50 yıllık bina büyük İstanbul depremine dayanır mı?

mertaksoy66

Hectopat
Arkadaşlar biz İstanbul'da oturuyoruz binamız 50 yıllık ilk başta çok sağlammış şu an ne durumda bilmiyorum geçenlerde kontrol etmek için ekip geldi binanın bodrum kolonları sağlam mühürlenecek hasarlı bir durum yok demişler. Sizce uzmanların söylediğine göre gelecek olan büyük İstanbul depremine tahminen 7,4 olan bizim binanın eski olmasına rağmen dayanma ihtimali var mı? Bazı kolonlarda hafif çatlak var ama eski olduğu için sıva çatlağı olabilir diyor komşular, sizce korkmalı mıyım? Bir sene sonra taşınacağız sizce psikolojimi bozmama gerek var mı? Zemini sağlam bir yerde oturuyoruz eğer yılacak olsaydı gelen ekip söyler miydi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Unutmayın hayat bu bakarsınız en sağlam bina bile yıkılır.
Doğru düzgün bir zemine yapılmış, projesine uygun inşa edilip kaliteli materyaller kullanılmış bir bina 7.4'lük depremde neden yıkılsın? Bu tür şeylerin şansla ilgisi yok.

@mertaksoy66 Yıkılır mı yoksa ağır hasarlı olarak duvarları dışarı patlamış bile olsa içindekiler çıkana kadar ayakta kalır mı belli olmaz. Zemin sağlamsa şansın daha yüksek, sahil şeridinde oturuyorsan o şans çok daha düşük olur. O kadar eski binalarda zaten beton dediğin sürede sertliğini büyük oranda kaybeder, deprem yönetmeliğine göre yapılmışsa bile o yıllardaki gevşek yönetmeliğe göre ince düz demir kullanılmıştır ve sayısı fazla değildir, beton sertliği çok düşüktür. Bunun da üstüne o yıllarda yapılan binaların kumları tuzdan iyi arındırılmıyordu, hatta 1.5 yıl önceki orta büyüklükteki depremde bile çatlağı çıkan binalardaki beton içinde olan deniz kabukları görülüyordu.

Kısacası imkanınız varsa daha küçük ve daha uzakta bile olsa yeni bir binaya geçmeye çalışın, mümkünse sahil şeridinde olmasın. Deprem çantası da bina yıkılmazsa işe yarar, o kadar eski ve "şimdiki binaların" aksine kötü yapılmış eski binalarda işinizi şansa bırakmayın. Korkutmamak için iyimser söylemde bulunanları da dinlemeyin, eski olup da Türkiye'de depreme gerçekten dayanıklı olan bina oranı %5 bile değil yapı stoğunda. Ciddi bir durum var ortada ve bu durum bir hayatta kalma meselesi. İyimserlikle, telkinle ya da şansla karşılanacak bir şey değil olması beklenen deprem. İyi yapılmış binalarda iyi zeminde olsalar bile orta düzeye kadar hasar yaratması beklenen bir depremin, yaşından ve 5.7 gibi ufak depremlerden dolayı çatlaklar oluşmuş binadaki etkisini düşünsün ailen.

Son düzenleme:
Psikolojinizi bozmanın alemi yok deprem çantası hazırlayın ve unutmayın hayat bu bakarsınız en sağlam bina bile yıkılır.
Deprem çantası bina yıkılınca korumuyor ki. Bina yıkıldığında betonların arasında kaldığında yaşam üçgeni oluşturmaz isen yaşama şansın zaten yok. Bir de depremin paniğiyle adam çantayı mı alsın. Ben arkadaşın yerinde olsam binayı terk ederdim ailemle birlikte gerekirse köyüm varsa köyüme dönerdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı