532 km ile hız rekoru Tuatara'da

Dostum ben karma karışık anlattım biraz doğrudur, kısaca ben "muscle" araçları sevmiyorum.
Şu anda iyice karıştırdın her şeyi, neyin ne olduğunu biraz daha mı çok araştırsan acaba? :)

1- VTEC ve şanzıman alakasız şeyler. VTEC bir motor teknolojisinin adıdır. O hissiyatını biz bilemeyiz dediğin arabalarda da o motor yok.

2- Bir şeyin "hissini" alamıyorum demek için bahsi geçen karşılaştırmadaki 2 şeyi de kullanmış olmak gerekmiyor mu?

3- Otomatik viteste de debriyaj derdin olmadan vitesi manuel kullanma seçeneğin var.

4- Bu araba ile muscle car tamamen ayrı şeyler. Bu videodaki araç bir hypercar.

Şu anda iyice karıştırdın her şeyi, neyin ne olduğunu biraz daha mı çok araştırsan acaba? :)

1- VTEC ve şanzıman alakasız şeyler. VTEC bir motor teknolojisinin adıdır. O hissiyatını biz bilemeyiz dediğin arabalarda da o motor yok.

2- Bir şeyin "hissini" alamıyorum demek için bahsi geçen karşılaştırmadaki 2 şeyi de kullanmış olmak gerekmiyor mu?

3- Otomatik viteste de debriyaj derdin olmadan vitesi manuel kullanma seçeneğin var.

4- Bu araba ile muscle car tamamen ayrı şeyler. Bu videodaki araç hypercar.
Aynen iyice batırmışım ortalığı :D Biraz pepega ve fan boy gibi konuştum kusura bakmayın bilgilendim ben de hatamı düzelttim.

Arkadaş manueldeki 3'den 4'e atma zevkinden bahsediyor galiba :D Hemen hemen her otomatigi istediğin devri ayarlayarak pedalsız manuel kullanma imkanın var. Ara sıra şanzımanın beyni müdahale etse de devir ayarlayabiliyorsun.

Arabaya tam hakim olmak için manuel şart tabii ki. O ayrı konu.

Bu kadar güçlü araçları bildiğimiz tip manuel şanzımanla kontrol etmek olabilecek bir şey değil. 600 beygirlerdeyken bile manuel vites hata kaldırmıyor tork patlamalarından ve vites düşürmede yapılan hatalardan dolayı. 1500+ beygirde manuel şanzımanı hiç düşünemiyorum. :D

Manuel şanzıman için "bence" en ideal aralık 200-450 beygir arası. 200 beygirin altında manuel kullanmak zaten daha verimsiz olacak yeni tip şanzımanların verimliliğinden dolayı, 450 beygir üzeri ise kolay kolay hata kaldırmayacak düzeyde güçler oluyor. Bu kısım tamamen şahsi fikrim.

Tam olarak bundan bahsediyordum ama beynim yetmedi.
Arkadaş manueldeki 3'den 4'e atma zevkinden bahsediyor galiba :D Hemen hemen her otomatigi istediğin devri ayarlayarak pedalsız manuel kullanma imkanın var. Ara sıra şanzımanın beyni müdahale etse de devir ayarlayabiliyorsun.

Bu kadar güçlü araçları bildiğimiz tip manuel şanzımanla kontrol etmek olabilecek bir şey değil. 600 beygirlerdeyken bile manuel vites hata kaldırmıyor tork patlamalarından ve vites düşürmede yapılan hatalardan dolayı. 1500+ beygirde manuel şanzımanı hiç düşünemiyorum. :D
Aman hocam hayalimiz 1500+ HP Supra'yı elimizden almayın.

Aman hocam hayalimiz 1500+ HP Supra'yı elimizden almayın.
Önemli olan o gücü çekişteki tekerleklere ne kadar verebildiği. Dyno verilerinin büyük kısmı hatalı çıkar, özel bir eğitim ve gelişmiş bir teçhizat istiyor "gerçek" aktarım gücünü ölçmek. Motor 1500 beygir olabilir ancak o gücün önemli bir kısmı ısı enerjisi olarak, bir kısmı da aktarım organlarında boşa gidiyor. Yine de o tür araçlar manuel şanzımanla herkesin eline verilmemeli, her insan o kadar farkındalık ya da yetenek sahibi değil.

@326001 Bu aracın incelemesini yapmak için babanın serveti bu arabaya yetsin, ben seni ortadan kaldırıp yerine geçerim evlat olarak. :D

Yüksek beygirde (400-600 arası vs.) bence manuel şanzıman daha iyi. Manuel şanzıman ile motorun her devrini içinde hissedersin, her şeyi ayarlamak ve neyi nasıl yaşamak senin elindendir. Otomatik şanzımanda bu fazlasıyla kısıtlanıyor ancak araba yine çok güçlü olduğundan farkı anlamak kolay olmuyor.

Bu araçların zaten kullanım amacı belli, zevk almak. Bu zevki doruklara çıkaran manuel varken konfor beklemem ben açıkçası.

Güçlü bir araç kullanırken tabii daha önce bindiğin 1.6 motorlar gibi davranmayacağını bilmelisin. Olay sürücüde bitiyor kısacası.

Olay sürücüde bitiyor kısacası.
İşte demek istediğim konu bu, sosyal bir çevrede ne yazık ki her şey vasata göre planlanmalı. Bu tür bir arabayı 1 kişi olması gerektiği gibi kullanıyor olabilir ancak geri kalan 99 kişi o yeteneğe sahip olmaz. Alabilecek herkesin elinde bu tür bir araba olmasının sonucunu ise tahmin etmek zor değil. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı