5 kişilik aileye 100 Mbps hız yeter mi?

Taptic

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Aralık 2016
Mesajlar
10.607
Makaleler
6
Çözümler
131
Fazlasıyla yetmeli normal şartlarda. Aynı anda 3-5 kişinin 4K içerik talebi olduğu evde bile 200 Mbps ile çok rahat hizmet almıştım zamanında. Şimdi 500 Mbps hıza sahibim, hiçbir farkı yok eski pakete göre. Benim kullanım tarzıma fazla sayılır bu hızlar.
 

Barisdkmn

Decipat
Katılım
15 Şubat 2021
Mesajlar
3.736
Çözümler
9
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hocam hızdan ziyade iyi bir modem de lazım. Mu-mimo özelliğine sahip olması bence kalabalık ağlar için en önemli şey. Örneğin bizim evde biri upload yaptığı zaman diğer herkeste download çöküyor. Onun dışında 80 Mbps 4 kişiye yetiyor bizim evde.
 

YKS Yolcusu

Hectopat
Katılım
2 Eylül 2020
Mesajlar
1.527
Makaleler
1
Çözümler
1
Yer
Bursa
Video, sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları gibi günlük kullanımlarda sıkıntı olmaz. 75 Mbps download ile 4 kişilik kullanımda gayet yeterli oluyordu bizde. Hatta bazen bilgisayarda yüksek boyutlu bir indirme yaparken bile kullanımda çok da fark oluşmuyordu.

Ayrıca modeme kabloyla bağlanmaya özen göster.
 

Özgür Gurucan

Hectopat
Katılım
5 Aralık 2017
Mesajlar
512
Çözümler
3
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
internete bağlanma şeklin nedir? ethernet ise gayet iyi hız fark etmez ping'de (oyun içinde).

Keza aynı şekilde Wi-Fi'de oyle. Eger güclü bir modem ve iyi bir wifi baglantısı (uzak olmayan) iyi bir wifi kartı takılı PC ise ping hiç yaşamazsın. ping hız değil, bağlantı kalitesi ile belirleniyor.Eski evimde 24 mpbs internet vardı. hem tv ye hem pc'ye ethernet ile bağlı oldugundan asla ping sıkıntısı yaşamadım. Üstelik PC'de iP TV ve Netflix izleniyordu sürekli.

Ama telefonlar da biraz hız problemi yaşanıyordu o da modem wifi'si çöptü :D

Kaliteli Wi-Fi li modem aldıktan sonra bu problemde ortadan kalkmıştı.

Dediğim gibi, bağlanan cihazların ve modemin kalitesi cok ciddi etken bir de mesafe.

Şu an ki evimde 1gbps internet kullanıyorum kablom arızalıydı, ciddi ping sıkıntıları yaşadım. Kabloyu değiştim cayır cayır. 1ms ile LoL oynuyorum şu an.
 
Yukarı