5900X dengesiz sıcaklık

zapt01

Zeptopat
Daha fazla  
Selamlar, Ryzen 9 5900X ve MSI MAG CoreLiquid 240R soğutucum var. İşlemci sıcaklığı çok değişkenlik gösteriyor. Bilgisayarı açar açmaz 45-50 derecelerde 1 dakika sonra 80-90 arası değiştiği oluyor. Kendi kendine tekrardan 50 derecelere iniyor. Oyuna girdiğim zaman 95-100 derece olup kapandığı bile oluyor.

CPU: Ryzen 9 5900X
Soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240R
RAM: GSKILL RipjawsX 32GB
Ekran kartı: MSI RTX 3060 12GB
M2: Samsung 970 EVO
PSU: COUGAR 650W 80+
Anakart: X570-A PRO

Denediklerim:

1- RAM'i başka bir RAM ile değişip denedim.
2- RAM slotlarını tek tek denedim.
3- Kule tipi soğutucu ile denedim.
4- 2 adet 5950X işlemci var, ikisini de ayrı ayrı takıp denedim. Sorunun 5900X veya 5950X işlemcilerde olmadığını anladım.
5- Ekran kartını aynı model başka ekran kartı ile değiştirip denedim.
6- Termal macun kalitesinde sıkıntı olabilir diye Cooler Master termal macunu alıp denedim.
7- İşletim sistemini değiştirdim.
8- Başka bir MSI MAG CoreLiquid 240R sıvı soğutucu bulup onu taktım onunla da denedim.
9- CPU'nun voltajını BIOS menüsünden düşürüp denedim.
10- OC olan ne varsa eski haline getirip denedim.
11- B450-M PRO Gaming model anakartı çıkarıp, X570-A PRO anakartı takıp yeni anakartta denedim.
Adsız.png

Yukarıdaki denediklerimin hiçbiri sonuç vermedi. İşlemcim boşta 65-70 bazen 80-90 derecelere çıkıyor ve oyuna girer girmez 100 dereceleri görüp kapanıyor. Mantıklı bir çözümü olan yorum olarak yazsın. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
1. Soğutucu kötü, ayrıca 240 mm.
2. Ryzen 5000'de sıcaklıklar çok hızlı oynuyor. Anlık yükselişler çok normal. Bende de ilk başta Wraith Prism (ve 5600X) vardı. Genel olarak ses ve sıcaklıkta sıkıntı olmasa da arada bir inanılmaz ses çıkarıyor, sıcaklık da çok artıyordu.
Mantıklı çözüm: Düzgün bir soğutucu almak.
H150i Elite Capellix olabilir, Noctua NH-D15 olabilir.

Soğutucu yetersiz geliyor sanırım. Hem iyi bir soğutucu değil hem 240mm. Birkaç gün önce benzer bir konu açılmıştı.

Aynı soğutucu ve aynı işlemciyi kullanıyorsunuz.

Soğutucusunda bir sorun yok gayet yeterli 240mm ile threadripper işlemcileri bile soğutabilirsiniz. Sorun büyük olasıkla voltaj dengesizliği bir anda voltaj artıp sıcaklık artınca pompanın hızı yetişemiyor olabilir başka bir işlemci deneyebilir misiniz? Voltaj değerlerinin değişimine de bir göz atıverin.

1. Soğutucu kötü, ayrıca 240 mm.
2. Ryzen 5000'de sıcaklıklar çok hızlı oynuyor. Anlık yükselişler çok normal. Bende de ilk başta Wraith Prism (ve 5600X) vardı. Genel olarak ses ve sıcaklıkta sıkıntı olmasa da arada bir inanılmaz ses çıkarıyor, sıcaklık da çok artıyordu.
Mantıklı çözüm: Düzgün bir soğutucu almak.
H150i Elite Capellix olabilir, Noctua NH-D15 olabilir.
Cevap için teşekkürler fakat, son 1 aya kadar böyle bir sıkıntım yoktu. Uzun zamandır bu soğutucuyu kullanıyorum. Maximum 70 dereceleri görüyordum. Son 1 aydır 100+ dereceleri görüp bilgisayarın kapanması sorunun yaşıyorum. Bileşenlerden anlarım, böyle bir sorunun olması garibime gidiyor ve çözemiyorum. Dediğim gibi baştan beri bu sorun olsa soğutucuyu değiştirmeyi düşünebilirdim. Hatta sıvı soğutucudan önce kule tipi soğutucum vardı onda bile bu kadar dereceleri görmedim.

BIOS sürümüne bakar mısınız? Anakart voltaj dengesini kuramıyor ise aşırı OC ile ısınmaya sebep olabilir. Anakartın garantisi devam ediyor ise bir de oradan yola çıkın.

Cevap için teşekkürler fakat, son 1 aya kadar böyle bir sıkıntım yoktu. Uzun zamandır bu soğutucuyu kullanıyorum. Maximum 70 dereceleri görüyordum. Son 1 aydır 100+ dereceleri görüp bilgisayarın kapanması sorunun yaşıyorum. Bileşenlerden anlarım, böyle bir sorunun olması garibime gidiyor ve çözemiyorum. Dediğim gibi baştan beri bu sorun olsa soğutucuyu değiştirmeyi düşünebilirdim. Hatta sıvı soğutucudan önce kule tipi soğutucum vardı onda bile bu kadar dereceleri görmedim.

Windows 11'e geçtiyseniz Ryzen'in yayınladığı yeni chipset sürücülerini kurun.

@rilish26 Ryzen 5000 serisi işlemciler daha iyi performans verebilmek için yüksek sıcaklıklara çıkıyorlar. 5900X gibi bir işlemciye 240mm pek yeterli olmuyor. Ayrıca MAG CoreLiquid R serisi soğutucular iyi değil.

Soğutucusunda bir sorun yok gayet yeterli 240mm ile threadripper işlemcileri bile soğutabilirsiniz. Sorun büyük olasıkla voltaj dengesizliği bir anda voltaj artıp sıcaklık artınca pompanın hızı yetişemiyor olabilir başka bir işlemci deneyebilir misiniz? Voltaj değerlerinin değişimine de bir göz atıverin.
2 tane ayrı ayrı 5950X işlemci ile denedim sorun devam ediyor.
Windows 11'e geçtiyseniz Ryzen'in yayınladığı yeni chipset sürücülerini kurun.
Windows 10 kullanıyorum. İşletim sisteminde sorun olabilir diye format atıp tekrar 10 kurdum, sorun devam edince ReviOS kurdum bunda da sorun devam ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı