Olması beklenen Marmara depremine karşı önlem alınmaması canınızı sıkıyor mu?

Ne önlemi alınmasını bekliyorsunuz?

Fay hatlarının dümdüz üzerine ev yapılmaması için denetim yapılmasını ,yapılan evlerin yıkılıp ev sahibi ve kiracıların mağdur olmayacak şekilde bir yere yerleştirilmesini, evlerin kolon ve temellerinin sağlam malzemelerle atılmasını ,her şey devletten beklenmez lakin bizim halkımızın içinde şerefsiz 2 3 para için insan hayatıyla oynayan çoktur, devletin şu an yapılmaya çalışan kentsel dönüşüm gibi projeleri daha evvel facia yaşanmadan önce yapmaya başlaması lazımdı. isteğimiz rahat bir ölüm enkazın içinde uzuvları kopmuş bir şekilde acıyla ölmek değil.

Son düzenleme:
Fay hattını 10 cm genişliğinde purussuz bir kanal sanıyorsunuz herhalde.
Yapan adam her yere yapıyor.

Havadan para üretimi daha bulunamadı. Öyle he deyince koca şehir yıkılıp tekrar yapılamıyor.

Ülkede neredeyse hiçbir evin kolonu ve temeli yeterince sağlam değil. Buna tüm zamanlarda yapılan evler dahil. 6 Şubat'ta yıkılmayan evler de dahil.

Para icin İnsan hayatıyla oynayanlara gerek yok. Yönetmeliğe uygun yapılan ev bile yeterince iyi değil. İlk sorun para olmaması. Ikinci sorun para olsa bile yeteri kadar iyi olanın yapılmasının şart olmaması. Üçüncü sorun denetleme olmaması.

Avrupa ülkesinde iyi kötü deprem olan yerlerde yönetmeliğe bakın bakalım beton sınıfı şartı neymiş. Sonra da bizim ülkeye bakın. Bizden daha hafif depremlere karsilasan adamların aldığı önlemi bile almıyoruz.

Önlemi alsan dahi denetleme yok. Instagram vb. yerler elinizin altında. Herhalde saçma sapan beton dökümü videoları sadece benim karşıma çıkmıyordur. Herhalde evime yapsa bıçağı saplayıp üstüne düştü deyip 6 ayda çıkacağım adamın 3 yaşındaki çocuğun duvarı çizmesi gibi kablo döşemesi sadece benim karşıma çıkmıyordur.
Demirler ilk gün ucuz diye alınıp paslanmadan kullanılmıyor bu ülkede. Var olan kötü yönetmeliğe birebir uyduğuna ancak büyük projelere inanabilirsiniz. Onun da arkasında ne dönüyor bilinmez.
Geçen tonla yıllık evimizde sıva içi boru patladı tuvalette. Eski tuvaletler derin yapılırdı. Adam insaattaki çer çöp ne varsa doldurmuş. Deniz kabuklu betondan tasarruf yapmış. Normal bir işçinin mesai yaparak sıfırdan tek başına bina dikebilsigi yıllardan bahsediyorum. İyi betonun şahıs evi yapılırken istesen de alamadığın zamanlar. Elinle karistiriyordun betonu.
Düzgün is yapmayan adamın hakkı bu. Beter olsunlar. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Yapacak bir şey yok.

Bu olaylar her sektörde var. Düzgün iş yspmiyoruz. En basitinden ülkedeki araba sektörü neresinden tutarsan tut komedi. Mantıklı tek bir şey yok.

Su an yüksek yerlere buna öncelik verecek birisi gelse bile önce deprem yönetmeliğini değiştirmekle uğraşacak. Gerçi daha öncesinde ekonomi var ama hadi onu bir gecede halletti diyelim. Ondan sonra seçim vakti gelir zaten. İkinci kez seçilse olayı etkileyen diğer yönetmeliklerle uğraşsa ülkede o hareketten itibaren yapılan ilk düzgün bina 30-40 yılda yapılır. Hayal yani. Bizim ömrünüz yetmez. Biz yeni yapıldı yönetmeliğe uygun yapıldı deyip C25 diye söylenen binaları iyi sanip tonla para verip oturmaya devam edelim.

Konusu açılmadı ama açılmadan söyleyeyim. Izalator öyle her yere yapılmaz. Ev için gerek de yok. Düzgün yaparsın dayanır.

Çok eski binadan 1 yıllık binaya geçtik. 2 yıl oldu. Asansör sıkıntılı ve müteahhit projeyi acemilere vermiş kötü yapmışlar ve sürekli sorun yaşanıyor. Nasıl izin almış sizce? Yalıtım konusunda da sıkıntılar yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Beton C30 demiş yapı denetim şirketi. Numuneleri inşaattan aldığını söylemişler. Buna bile insan şüpheyle yaklaşıyor maalesef bu hale getirdiler bizleri. Çünkü müteahhitin zihniyetini anladığınızda yaptığı binaya da güveniniz kalmıyor.

Oğuzhan Uğur keşke müteahhit, yapı denetim, belediye, mimar hatta emlakçı ve ev alan mağdur olan kişiler dahil hepsini çıkartıp konuştursa diyorum. Neler vardır neler kim bilir.

Sürekli deprem uzmanı çıkartıp fayları anlatıyorlar şaka gibi cidden. Naci Görür bile dedi bizleri çıkartmayın fayları konuşmaya gerek yok babında laflar söylemişti.

Şu an ülkenin birinci önceliğinin deprem olması gerekiyor gerçekten de.

İnsanlarda para yok mecbur oturduğumuz yerden ayrılamıyoruz. Bizim oturduğumuz bina yaklaşık 20 yıllık falan. Binada çatlaklar var. Ev bizim fakat binayı yeniden yapmaya kalksan kaç milyon TL gidecek ve o para apartmanda kimse de yoktur. Üstüne hadi binayı baştan inşaat edecekler diyelim. E nerede kalacağız bir de ona ayrı para gidecek. Maalesef bu ekonomide kimse o kadar parayı bulamaz. Haliyle de iş işten geçti artık yapacak bir şey yok.

Kentsel dönüşüm için itiraz olunca erteleniyor sanırım öyle durumlar varsa bir şekilde anlaşma sağlanıp yada gerekirse mecbur tutup çoğunluğun kararı ile acil bu dönüşümü yapmak gerekiyor.

Gündemden birhabersiniz sanırım arkadaşlar. Daha geçen gün çıkan yasa ile devlet istediği yeri rezerv alan ilan edip üstündekilerin durumuna vs bakmadan direk çıkarabilecek veya yıkım kararı alabilecek. Bundan daha ala ne önlem olur alın işte. Evet deprem bir gerçek ama bu önlem önlem diye zırvalayanlar devlete o kadar güzel bir koz verdi ki koca İstanbul'un her yerinin şantiye ve rant yuvası olmasına sebep oldular. Alın size önlem.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı