5600X çoklu çekirdekte 3.70 GHz sabit çalışıyor

Makaleler
16
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Yazılım
Merhaba arkadaşlar, sistem boştayken 4.70'e kadar çıkıyor fakat R23 gibi stres testlerinde Multi-Core skoru 8K ve 3.70 üstüne çıkmıyor.

BIOS sürümü: F63B

Ayrıca Single Core'da sorun yok, 4650 MHz görüyor.

Ads2ız.png

Boşta:

Adsız.png

@Sir Benjamin hocam bunu çözse çözse siz çözersiniz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Ryzen Master indirip PBO moduna aldım, sorun düzeldi ilginç bir şekilde. Sonra gidip BIOS'tan açtım bunu, Auto'ydu. Sıcaklıklarda olması gereken seviyelere geldi 75 derecelerde.

Eki Görüntüle 1507321

Tam da bunu söyleyecektim OC yapmaya çalış bakalım frekans değerleri artacak mı diye sen yapmışssın.

Tam da bunu söyleyecektim OC yapmaya çalış bakalım frekans değerleri artacak mı diye sen yapmışssın.
PBO açınca olması gereken düzeye geldi, sanırım auto ayarda yüksek sıcaklığa çıkacağı için sınırlıyor kendini.

Bana çok da anormal gelmedi aslında, ama bilemem.
Ne bileyim forumda 80 dereceleri görünce. :D PBO açınca düzeldi bu arada ancak 4.4 gördü en fazla. B450M S2H'a veya sıcaklığa bağladım ben, 79 dereceyi gördü çünkü.

Son düzenleme:
PBO açıkkenki değerden Max 100 MHz daha az olması gerekir PBO kapalıylen. Yani 3.7 GHZ değil. Kısacası bir sorun var. PBO açıkken normal çalışması bir sorun olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Dediğim gibi sorun için çözümüm yok. Anakarttan ya da işlemcinin kendinden olabilir.

@Recep Baltaş @Ali Güngör Siz ne dersiniz?

Son düzenleme:
@Emma Stone

Anakart değiştirme sebebim de bu. İşlemci çoklu çekirdekte PBO'suz 3.70 sabitliyor, PBO açıkken de 4.4 görüyorum maksimum. Tekli çekirdekte 4.7'ye çıkıyor sorun yok. Bu konuda bir çözümün varsa aslında o da olur malum anakart minimum 3K şu an.

Geri
Yukarı