasaya 240mm radyatör nasıl yerleştirilir?

redduckto

Centipat
Herkese selam ederim öncelikle, üstadlar Dark Unreal çift camlı kasam için radyatör yerleşimi konusunda sorun yaşıyorum. Bilgi için sistem özellikleri aşağıdadır.
ryzen 5 3600
Gigabyte B450 Aorus Elite
FSP Hydro 750 W Gold
Galaxx 2060 super ex
2x8 Hyperx Fury 3600 mhz
+3 ssd
ayrıca kasanın 3 önde ve 2 arkada olmak üzere 5 adet aRGB kasa fanı var. Asıl mesele bunlar yüzünden çıkıyor tabi :)
Şimdi ben bu kasa dizaynını ve görünüşünü seçerek aldım üzerine de sıvı soğutma ile sistemimin performasını ve işlemcinin ömrünü arttırmak istediğimde klasik çözümler bana yetersiz geliyor çünkü kasanın boşuna seçilmiş olmasına yol açıyor(kasa içi havalandırma anlamında çok daha ucuza çok daha iyi kasalar var bildiğiniz gibi) ve görselliği tamamen bozuyor.
Bir mühendislik sorusu olarak şunu merak ediyorum; bu radyatör tepeye koyulmazsa(tepede mesh yok), güç kaynağının kasa mimarisinden yardım görememesi ile psu fanının kasanın içine üflemesi durumu yaşanıyorsa(neyseki çoğunlukla psu fanı hiç çalışmıyor :D)ve dolayısıyla kasanın sağının arka tarafına doğru mevcut olan psu fan hava çıkışı olarak amaçlanan kısımdanda pek fayda yoksa ve tabiki ön ve arka fanlar çıkartılmak istenmiyorsa :) nasıl çıkılır bu işin içinden?

Kasanın altı komple mesh ama anakart ile arasında en fazla 3cm var (anakarta bağlanan tüm kabloların alt kısımda olduğunu belirtmek isterim) belki anakarttan biraz uzaklaşırılabilir diye düşündüm, eğer efektif olacaksa tabi. Kasanın genişliği 20cm den biraz fazla.

Kasanın önünde bir disk bölümü var(üstteki güç kaynağının hizasında), onu çıkarabilirim diye düşünüyorum ve sonrasında radyatörü öndeki fanların 2cm gerisine tutturur yola devam ederim diye düşünüyorum ama hiç benzerini duymadım bir saçmalığı var mı emin olamıyorum. Ayrıca monte edilmesi şart mı havada kalmış gibi dursa taşıma haricinde sorun yaratır mı bilemiyorum. Diğer bir tercih olarak disk bölümünü çıkardıktan sonra, radyatörün havayı kasasın sağından alıp(sağ kapaktaki hava) sol kısmına kasanın içine aktardığı bir durum olabilir diye düşündüm. Büyük hava girişi yok ama biraz psu meshinden, biraz önden(kasanın önü cam olduğundan hava kasaya sol ve sağ ön köşelerinden, cam ile kasanın ön 2 köşesindeki 2 aralık ) ve biraz da aşağıdan havasını çekmesini umabilirim(zaten küçük boşuklar her yerde var, bilhassa sağ kapakta) ama zamanla ısınacak havanın sirkülasyonunu yapacağından çekiniyorum o yüzden uzman görüşü aramakta fayda var dedim.

Bahsettiklerim ve haricindeki durumlar mümkün olmayacak ise 120mm alıp kasanın ön-alt kısmına koyma fikrim var ama 120mm lik soğutmaların boruları hep kısa oluyor, güvenilir yapıyı bozmadan uzatılabilir mi yoksa yetişmeyecek ve OC hayallerini de unutmak lazım(dolayısyla yavaş soğutmaya sonuç olarak ya air cooler vari sesli çalışma ya da yine air cooler vari fazla soğutamama durumu olacak. ) Sistem fotoğraflarını da ekliyorum.

Undervolt ile 80 dereceleri gören şu günlerde bana yardımcı olabilecek birilerinin olması ve kimsenin yorumunu eksik etmemesi dileğiyle şimdiden teşekkür ediyorum.
WhatsApp Image 2020-08-22 at 11.29.30 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-08-22 at 11.29.30.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-22 at 11.29.30 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-08-22 at 11.29.30 (3).jpeg

Son düzenleme:
İşte bu yüzden kasa alırken görünüşe değil işlevine bakıp alıyoruz😁 sizin yapabileceğiniz en mantıklı şey (bence) ya önden (veya arkadaki 2 fanı) 2 fanı söküp oraya radyatörü takarsınız, ya da pull-push yapıp radyatörün her iki tarafına da fan takarsınız😁 kolay gelsin😁 görünüşten vazgeçmeniz gerekebilir😁

2. söylediğiniz çok hoşuma gitti açıkçası nasıl düşünemedim bilmiyorum :D Eğer bir ortada başka bir Einstein yoksa çözüm bu hocam, zarif ve etkili :) Teşekkürler
Bu arada havada kalması problem yaratır mı, illa montelenip sabit durması mı makbuldür radyatörün?

Sizin dediğinizi anlayamadım, benim dediğimi yaparsanız şu şekilde duracak;
Eki Görüntüle 645627Radyatörün hem arkasında hem de önünde fan olacak, böyle yapmak daha mantıklı olur bence😁
Evet hocam, ben de buna benzer birşey demek istemiştim. Ama gözümde mi bir sorun var yoksa radyatörün fanları önden gelen havayı kasanın sol tarafına mı çekiyor? Ben direk öndeki fanlara paralel düşünmüştüm, rdayatör öndeki fandan çektiği havayı kasaya esinti şeklinde gönderecek şekilde. Benim söylediğim vs sizin gösterdiğiniz arasında peformans vb. ne farklar oluşur acaba?

Kasanın arka tarafta iki egzoz fan var radyatörü oraya takabilirsen çok iyi olur. Boşa çıkan egzoz fanları kasanın alt bölmesindeki fan yuvalarına takabilirsin. Bu arada resimlerde PSU ters takılmış kasanın yan kapakta PSU'ın hava alması için delikler mevcut PSU ters çevirip takarsan ısının düşmesi açısından daha iyi olur.

Son düzenleme:
Kasanın arka tarafta iki egzoz fan var radyatörü oraya takabilirsen çok iyi olur. Boşa çıkan egzoz fanları kasanın alt bölmesindeki fan yuvalarına takabilirsin. Bu arada resimlerde PSU ters takılmış kasanın yan kapakta PSU'ın hava alması için delikler mevcut PSU ters çevirip takarsan ısının düşmesi açısından daha iyi olur.
Hocam ne hikmetse bu kasa modelinde 2 psu kullandım ve 2 sinde de sabitleme vida konumlarının yerlerini denk düşüremedik. İşlerim de çok zamanınımı alıyor üzerinde bir beyin fırtınası yapmadım henüz açıkcası. Çünkü kısa vadede tesellim fanın hiç çalışmıyor olması :D. İlk bakışta bozukmu bu diye düşündüren psu geçenlerde ilk kez o boyutta bir kamyonun çıkarmasını beklediğim sesle fanlarını dönüdrmeye başladı. Ortam nispeten karanlık olmasına rağmen fanlar gözle fark edilir derecede yavaştı, emin değilim ama 300-400 rpm arası gibi. -35 dk çalıştı sonra durdu. Sanırım ara ara yine çalışıyordur(umarım :D), ama yine de cpu+gpu full 3 fan çalışırken dikkat kesilip sesi biraz kısmazsan duyulmuyor. Ancak tek başına o rpmlerde il bakışta garip göreünecek ama tüm kasada son hızda çalışan 8 fanın sesi kadar rahatsılık veriyor yani öyle bir garip bir sesi var. Netten yaptığım 10dklık araştırmada bu oaly hakkında iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar konu başlığı buldum. Zaten 24 saat kullansam toplam en fazla yarım saat döner onun fanları en fazla 45 olsun. Psu yuda acayip bir fiyata 850 ye aldığım için, olay beni etkilemiyor gibi olduğundan kasanın yapısını plansız bozmamak adına bu şekilde geçiştirdim.

Ama dediğiniz gibi yapmaya çalışırsam aklıma şu takılıyor, benim galax gpu nun o iki tane fana maşallah çok etkililer. Sinirimi bozacak kadar yüksek sesli değiller ama direk tamperli cama vuran hali hazırdaki stock soğutucu ile kolayca 60-70 derecelere çıkan hava o camı neredeyse o sıcaklıklara getiriyor bazı anlarda sanırım ki cam hafif dışa doğru hafif hafif genleşmiş :D. Tabi gpunun bahsettiğim güzel soğutmasıyla, %95 ve OC de saatler sonra bile 70 dereceyi geçmiyor iken doüal olarak bu durum kasada da cama daha yakın durmasından kaynaklı daha istekli şekilde bol miktarda sıcak havayı iletebiliyor. Bu şekilde kasanın içindeki sıcak hava ki zaman zaman elim ile kontrol etmek istediğim nadir anlarda alttaki egzos fanı bir hayli sıcak hava üflüyor oluyor, ama üstündeki fan neredeyse altakinin yarısı kadar sıcak hava boşaltıyor.Bu durumda bu sıcaklık toplamının nereydeyse %60 ının işlemciden olduğunu varsaysak bile radatörün soğuması için gereken havanın kasadaki sıcak hava olması cpu sıcaklığını yüksek OC de 70C ve üstü sıcaklığa çıkma durumu olur mu? Stock soğutucu ile uzun süreli oynadığım warzone oyunlarında bir müddet sonra da cpu sıcaklığı 60-75 C den, anlık 80lere çıkmaya başlıyor(şu anlık imkanlar elverdiği ölçüde 4,15 Ghz, 1,275V ile, standart bir cooler master 240 lık soğutucu 4,3-4,4 zorlmaya niyetim var, en azından denemeye). Biraz uzun oldu ama iyi ifade edebildim sanıyorum. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Radyatörle hava soğutucu arasında çok fark var. Hava soğutucu işlemciden ısınan havayı soğutucu bloktan soğutup kasa içerisinde arkadan ve üstten tahliye ediyor. Sıvı soğutucu ise işlemci ısısını doğrudan radyatöre gönderiyor orada konumuna göre soğutulan havayı içeri veya dışarı tahliye ediyor. Yani demem o ki sıvı soğutmayı tahliye bölgesine takarsan kasanın içerisinde sadece ekran kartının sıcaklığından oluşan hava dolaşacak haliyle kasa içi sıcaklığı oldukça düşecektir.

PSU akıllı fan teknolojisi anladığım kadarıyla ilaç olmuş görünüyor. Yine de uzun vadede PSU fanının kasa içerisindeki sıcak havayla temas etmesindense kasa içinden bağımsız dışarıdan soğuk hava alıp arkadan tahliye etmesini bir şekilde sağlamaya çalış derim.

Geri
Yukarı