5800X için 240mm vs 360mm soğutma

RGB modeli var ama fan tasarımı farklı. NZXT KRAKEN X73 RGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu | ITOPYA. Tüm fanların NZXT olursa güzel bir uyum yakalarsın.
LC240 tuf mu rog mu?
TUF. Ayrıca H150i Elite Capellix quiet modunda LC120'den daha sıcak.
1619984662004.png

Her bir 120MM fazla radyatöre 1 fan daha ekleniyor. Ses yapanlar fanlar ve pompa. Bence sessiz ve kaliteli pompası olan 240MM sıvı soğutma seçmelisiniz. 360MM daha çok OC yapanlar tercih ediliyor.

Sıvı soğutma şart mı? Noctua'nın sağlam hava soğutmalarını denemeyi düşündünüz mü?

RGB sizin için önemli değilse 360'lık bir radyatör ayarlayıp aşağıya atacağım fanlarla donatmanızı öneririm. Bana göre uğraşmaya değer bir fikir.

PF360 veya benzeri pompa kalitesine sahip bir modeli alıp, aşağıya atacağım fanlarla donatın:

PF360'tan söktüğünüz fanları ayrı olarak güzel bir fiyata satabilir veya kasanızda kullanabilirsiniz. Söktüğünüz fanları satarsanız, soğutucu aşağı yukarı size 1300-1400TL bantlarına gelmiş olur.

Performans ve sesten aynı anda ancak böyle fazlasıyla yararlanabilirsiniz diye düşünüyorum. Fanlara fazlasıyla güveniyorum ses konusunda. Hava basıncı ve CFM değerleri de gayet yeterli.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

Sıvı soğutma şart mı? Noctua'nın sağlam hava soğutmalarını denemeyi düşündünüz mü?

RGB sizin için önemli değilse 360'lık bir radyatör ayarlayıp aşağıya atacağım fanlarla donatmanızı öneririm. Bana göre uğraşmaya değer bir fikir.

PF360 veya benzeri pompa kalitesine sahip bir modeli alıp, aşağıya atacağım fanlarla donatın:

PF360'tan söktüğünüz fanları ayrı olarak güzel bir fiyata satabilirsiniz. Soğutucu aşağı yukarı size 1300-1400 bantlarına gelmiş olur.

Performans ve sesten aynı anda ancak böyle fazlasıyla yararlanabilirsiniz diye düşünüyorum. Fanlara fazlasıyla güveniyorum ses konusunda. Hava basıncı ve CFM değerleri de gayet yeterli.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)
Sıvı soğutma şart evet. All-in-one tercih edemez miyim? Fanlar çok sessizmiş ama RGB olsun biraz, kusura bakmayın. Çok şey istiyormuşum gibi geliyor. Böyle bir isteği karşılayamaz mıyım?

Bence ses çok önemliyse RGB'den feragat etmeniz gerek, zira Be Quiet'ın bildiğim kadarıyla RGB fanı yok. Noctua ve Be Quiet! bildiğim en sessiz fanları üretiyor. Ben sesten rahatsız oluyor olsaydım dediğim şekilde yapardım. Karar size kalmış.

Bence ses çok önemliyse RGB'den feragat etmeniz gerek, zira Be Quiet'ın bildiğim kadarıyla RGB fanı yok. Noctua ve Be Quiet! bildiğim en sessiz fanları üretiyor. Ben sesten rahatsız oluyor olsaydım dediğim şekilde yapardım. Kaar size kalmış.
Peki LC240'ın oyundayken soğutması iyi geldi. Ses performansı 36 dBa diyor. İyi gibi geldi.

@Atenthoth Orada yazan dBa değerleri biraz oynabiliyor. Genellikle üstüne çıkıyor tam yükte. Oyunlarda tam yükte çalışmayacak zaten. Kısacası tercih edilebilir. Kasa fanlarınız sessiz-aşırı sessizse sıvı soğutma sesi her türlü fark edilir bence. Attığım fanlara tamamen güveniyorum fakat alacağınız radyatörün pompa sesine garanti veremem. Ayrıca 240MM bir sıvı soğutmaya 1300TL vermek mantıklı gelmiyor. Benim dediğim şekilde 360MM bir soğutma elde etmiş oluyorsunuz aynı fiyata. RGB şartsa LC240 alınabilir. Sessizlik ve performans şartsa ben oyumu anlattığım şekilde yapmaktan yana kullanıyorum.

@Atenthoth Orada yazan dBa değerleri biraz oynabiliyor. Genellikle üstüne çıkıyor tam yükte. Oyunlarda tam yükte çalışmayacak zaten. Kısacası tercih edilebilir.
Pompaya çok sessiz denmiş. Zaten orada 28 dBa yazıyor ama full yükte 37 dBa ses çıkarmış. Lian Li Galahad için çok sessiz denmiş ama pompa tasarımı iyi gelmedi. Eğer gerçekten sessizse Lian Li Galahad alabilirim.

İncelemelerde Freezer ll 360MM ile yaklaşık aynı ses seviyesinde. Arctic Freezer ll 360MM neden düşünmüyorsunuz? Onun da ses konusunda kötü olduğunu sanmıyorum. RGB şart değilse seçeneğiniz çok. RGB şartsa Lian Li Galahad 360 alınabilir. En azından parasının hakkını veren 360MM soğutmanız olur. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı