5800X ve B550 Sistemde Yaklaşık 10 Aydır Çözülemeyen Donma Problemi

Erdalbey

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 32GB (4x8GB) 3600MHz DDR4 Ram CMW32GX4M4C3600C18W
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro ve 970 Evo
Ekran kartı
MSI RTX 2070 GAMING Z
Anakart
Asus ROG Strix B550-E Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz 36MB Cache
Merhaba
Geçen yaz topladığım bilgisayarımda rastgele zamanlarda kilitlenme ve donma problemi var. Genellikle sistem yük altında olmadığı zamanlarda, sürükle bırak yaparken yahut fare tekerleğiyle sayfaları kaydırırken olabiliyor. Nadiren oyunlarda olmaya başladı ne zaman olacağı da belli olmuyor. Bir ay hiç donma olmazken arka arkaya olabiliyor, o yüzden buraya yazma konusunda geç kaldım sisteme çok masraf ettim ama eski sistemdeki istikrarı yakalayamadım yardımlarınızı bekliyorum,
şimdiden teşekkürler.

Donma Esnasında Fark Edilenler;

Nereden geldiğini tesbit edemediğim Fare tıklamasına benzer hafif bir çıt sesiyle ekrandaki fare imleci dahil herşey sabit kalıyor ve reset atılmadan bilgisayar kapatılamıyor. Donduğu zaman klavyenin ışıkları yanmaya devam ediyor ama usb portundan söküldüğünde tekrar takılırsa o ışıkları yanmıyor. monitor ekrandaki son resmi gösteriyor ama ekran kartından sökülüp takılsa tekrar görüntü almıyor. Kasa içersindeki bütün rgb parçalar yanmaya devam ediyor (önceden onların ışıkları da donuyordu)

Denenmiş Çareler:
  • Tüm parçalar sökülüp tekrar takıldı. Termal macun yenilendi.
  • Bios Güncellendi (bir çok sefer) ve pili çıkarılıp takıldı.
  • OCTT ile defalarca test yapıldı. Herhangi bir donma olmadı. (Genellikle yük altında iyi çalışıyor mesela oyun oynarken, amaoyunda çıkıp masaüstünde fare hareket ettirme anında dahi donabiliyor. tekrar kullanabilmek için reset atıyorum. bu sefer bilgisayar açılır açılmaz fareyi hareket ettirsem ya da bir program açmaya çalışsam yine donuyor bu şekilde ard arda olabiliyor.)
  • Driverlar güncellendi.
  • Ani voltaj dalgalanmalarından şüphelendiğim için Asus Ai Suite ile frekans sabitlendi ve voltaj düşürüldü. (Bu kısa vadede problemleri çözmüş gibiydi bir kaç ay donma olmadı ama şuanda denedim fayda etmedi.)
  • Heaven Benchmark ile test edildi. Testi problemsiz geçti.
  • Memtest86 ile Ramler test edildi. Testi problemsiz geçti.

İşlemci: AMD 5800X
Anakart: ASUS ROG B550-E
Ram: CORSAIR 32GB(4x8GB) 3600MHz CMW32GX4M4C3600C18W
Ekran Kartı: MSI RTX 2070 GAMING Z
Güç Kaynağı: CORSAIR RM750x GOLD
Soğutucu: CORSAIR H150I ELITE CAPELLIX 360 MM

Dosya Ekleri

• 3.PNG
    3.PNG
    44,9 KB · Görüntüleme: 18
  • 4.PNG
    4.PNG
    45,9 KB · Görüntüleme: 26
  • 5.PNG
    5.PNG
    53,2 KB · Görüntüleme: 20
  • 6.PNG
    6.PNG
    51,6 KB · Görüntüleme: 24
  • 7.PNG
    7.PNG
    65,3 KB · Görüntüleme: 22
  • 8.PNG
    8.PNG
    42,4 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    59 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    44,6 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Merhaba
Geçen yaz topladığım bilgisayarımda rastgele zamanlarda kilitlenme ve donma problemi var. Genellikle sistem yük altında olmadığı zamanlarda, sürükle bırak yaparken yahut fare tekerleğiyle sayfaları kaydırırken olabiliyor. Nadiren oyunlarda olmaya başladı ne zaman olacağı da belli olmuyor. Bir ay hiç donma olmazken arka arkaya olabiliyor, o yüzden buraya yazma konusunda geç kaldım sisteme çok masraf ettim ama eski sistemdeki istikrarı yakalayamadım yardımlarınızı bekliyorum,
şimdiden teşekkürler.

Donma Esnasında Fark Edilenler;

Nereden geldiğini tesbit edemediğim Fare tıklamasına benzer hafif bir çıt sesiyle ekrandaki fare imleci dahil herşey sabit kalıyor ve reset atılmadan bilgisayar kapatılamıyor. Donduğu zaman klavyenin ışıkları yanmaya devam ediyor ama usb portundan söküldüğünde tekrar takılırsa o ışıkları yanmıyor. monitor ekrandaki son resmi gösteriyor ama ekran kartından sökülüp takılsa tekrar görüntü almıyor. Kasa içersindeki bütün rgb parçalar yanmaya devam ediyor (önceden onların ışıkları da donuyordu)

Denenmiş Çareler:
  • Tüm parçalar sökülüp tekrar takıldı. Termal macun yenilendi.
  • Bios Güncellendi (bir çok sefer) ve pili çıkarılıp takıldı.
  • OCTT ile defalarca test yapıldı. Herhangi bir donma olmadı. (Genellikle yük altında iyi çalışıyor mesela oyun oynarken, amaoyunda çıkıp masaüstünde fare hareket ettirme anında dahi donabiliyor. tekrar kullanabilmek için reset atıyorum. bu sefer bilgisayar açılır açılmaz fareyi hareket ettirsem ya da bir program açmaya çalışsam yine donuyor bu şekilde ard arda olabiliyor.)
  • Driverlar güncellendi.
  • Ani voltaj dalgalanmalarından şüphelendiğim için Asus Ai Suite ile frekans sabitlendi ve voltaj düşürüldü. (Bu kısa vadede problemleri çözmüş gibiydi bir kaç ay donma olmadı ama şuanda denedim fayda etmedi.)
  • Heaven Benchmark ile test edildi. Testi problemsiz geçti.
  • Memtest86 ile Ramler test edildi. Testi problemsiz geçti.
Hocam yanlış olabilir fakat işlemci ya da anakart pinlerinde bir yamukluk var mı ? Z590 model anakart almıştım pinlerinde yamukluk olduğunu farketmedim ve sistemi kurdum fakat aynı sizin gibi ara sıra donuyordu, söküp kontrol ettikten sonra pindeki yamukluğu gördüm ve iade ettim, sorunum çözüldü.

Hocam yanlış olabilir fakat işlemci ya da anakart pinlerinde bir yamukluk var mı ? Z590 model anakart almıştım pinlerinde yamukluk olduğunu farketmedim ve sistemi kurdum fakat aynı sizin gibi ara sıra donuyordu, söküp kontrol ettikten sonra pindeki yamukluğu gördüm ve iade ettim, sorunum çözüldü.
Geçenlerde parçaları komple söküp tekrar toplamıştım pinlerde bir kusur görmedim ama tekrar bakarım teşekkürler.

Aynı sorunu ben de R7 3700X takılı bilgisayarımda yaşadım. Hatta daha fazlası da vardı. Tepki vermeyecek şekilde kilitlenmenin yanı sıra, açılışta takılı kalma veya arka arkaya yeniden başlama sorunları vardı ve anakart zaman zaman DRAM hata LED'i yakıyordu.

Özellikle sistemin tamamen donması olayın odağında RAM'lerin olduğunu gösteriyor. Sizde de tıpkı bende olduğu gibi memtest86 başarılı şekilde tamamlamış. O taktirde RAM(ler) ile işlemci arası iletişimde sorun var.

RAM uçlarında veya yuvalarda tozlanma,
RAM yuvaları ile CPU yuvası arasındaki bakır yollarda hasar,
CPU yuvasında hasar/kirlenme,
CPU pin yamulması
CPU arızası(içindeki bellek kontrolcüsü),

şeklinde ihtimaller mevcut. Tabi yük altında sorun çıkarmaması fiziksel hasarın değilse işlemci içinde sıkıntı olduğunu düşündürüyor.

Benimkisi bir gün BIOS güncellerken tamamen kendinden geçmişti. Uzun uğraşlar sonucu CPU arızası olduğu anlaşıldı. Sıfırı ile değiştirildi. O günden sonra hiç sorun yaşamadım.

Gerçekten zor bir durum. Tespiti zor. Kolay gelsin.

Aynı sorunu ben de R7 3700X takılı bilgisayarımda yaşadım. Hatta daha fazlası da vardı. Tepki vermeyecek şekilde kilitlenmenin yanı sıra, açılışta takılı kalma veya arka arkaya yeniden başlama sorunları vardı ve anakart zaman zaman DRAM hata LED'i yakıyordu.

Özellikle sistemin tamamen donması olayın odağında RAM'lerin olduğunu gösteriyor. Sizde de tıpkı bende olduğu gibi memtest86 başarılı şekilde tamamlamış. O taktirde RAM(ler) ile işlemci arası iletişimde sorun var.

RAM uçlarında veya yuvalarda tozlanma,
RAM yuvaları ile CPU yuvası arasındaki bakır yollarda hasar,
CPU yuvasında hasar/kirlenme,
CPU pin yamulması
CPU arızası(içindeki bellek kontrolcüsü),

şeklinde ihtimaller mevcut. Tabi yük altında sorun çıkarmaması fiziksel hasarın değilse işlemci içinde sıkıntı olduğunu düşündürüyor.

Benimkisi bir gün BIOS güncellerken tamamen kendinden geçmişti. Uzun uğraşlar sonucu CPU arızası olduğu anlaşıldı. Sıfırı ile değiştirildi. O günden sonra hiç sorun yaşamadım.

Gerçekten zor bir durum. Tespiti zor. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim, size cevap yazacakken yine dondu telefona geçtim. Forumdan ümidim var inşallah tecrübeli arkadaşlar yol gösterir.

Son düzenleme:
Genelde bu tarz donmalar donanımsal nedenlerden oluyor. Anladığım kadarıyla bilgisayar parçalarını söküp takabiliyorsunuz, İmkanınız varsa tanıdığınız birinin bilgisayarından parçaları tek tek değiştirip deneyin. (ekran kartı, psu, ram, işlemci, sabit disk)

Geri
Yukarı