500 TL SSD Tavsiyeleri

Bütçe
500
Merhaba arkadaşlar, "500 TL SATA SSD Tavsiyeleri" adı altında bir konu hazırlamaya başladım. Bu konuda sizlere belirleyeceğim bütçe seviyeleri içinde önerdiğim SSD'leri teknik özelliklerine göre sıralayacağım.

İlk olarak belirtmek istediğim bir şey var. Belirtilen SSD'lerin hızları, TBW değerlerine körü körüne inanmayalım. Sistemden sisteme, takıldığı SATA portuna, SSD'den SSD'ye değişecek faktörler. SSD'nin örneğin 150TBW veri yazma ömrünü doldurduğunda stabil çalışmayacak diye bir durum yok. 150 TBW yazma boyunca stabil çalışacak diye bir durum da yok.

Şimdi başlayabiliriz. Alt sınır olarak 200 TL'yi seçtim.
Düşük bir bütçe. 120 GB SSD'lere bakabiliriz ancak. Bu fiyat bandında önereceğim 3 SSD var.

1- Patriot Burst 120 GB SATA III SSD.
Kendim de 240 GB'lık modelini kullandığım bu SSD'den hoşnut kaldığımı belirtmek isterim. 40K okuma 50K yazma için IOPS değerleri sunmuş. Bunun yanı sıra uzun (75TBW) veri yazma garantisi ve 560-540 MB sıralı okuma ve yazma hızlarına sahip.

2- Apacer Panther AS340 120 GB SATA III SSD.
Apacer AS340 modeli sitesinde 550 MB sıralı okuma, 500 MB yazma hızına ve 80K IOPS değerine sahip olduğu yazıyor. Ayrıca Apacer AS340 120 GB modelinde 70TBW'lik bir veri yazma ömrü veriyor.

3- Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD 120 GB SATA III SSD.
Gigabyte GP "çok uzun" modelinin sitesinde 500 MB okuma ve 380 MB yazma değerlerine sahip olduğu yazsa da 240 GB modeli 420MB/s belirtilen yazma hızını rahatlıkla geçiyordu. 120 GB modelinde durum nasıl bilmiyorum. Bu modele sahip olanlar test yapıp cevaplarsa sevinirim.
IOPS değerlerine geldiğimizde 50-60K IOPS sunulmuş. Gigabyte veri yazma garantisini 3 yıl veya 75 TBW olarak belirtmiş.

300 TL bütçe aralığında önereceğim modeller yine aynı arkadaşlar. Yalnızca 240 GB modelleri.

WD Green modelini önermek isterdim ancak forumda sık yazma hızı düşüklüğü konusunda şikayet gördüğüm için güvenmediğim bir model.

Patriot Burst 240 GB modelinde de neredeyse aynı hızları vaat ederken IOPS değeri 60-80K olarak belirtilmiş. Veri yazma ömrü ise 180TBW.

Gigabyte ise 100 TBW veri yazma ömrü sunarken yazma hızını da 420'ye çıkarmış. Ancak Gigabyte 240 GB modelinde bu hızı rahatlıkla geçebiliyor. IOPS'ye geldiğimizde 50-75K IOPS değerleri belirtilmiş.

Apacer ise 550-520 MB okuma yazma hızı ve 140 TBW veri yazma garantisi vermiş.

Aslında ben bu 3 SSD arasından kesinlikle Patriot Burst modelini seçerdim, diğerlerini alternatif oluşturmak amacıyla ekledim diyebilirim.

400 TL bütçeye çıktığımızda biraz daha geniş önerilerim var.

1- Crucial MX500 250 GB SATA III
Crucial MX500 bu bütçe aralığında seçilebilecek en iyi SSD'lerden. Teknik özelliklerine bakacak olursak 250 GB modelinde 560-510 sıralı okuma yazma hızları, 95-90K gibi bir IOPS değeri var. 3D NAND yongaya sahip. Ayrıca Crucial 250 GB modelinde 100TBW yazma ömrü sunmuş. Bu özelliklerin haricinde 256MB kadar büyüklükte bir DRAM Cache'ye sahip.

2-Kingston KC600 256 GB SATA III
Kingston KC600 modelinde 550-500 MB sıralı okuma yazma hızları ve 256 MB kadar bir DRAM'e sahip olduğunu belirtmiş bu modelde. Diğer modellerde olduğu gibi 3D NAND yongaya sahip. IOPS değerlerine baktığımızda ise 90-80K arası bir değer görüyoruz. Ayrıca MX500 modelinden daha yüksek olarak 150TBW'lik bir veri yazma ömrü var.

3- Samsung 860 Evo 250 GB SATA III
Bu bütçede en çok önerilen SSD'lerden birisi. Milli SSD'miz. Samsung'un SSD kalitesini görmeden teknik açıdan incelemeye başlayalım.
550 MB sıralı okuma, 520 MB sıralı yazma hızlarına sahip. Samsung 860 Evo modelinde 512 MB DRAM Cache kullanmış. Ayrıca Samsung sitesinde 860 Evo'da 136 katmanlı 3D V-NAND yongasını kullandığını belirtmiş. Samsung 860 Evo'da 150 TBW'lik bir veri yazma ömrü belirtilmiş. Ayrıca Samsung 5 yıl veya 2400TBW yazmaya kadar garanti veriyor. 98K-90K IOPS değerleri. Yine diğer alternatiflerinden daha yüksek bir değer.

4- SanDisk Ultra 3D 250 GB SATA III
500 GB modelini forumda sıklıkla önerdiğimiz Ultra 3D 250 GB modelini de eklemek istedim. Bu da bu bütçe grubunda önereceğim son SATA SSD olacak. Yanlış hatırlamıyorsam WD Blue ile aynı üretim diskler. 550 MB sıralı okuma, 525 MB sıralı yazma hızının yanı sıra 100TBW veri yazma ömrü ve 95-81K IOPS değerlerine sahip. SanDisk Ultra 3D DRAM bulunduruyor ancak kapasitesi
Hakkında bir bilgi bulamadım.

Bu 4 SSD arasından tercihim Samsung 860 Evo olurdu. Diğer modellerin de Samsung'dan pek aşağı kalır yanı yok tabii ki. Bütçe yetersiz gelirse tercih edilebilir. Özellikle Kingston KC600 ve Crucial MX500'ün pek önerildiğini görmüyorum, yer vermek istedim bu konuda.

500 TL gibi bir bütçede aslında SSD ararken biraz kıtlık yaşadım. Bu yüzden 50 lira kadar bütçeyi esnettim. Çünkü bu bütçede en azından 480-500 GB bir SSD önermek istiyorum açıkçası. 600 lira gibi bir bütçeye çıkılırsa veya 240-250GB depolama bakılırsa alternatifler çoğalabilir.
1- Samsung 860 Evo 500 GB SATA III
Samsung 860 Evo modelinin 250 GB depolamasında olduğu gibi DRAM, Sıralı okuma/yazma hızları, IOPS değerleri değişmemiş. TBW değeri 500 GB seçeneğinde ikiye katlanıyor. 300TBW ve 5 yıl veya 2400TBW garantisi var. Normalde fiyatı 600 lira civarı oluyor, şimdilerde 550 liraya bulunabilmekte.
2- SanDisk Ultra 3D 500 GB SATA III
Tüm değerleri 250 GB modeliyle aynı gözüküyor. Yalnızca TBW değeri 200 TBW olmuş.

Evet arkadaşlar, bu konuda elimden geldiğince, olabildiğince detaylandırarak 500 liraya kadar bütçede SATA SSD tavsiyelerimi belirttim. Aralıklarla uğraştım ancak bu rehberi hazırlamam yaklaşık 1-1.5 saatimi aldı. Konu hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca özel olarak fikirlerini almak istediğim bu konuda bilgili olduğunu düşündüğüm hocalarımı da etiketlemek istiyorum.
@Soaris @Samotne Ciasteczka @passat

Ha, hani şu ''işlemci soğutucusu çıkarılırsa ne olur?'' videosunda hile yapan kanal mı?

@hakan yaeger Ellerine sağlık. Bunun M.2 olanını açarsan da tadından yenmez.
Teşekkürler hocam. M.2 SSD'ler hakkında şu anlık yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünmüyorum. Biraz araştırma yapıp bu konuda bilgimi arttırırsam açabilirim. Şu an aklımda buna benzer bir rehberi kasa ve güç kaynaklarında yapmak var.

Ha, hani şu ''işlemci soğutucusu çıkarılırsa ne olur?'' videosunda hile yapan kanal mı?

Coolergate mi yapmışlar yani? Merak ettim.

Şu video mu bahsedilen? Bunu bulabildim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı