Büyük İstanbul depremi

220376

Hectopat
Selam, her 250 yılda olan büyük İstanbul depreminin dönümüne geldiğimizi düşünüyorum. Maraş depreminde ölenlerin gerçek sayısı 1 milyonu geçtiği söyleniyor, kayıp kredi kartları ve operatör hatları üzerinden tahmin ediliyor.

Sizce İstanbul depreminde ne kadar kayıp yaşanır benim tahminim 6-8 milyon civarı. Zaten 16 milyon deniyor fakat 21 milyon kaydı olmayan kaçaklarla 25 milyon nüfusa ulaşmış durumda İstanbul.
Zaten yine fay hattının geçtiği yerler gariban semtler oluyor. Büyükçekmece Küçükçekmece Esenyurt avcılar tarafları. Nüfus da en çok bu illerde zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

6 Şubat depreminden sonra levha hareketlerinde hızlanma oldu ve yakın zamanda Malatya Adana ve birkaç ilde deprem oldu ve İstanbul'a doğru geliyor. Dün Marmara denizinde deprem oldu bu gidişle 1-2 haftaya kalmaz fay kırılır diye düşünüyorum.

2 sene önce yazın deprem olmuştu 5.4 şiddetinde o bile insanları korkutmaya yetmişti duvarlar beşik gibi sallanıyordu. Fakat 7 ve üzeri deprem tam bir facia olur. 99 depremi İstanbul değil Kocaeli Gölcük'te olmuştur, yani İstanbul depremi daha olmadı. Depremler doğu hariç İstanbul'da genelde yazın olacağını düşünürsek sokaklar bayağı bir ceset kokacak gibi görünüyor bu sıcaklarda.

Yaklaşan büyük felaket için sessiz kalmayın yorumlarınızı bekliyorum hep birlikte öleceğiz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklısın yağmalar ve çeteleşme olur, bunun örneğini Hatay da görmüştük. Ayrıca İstanbul çok büyük bir yer olası depremde ne kimse yardım edebilir ne de alabilir durumda olacak molozlardan.

İstanbul'da 3 milyon sığınmacı olduğunu düşünelim. 100 bini bence net bir şekilde olay çıkarır. İstanbul'da 300 bin binanın yıkılacağını düşünelim. 300.000X 10'dan 3 milyon ölü yapar. 20 gün erzak gelmedi desek 500.000 oradan birbirini öldürür. 3.500.000 kişi sadece İstanbul'dan çıkıyor. Yangınları daha olaya katmadım. Benim evim e-5'e yakın. Büyük ihtimalle e-5'ten tekirdağa kaçacağız eğer hayatta kalırsak. Bina yıkılırsa 3.500.000 kişiden 4'ü olmamız muhtemel. Bu senaryonun tek parçada kırılması halinde olacağını düşünüyorum ki bu da 7.5-7.7'lik bir depreme tekabül ediyor yaklaşık olarak. Eğer 2 parçada kırılırsa 7.2+7.2/ 7 7.3 tarzı kombinasyonlarla daha kötü senaryolar ortaya çıkabilir. Bu arada 7.5-7.7'lik bir deprem tahmini 1, 5-2 dakika sürecek. Ben bu aralar geceleri uyuyamıyorum. Büyük ihtimalle yaklaşıyor.

Beşiktaş'a fazla bir şey olmaz muhtemelen ama olursa sessizce ölümü beklemeyi düşünüyorum, yatağımdan aşağı inene kadar bina yıkılmış olur. Aşağı atlayayım desem kot farkıyla 4 kat 6 kat yüksekliğinde olduğundan seçenek bile değil. Hasar alır da çıkabilirsek onu da o zaman düşünürüz. Şimdiden geçmiş olsun, buna sebep olanların da kafalarına tüküreyim ben. 🙂

Bu depremde bursa ne kadar etkilenir bilen birisi cevap verebilir mi veya İstanbul kadar etkilenir mi?

Olması muhtemel deprem için ne söylenir bilemem ama depremden daha kötüsü sonrasında yaşanacaklardır. Eğer ki kontrol altına alınamazsa nelerin olacağını siz hayal edin.

Bu depremde bursa ne kadar etkilenir bilen birisi cevap verebilir mi veya İstanbul kadar etkilenir mi?
Deprem 7 büyüklüğünde de olabilir, 7,6 büyüklüğünde de olabilir.
İstanbul'un neresinde olacağı da kesin değil, en büyük ihtimalle Adalar olsa dahi.

Bursa'nın geneli için orta-yüksek hasar gibi gözüküyor ama hangi ilçede olduğunuz etkiler.

Geri
Yukarı