Olması beklenen Marmara depremine karşı önlem alınmaması canınızı sıkıyor mu?

IBarış

Megapat
Makaleler
17
Yer
İzmir, Türkiye
Daha fazla  
Malumunuz, 10 yıl içinde olacağı beklenen bir Marmara depremi var. Bu sadece İstanbul'u değil, Tekirdağ, Gölcük, Bursa, Edirne, Bandırma, Yalova ve İzmit gibi birçok şehiri daha etkileyecek. En iyi senaryoda 700 bin insanın ölümünden bahsediliyor ve ülke ekonomisinin çöküşüne kadar gidiyor. Zaten bu da ülkenin işgal edilmesine yol açabilecek bir seviye.

Kahramanmaraş ve Gaziantep depreminden sonra Marmara depreminin etkisini göstereceği çoğu şehirde sözde kampanyalar, sözde dönüşümler başlatılmıştı ve hepsi 2 ay sonra söndü ki buna muhalefetin elindeki ve Türkiye'nin en büyük şehiri olan İstanbul da dahil (AKP'li veya CHP'li değilim). Yani olay yine kendi ceplerinde dönmeye başladı, olası bir deprem unutuldu ve insanlara mezar olacak o binalar kimsenin umurunda dahi olmadı. Herkes gövde gösterisini yapıp tekrardan köşesine çekildi ve yine herkes kurbanlık koyun gibi beklemeye başladı.

Siz bu durumlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kadar büyük bir deprem beklenirken kimsenin umurunda olmamanız sizi nasıl hissettiriyor?

Son düzenleme:
Önlem alınmazsa çok kötü sonuçlar doğuracak. Maraş depreminde yardımların çoğunun İstanbul'dan gittiği gibi yaklaşık 16 milyon kişinin yaşaması durumu daha da kötüleştiriyor maalesef.

Böyle düşünüyorum ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yönetimsel önlemlerde eksiklikler olsa da en azından bireysel bazı önlemler alınabilir; Rehber: Depreme karşı alınabilecek önlemler

Çevremdeki eski binaları görünce o kadar korkuyorum ki. Allah korusun bir depremde yıkılacak yüzlerce bina var. İlçe merkezlerinde 70'li ve 80'li yıllardan kalma çok bina var. Pendik'te kentsel dönüşüm hızlandı, yıllardır bildiğim çoğu bina yıkıldı, yenisi yapıldı. Kartal'da ise yeni yeni başlıyor. Eski SSK hastanesini nihayet yıktılar.

Şu an fazlasıyla çalışmalar yapılıyor. Her yerde kentsel dönüşüm var. İş işten geçti. Deprem ülkesi olmamıza rağmen inatla denetimsiz, plansız yapılaşmalar yapıldı. Deprem ülkesinde imar affı çıkartıldı. İş işten geçmiş olsa da ülkenin kaynaklarının çok büyük bir kısmını depreme hazırlık için kullanmaları lazım. Umarım ülkece bir ders çıkmıştır şu deprem için. İstanbul depremi sonrasında ders çıkarmalık bir durum kalacak mı bilmiyorum.

Çevremdeki eski binaları görünce o kadar korkuyorum ki. Allah korusun bir depremde yıkılacak yüzlerce bina var. İlçe merkezlerinde 70'li ve 80'li yıllardan kalma çok bina var. Pendik'te kentsel dönüşüm hızlandı, yıllardır bildiğim çoğu bina yıkıldı, yenisi yapıldı. Kartal'da ise yeni yeni başlıyor. Eski SSK hastanesini nihayet yıktılar.
Ben de Pendik'te yaşıyorum. Pendik'in her yerinde kentsel dönüşümle daha büyük ve düzgün projeler yapıyor dediğiniz gibi. Kartal'da da epey var gene. Marmaray ile geçerken sürekli yıkılan binalar görüyorum.

Ben de Pendik'te yaşıyorum. Pendik'in her yerinde kentsel dönüşümle daha büyük ve düzgün projeler yapıyor dediğiniz gibi. Kartal'da da epey var gene. Marmaray ile geçerken sürekli yıkılan binalar görüyorum.
Dönüşümlerin olduğunu görmek ne güzel, keşke en çok buna bütçe ayrılsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı