5000 TL sistem önerisi

etorphine

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bütçe başlıkta belirttiğim gibi belki zorlarsam 6000 TL'de çıkabilirim ancak zor gözüküyor. Monitör hariç bir sisteme ihtiyacım var. Kullanım amacım grafik tasarım ve oyun/multimedya şeklinde olacak. Birden fazla tasarım programı aynı anda açtığım oluyor. Bunun için işlem gücü yüksek bir bilgisayara ihtiyacım var.

Mac al şeklinde önerilerde bulunanlar olabilir ancak sadece grafik işleriyle uğraşmayacağım için mac ekosistemi benim için yeterli olmuyor. Ayrıca 5 - 7K arası para harcayıp donanımı düşük bir bilgisayara sırf marka adından dolayı para ödemek hoşuma gitmiyor.

Benim aklımda olan bileşenler şu şekilde. Sizin ve moderatör arkadaşların önerilerine de ihtiyacım var.

Anakart olarak MSI Tomahawk veya Asus Z170 Pro Gaming
Bellek G.Skill RipjawsV 16GB Kit 3000 MHz CL15
İntel Core i7 6700K
Asus GTX 1060 STRİX 6 GB GDDR5 192BIT DX12
Seagate 3,5″ 2TB Barracuda 7200 RPM
Samsung 250GB 850 EVO M.2 SSD
Corsair Carbide Spec Alpha Kasa
SilverStone Tundra Serisi TD03-LITE
Cooler Master G750M 80PLUS güç kaynağı

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba. Kendimde sistem toplayacağım. Bu fotoğraftaki ekran kartını GTX 1080 ile yer değiştirirsen 5800 TL civarı tutuyor. Kesinlikle uzun ömürlü bir sistem olur. İsterseniz anakartı düşürebilirsiniz. Ben ileride sıkıntı yaşamamak için O.C özellikli anakart koydum.
Ekran Alıntısı22.JPG

Şöyle bir şey tavsiye edebilirim. Zamanında $1500 satılan işlemci şu an 60-70 dolara satılıyor. Eski bir işlemci ancak performans olarak 6700-K'dan güçlü. x79 tabanlı bir sistem olacak dört kanal DDR3 olacak.
Intel Xeon E5-2670 2.60 Ghz 20 Mb 8-Core CPU Processor SR0H8 115W
Bu da test puanı;
PassMark - Intel Xeon E5-2670 @ 2.60GHz - Price performance comparison
Bunu alsanız 80 dolara kargo falan dahil 240 lira tutar. Kaldı 4760 lira.
Ekran kartı : Galax GTX1070 8GB 256Bit GDDR5 EXOC 3xDP/HDMI/DVI
Bellek : Kingston HyperX Beast 16GB DDR3 1866MHz CL9 SR 1Rx8 Siyah PC Performans Belleği Kit (4x4GB) HX318C9T3K4/16
SSD : Samsung 750 EVO 250GB 2.5 inç SATA III SSD
Toplam 5110 lira.

Ben olsam böyle sistem toplardım. Ki ileride toplayacağım 40 hat sayısı ve dört kanal destekli işlemci 300 lira. Eski olmasından dolayı böyle. 32 nm belki ama şu anda 14 nm işlemcilerle kapışıyor.
Bakınız 28 hat sayısına sahip 5820 K.
PassMark - Intel Core i7-5820K @ 3.30GHz - Price performance comparison
Ya da 1700 liraya yine 28 hat sayısına sahip 6800 K.
PassMark - Intel Core i7-6800K @ 3.40GHz - Price performance comparison
Aralarında fazla fark yok. Belki tek çekirdek performansı yüksektir ancak seni bu ilgilendirmez kullanacağın tüm programlar bütün çekirdeği kullanacak (8+8).

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da videosu. Bazı test sonuçları veriyor biraz fikir sahibi olursun.

Hocam merhaba. Kendimde sistem toplayacağım. Bu fotoğraftaki ekran kartını GTX 1080 ile yer değiştirirsen 5800 TL civarı tutuyor. Kesinlikle uzun ömürlü bir sistem olur. İsterseniz anakartı düşürebilirsiniz. Ben ileride sıkıntı yaşamamak için O.C özellikli anakart koydum. Eki Görüntüle 178522
Teşekkür ederim güzel gözüküyor hayırlı olsun. Nereden toplayacaksınız sistemi ? Kendiniz mi montajlayacaksınız yoksa hazır mı gelecek ?

Sinerji üzerinden toplayacağım hocam 35 TL montaj ücreti var onu da ekledim zaten kendim riske girmek istemiyorum.
İnternette epey olumsuz yorum var burası hakkında . Parçaları farklı yerlerden uygun fiyata alıp deneyim sahibi bir arkadaşla kendim montajlamayı düşünüyorum açıkcası . Ancak fiyatları oldukça uygunmuş. Teşekkürler.

İnternette epey olumsuz yorum var burası hakkında . Parçaları farklı yerlerden uygun fiyata alıp deneyim sahibi bir arkadaşla kendim montajlamayı düşünüyorum açıkcası . Ancak fiyatları oldukça uygunmuş. Teşekkürler.
İlk zamanlarında sıkıntılı firmaydı fakat sonradan düzeldiler. Forumda çoğu kişi bu aralar sorun yaşamıyor yinede kendiniz bilirsiniz tabi kendiniz toplayabiliyorsanız daha güvenilir ve sağlam olur.

Hocam benim yazdığımı gördünüz mü acaba? X79 tabanlı bir sistem hani boru değil. :) Onu da bir düşünün derim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı