5 kişilik aileye 100 Mbps hız yeter mi?

Diğer kişilerin kullanımına bağlı bir durum. 4 kişi aynı anda 2K-4K video izlemeye kalkarsa veya yüksek dosya indirimi yaparsa sorun çıkabilir. Lakin genel kullanımda yeterli gelecektir.
4K içerik ortalama 12-15Mbps arası tüketiyor. 4 kişi aynı anda 60-70Mbps tüketim olur.

Geriye 30Mbps kalıyor. Bununla da çok rahat indirme yapılabilir. Burada modem faktörü yok. Ortalama bir modemle sorunsuz kullanım sağlanır.

@Ulunay Modemle arasındaki mesafeyi belirtmiş, kablosuz bağlantı yaptığını varsaydım. 5GHz ile bağlanmış olsa dahi dediğim gibi 4 kişi aynı anda bağlandığında dediğiniz gibi ortalama 70Mbps bir kullanım söz konusu. Arkadaşta 5GHz'den 90Mbps bir hız alıyor olsa ortalama 15-20Mbps kalıyor kendisine. Tabii, bu yaptığımız Mbps hesabı reelde farklılık gösterebilir. 1 metre olduğunu söylüyor fakat arada duvar varsa aldığı hız da azalacaktır.

Şu hız sınırlandırma muhabbetini diyorum. Misafir ağı falan diye bahsetmişler ya üstte. Onu kastediyorum.
Vallahi İnternet geldi taş gibi. sabit 53 54 pingle oynuyorum. Eğer ileride dalgalanma yaparsa veya İnternet hızı yetersiz kalırsa o yöntemleri uygulayacağım. Herkese teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı