500-700km arası mesafede neden kargolar 3 günde geliyor?

LeonS.Kennedy

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler.
Amazon'dan alışveriş yapıyorum.
Ürünün gönderildiği yer Kocaeli (zaten Amazon'un genel şubesiymiş)...
Gönderileceği yer ise Karaman. Kocaeli ile Karaman arası toplamda 700km. Toplamda 8-9 saatlik yol mesafesi( daha da kısa olabilir).
Normalde kargolar, saat 18'den sonra yola çıkarlar (mış duyduğuma göre).
O halde sabah erkenden gelmesi gerekirken, neden sürekli aktarma yapıyorlar da kargolarımız 3 günde geliyor?

Çünkü tek sizin için çalışmıyor kargolar. Belli bir planları var, gidecekleri rotalar önceden belirleniyor. Sırf senin ürünü taşmıyorlar yani, senden önce de bırakılacak yerler var.

Çünkü tek sizin için çalışmıyor kargolar. Belli bir planları var, gidecekleri rotalar önceden belirleniyor. Sırf senin ürünü taşmıyorlar yani, senden önce de bırakılacak yerler var.
Kargo çalışma prensibini sordum, eleştiriye gerek yok.

Eleştirmedim zaten. Prensibi anlattım, yanlış anlamayın.
Sorum şu.
Geçenlerde istanbul'dan ürün aldım ve 2 günde geldi, okey, tamamdır...
Ama Ankara'dan ürünüm gelecekti, Ankara ile Karaman arasında nerede baksan 3 saatlik yol var ancak ürünüm 3 günde geldi :D

@LeonS.Kennedy firmadan firmaya değişebiliyor. İşlemler, kayıtlar vb. şeyler için içine girince süreler değişebiliyor. Dağıtıma çıkma saatleri vb. şeyler de işin içine giriyor. Kargo yoğunluğu da önemli bir etken. Sizin kargonuz dağıtıma çıksa bile o gün içinde teslim edilememiş olabilir, o vakit tekrar gönderilip yarını bekler.

Lafın kısası; birden çok durum mevcut. Her biri gerçekleşmiş olabilir. Ortalama kargoların ulaşma süresi zaten 3-7 gün arasıdır. Daha erken de geç de gelebilir ama genel olarak bu aralıktadır.

Sorum şu.
Geçenlerde İstanbul'dan ürün aldım ve 2 günde geldi, okey, tamamdır...
Ama Ankara'dan ürünüm gelecekti, Ankara ile Karaman arasında nerede baksan 3 saatlik yol var ancak ürünüm 3 günde geldi :D

Aktarma merkezleri yüzünden
En az 1 gün bekleyen kargo bile oluyor orada

İlk gün, kargonun yola çıktığı şehirden sizin bulunduğunuz şehirdeki transfer merkezine gelir. İkinci gün ise transfer merkezinden, size dağıtım yapılacak olan şubeye gelir. Üçüncü gün ise dağıtıma çıkar.
Aynı gün teslim olmayan kargolar genelde 2-3 gün arasında geliyor zaten. Daha uzun sürdüğü durumlar da var tabii.

Geri
Yukarı